Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Drogie Panie! Z odwagą wyłamcie się ze stereotypów i odkryjcie ekscytujące możliwości rozwoju zawodowego w dziedzinie automatyzacji

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Sustainable Manufacturing

Drogie Panie! Z odwagą wyłamcie się ze stereotypów i odkryjcie ekscytujące możliwości rozwoju zawodowego w dziedzinie automatyzacji

Opublikowano marzec 01, 2024 w Sustainable Manufacturing

Maryam Dolatabadi i Asunción Pastrana Costa to doświadczone ekspertki w dziedzinie automatyki w firmie OMRON. Apelują one do młodych dziewcząt i kobiet: „Bądźcie odważne! Jesteście pilnie potrzebne w branży!”

Dziewczynki bawią się lalkami, chłopcy ciężarówkami; kobiety uczą w szkołach, mężczyźni budują samochody — zapewne wszyscy słyszeli te powszechne stereotypy. Chociaż w ostatnich stuleciach dokonano postępu w kwestii równości płci, stereotypy te nadal można znaleźć w wielu umysłach, szkołach i zarządach. „Czas to zmienić” — mówią Maryam Dolatabadi i Asunción Pastrana Costa, które wspierają zespół OMRON jako specjalistki ds. automatyki. Wyjaśniają one, dlaczego więcej kobiet powinno pracować w zawodach technicznych i jak mogą pomóc w zwalczaniu rosnącego niedoboru wykwalifikowanych pracowników w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych.

Ważny krok w walce z niedoborem umiejętności

Wystarczy jeden rzut oka na sale wykładowe, laboratoria i sale seminaryjne, aby przekonać się, że na kierunkach technicznych studiuje mniej kobiet niż mężczyzn. Eksperci twierdzą, że zmiany demograficzne, cyfryzacja i dekarbonizacja znacznie zwiększą zapotrzebowanie na inżynierów i informatyków. Jednak już teraz brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Kobiety są pilnie potrzebne, aby przeciwdziałać temu zjawisku. Młode kobiety powinny mieć zapewnione więcej informacji na temat różnorodności zawodowej i możliwości kariery, na przykład w robotyce i automatyce. Potrzebna jest ściślejsza współpraca i większe zaangażowanie ze strony branży, polityki i społeczeństwa. Zobaczmy, co mają do powiedzenia Maryam i Asunción.

Maryam Dolatabadi: „Z natury ciekawi mnie technologia automatyzacji”.

„Nie sądzę, aby jedno działanie wystarczyło; wiele obszarów musi ze sobą współpracować” — mówi Maryam Dolatabadi, która pracuje jako inżynier aplikacji w OMRON w Dortmundzie. Maryam, urodzona w Iranie, studiowała inżynierię automatyki i robotyki na Uniwersytecie Technicznym w Dortmundzie oraz elektrotechnikę i systemy sterowania na Politechnice K. N. Toosi w Teheranie: „Niemcy to bardzo postępowy kraj w wielu dziedzinach. Pozostają jednak w tyle, jeśli chodzi o kobiety w zawodach technicznych. Chciałabym zaapelować do niemieckich dziewcząt i kobiet: rozejrzyjcie się i spróbujcie czegoś nowego!”.

Na swoim stanowisku inżyniera aplikacji ds. robotów stacjonarnych Dolatabadi ściśle współpracuje z klientami i opracowuje stanowiska robocze robotów oraz rozwiązania w zakresie automatyzacji, które są precyzyjnie dostosowane do indywidualnych wymagań: „Ten wspólny rozwój jest niesamowicie ekscytujący. Już w szkole zawsze chciałam dokładnie wiedzieć, jak coś działa. Ta ciekawość i radość z konstruowania oraz tworzenia jest czymś, co mogę realizować w mojej pracy”.

Ważne jest, aby próbować wielu rzeczy w młodym wieku oraz rozwijać mocne strony i umiejętności: „Powinnyśmy szukać innych kobiet jako wzorów do naśladowania i same być wzorem dla innych. Wiele osób uważa, że praca w tej «branży» jest brudna i obskurna. To wcale nie jest prawda. Inne kobiety mogą pokazać, jak to naprawdę wygląda — na przykład z perspektywy inżyniera. To bardzo ważna dziedzina, zawód z przyszłością: zaangażuj się! Nie pozwól innym mówić Ci, co powinnaś robić i kim być, ale dowiedz się, co Tobie odpowiada!”.

Asunción Pastrana Costa: „Czas pożegnać się z ciasnymi gorsetami”.

Jej koleżanka, Asunción Pastrana Costa, zgadza się z tym. 32-latka pracuje jako inżynier ds. rozwiązań ATC (wizyjnych) w OMRON Europe w Stuttgarcie. Po ukończeniu inżynierii telekomunikacyjnej na University Politècnica de Catalunya w Barcelonie Pastrana uczyła się dalej w Karlsruhe Institute of Technology (KIT). Napisała pracę dyplomową na temat przetwarzania sygnałów: „Uważam, że przetwarzanie obrazu i technologia wizyjna są niezwykle interesujące. Już jako dziecko widziałam siebie w roli wynalazcy. Myślę, że dziewczynki powinny być wprowadzane w nowe, ciekawe tematy znacznie wcześniej. Powinniśmy przestać próbować wciskać nasze dzieci w sztywne kategorie”.

Technologia automatyzacji to fascynująca dziedzina, która w przyszłości będzie zyskiwać na znaczeniu, ponieważ wspiera ludzi i tworzy wartość. „Musimy przestać myśleć w sposób stereotypowy: mogę pracować jako inżynier, fizyk lub mechanik i nadal być kobietą” — dodaje Pastrana. 

Dla firmy OMRON i ogólnie dla społeczeństwa zwiększenie liczby kobiet na stażach technicznych i w dziedzinach STEM jest bardzo ważne dla zapewnienia większej sprawiedliwości między płciami i pomocy każdemu w osiąganiu szczytów swoich możliwości. Jest to również szansa na rozwiązanie problemu braku wykwalifikowanych pracowników. Obecnie trudno jest znaleźć wystarczającą liczbę młodych ludzi zainteresowanych karierą STEM, a wraz ze starzejącym się społeczeństwem staje się to poważnym problemem dla wielu branż. Musimy znaleźć sposoby na zwiększenie zainteresowania wszystkich, zwłaszcza kobiet, technologią. Być może dzięki temu w przyszłości będziemy mieć więcej utalentowanych ludzi, których potrzebujemy. 

Zajrzyj na nasz blog, aby zapoznać się z innymi częściami naszej serii artykułów „Kobiety w automatyzacji”!

Przeczytaj inne wpisy na blogu poświęcone zrównoważonej produkcji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe