Liczne dylematy, które stoją przed branżą produkcyjną
Globalizacja rynku, zmieniające się potrzeby konsumentów, cele w zakresie neutralności węglowej, cyfryzacja i inne postępy w technologii produkcji; spadek częstości narodzin i starzenie się społeczeństwa; zmieniające się wartości pracowników zakładów produkcyjnych – to tylko niektóre z szybkich zmian, z którymi mierzy się przemysł wytwórczy. Aby nadążyć za tymi zmianami i zaspokoić potrzeby społeczne niezbędne dla zrównoważonego rozwoju, zakład produkcyjny musi pokonać kilka dylematów.
Rosnące ryzyko, z którym borykają się zakłady produkcyjne, jest w zbyt dużym stopniu uzależnione od pracowników ludzkich
Wraz ze zwiększaniem się niedoborów siły roboczej coraz bardziej większe jest ryzyko, że zakłady produkcyjne będą nadmiernie polegać na pracy człowieka. W kapitałochłonnym sektorze wytwórczym przyspieszyło to poszukiwanie oszczędności pracy poprzez inwestycje w mechanizację i automatyzację. Mechanizacja i automatyzacja musi być jednak również w stanie elastycznie zaspokajać zróżnicowane potrzeby konsumentów.
Ryzyko zarządcze związane z dekarbonizacją
Racjonalność ekonomiczna, czyli produkcja lepszych produktów przy niższych kosztach, stanowi stałe wyzwanie dla przemysłu wytwórczego. Ze względu na istotność społeczną przedsiębiorstwa są również coraz bardziej zobowiązane do wytwarzania swoich produktów w sposób, który przyczynia się do dekarbonizacji i pomaga chronić środowisko globalne.
Szybsze zabezpieczenie talentów i szkolenie pracowników
Aby pokonać konkurencję w przemyśle wytwórczym, należy nadążać za postępem w rozwoju technologii produkcyjnych. Jednak wraz ze spadkiem liczby pracowników produkcyjnych i niedoborem wysoko wykwalifikowanych inżynierów zabezpieczenie i szybkie przeszkolenie personelu, który może w pełni wykorzystać te zaawansowane technologie, staje się coraz trudniejsze każdego roku.
Równowaga między pracą a życiem prywatnym i satysfakcja z pracy
Pracownicy wymagają bezpiecznego i wygodnego środowiska pracy oraz zapewnienia możliwości wykorzystania potencjału. Zakłady produkcyjne muszą zapewnić pracownikom satysfakcję i poczucie rozwoju w swojej pracy, umożliwiając im angażowanie się w bardziej kreatywne działania.
Zrównoważona przyszłość dzięki nowemu rodzajowi zakładu produkcyjnego
Celem firmy OMRON jest pomoc w tworzeniu zrównoważonego społeczeństwa poprzez wdrożenie zrównoważonej automatyzacji, która może współistnieć ze środowiskiem globalnym i zapewnić wysoki poziom zadowolenia pracowników, a jednocześnie stymulować rozwój produkcji. Centralną rolę w tym przedsięwzięciu stanowią nasze najnowocześniejsze produkty i-Automation! oparte na trzech nowych koncepcjach produkcji: „Autonomia wykraczająca poza zdolności człowieka”, „Zaawansowana współpraca między człowiekiem a maszynami” i „Innowacje w dziedzinie inżynierii cyfrowej”.
Autonomia wykraczająca poza ludzkie zdolności
Maksymalizacja wydajności w zakładzie poprzez nową perspektywę globalną
Zaawansowana współpraca ludzi i maszyn
Nowy zakład produkcyjny, który umożliwia współpracę między człowiekiem a maszyną
Innowacje w dziedzinie inżynierii cyfrowej
Bezproblemowa integracja zakładu produkcyjnego dzięki filozofii trzech rzeczywistości cyfrowych