Stwórz przyszłość… Teraz!
Konwencjonalna produkcja towarów szybkozbywalnych (FMCG) ma na celu osiągnięcie efektywności operacyjnej. Zazwyczaj odbywa się to poprzez efektywne wykorzystywanie jakości, kosztów i dostaw (QCD) oraz skupienie się na produkcji masowej. Kluczem do powodzenia takiej strategii niezbędna jest jednak sprawna produkcja.
Producenci coraz częściej produkują dużą mieszankę produktów z wykorzystaniem tych samych zasobów. Ludzie, technologia i sprzęt harmonijnie łączą się, aby tworzyć produkty i opakowania najwyższej jakości. Niezależnie od tego, czy chodzi o serie obejmujące dziesiątki, czy tysiące sztuk.
Dostępne są nowe technologie, które umożliwiają rozwój firmy i sprostanie pilnym i zmieniającym się wymaganiom rynku. Współpracujemy z klientami, aby stale pomagać im w optymalizacji produkcji towarów szybkozbywalnych. Zapewniamy nie tylko wiedzę i rozwiązania, ale także realizujemy filozofię i cele biznesowe klienta w zakresie szybkiej i elastycznej produkcji.
Od surowców trafiających do zakładu aż po obsługę palet, firma OMRON dostarcza rozwiązania umożliwiające łatwą integrację nowych technologii z modelem biznesowym. Pozwól, aby nasze rozwiązania Cię zainspirowały. Rozpocznij swoją podróż ku autonomicznej i opartej na współpracy produkcji oraz w pełni wykorzystaj zalety swojej organizacji!
Twoje wyzwania w produkcji
Zwinna produkcja (Agile Manufacturing)
Aby poradzić sobie z rosnącą różnorodnością produktów, należy przejść na model zwinnej produkcji. Obejmuje on działania związane z sortowaniem przychodzących produktów i tworzeniem rozwiązań do automatyzacji procesu pakowania. Oferujemy różne technologie, które zoptymalizują pracę Twoich zakładów.
Wyzwania i rozwiązania:
Pakowanie produktów o dużym zróżnicowaniu i małych ilościach
Proces ładowania i rozładowywania
Dostosowanie do wymagań sektora eCommerce
Jakość produktu i opakowania
Jakość oznacza zapewnienie większej przejrzystości w łańcuchu dostaw i spełnienie nie tylko wymogów regulacyjnych, ale przede wszystkim oczekiwań klientów w zakresie bezpieczeństwa i jakości. Oferujemy szeroką gamę technologii służących poprawie jakości, zwłaszcza samego opakowania.
Wyzwania i rozwiązania:
Brak kontaktu gwarancją jakości
Doskonałe uszczelnienie
Doskonałe opakowanie podstawowe
Możliwość śledzenia
Kontrola adaptacyjna
Współpraca człowiek-maszyna
Trudniej jest utrzymać funkcjonowanie operacji w erze dystansu społecznego i niedoboru siły roboczej. Dostępne są jednak technologie wspomagające producentów. Pomagają one zapewnić bezpieczne miejsce pracy i wykorzystać rzeczywisty potencjał zróżnicowanego personelu poprzez zwiększenie wydajności.
Wyzwania i rozwiązania:
Brak kontaktu pracowników z produktem
Bezpieczne rozwiązania człowiek-maszyna
Rozwój maszyn
Zrównoważony łańcuch dostaw
Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu wartości jest głównym problemem dla przemysłu dóbr szybko zbywalnych (FMCG). Kwestie ekologiczne stały się kluczowymi czynnikami decydowania o zakupach konsumenckich, a przemysł musi na to odpowiednio reagować. Wkład w zrównoważony łańcuch dostaw jest opłacalny dzięki odpowiedniemu podejściu do gospodarki odpadami, wykorzystywania nowych materiałów i obniżania zużycia energii.
Wyzwania i rozwiązania:
Nowe materiały
Zarządzanie odpadami
Zużycie energii
Niektóre korzyści wynikające z zastosowania naszych rozwiązań
Zajmij się problemem ręcznego uzupełniania linii przez operatorów linii
Brak palet przy liniach.
Ogranicz liczbę powtarzalnych prac.
Zapewnia oszczędność miejsca; jest prostsza, szybsza i bardziej wydajna.
Nasza oferta zastosowań
Proces załadunku i rozładunku
Pierwszym krokiem do przekształcenia linii produkcyjnych jest optymalizacja procesu załadunku i rozładunku. Ponadto należy ocenić, w jaki sposób wpływa on na wydajność operacji na poziomie przedsiębiorstwa, linii i maszyny.
Pakowanie produktów o wysokim zróżnicowaniu i produkowanych w krótkich seriach (HMLV)
Modele opakowań typu HMLV to konsekwencja coraz większej różnorodności produktów poszukiwanych przez klientów. Aby móc sprostać temu zapotrzebowaniu, przedstawiamy przegląd kilku rozwiązań dotyczących pakowania końcowego (End-Of-Line).
Brak styczności pracowników z produktem
Koniec z ciężkim podnoszeniem i nudnymi powtarzalnymi zadaniami dla współpracowników — będą mogli naprawdę skupić się na robieniu tego, co wychodzi im najlepiej. Zapoznaj się z naszymi rozwiązaniami ochrony pracowników i optymalizacji produkcji.
Brak kontaktu zapewnia wysoką jakość
Rozwiązania bezkontaktowe zapewniają stałą jakość! Nasze rozwiązania w zakresie jakości obejmują innowacyjną automatykę przemysłową i robotykę, które skutecznie rozwiązują problemy poprzez eliminację konieczność interweniowania przez człowieka.
Poznaj opinie naszych klientów
Ciekawi Cię, jak inne podmioty z branży postrzegają firmę OMRON? Zapoznaj się z opiniami naszych klientów!
Rozwiązanie w zakresie paletyzacji firmy Reitec spełnia potrzeby klientów z branży FMCG
Firmy OMRON i Reitec łączą siły w celu stworzenia nowego paletyzatora współpracującego RC-1
Identyfikowalność 4.0 dzięki wykorzystaniu kobotów w procesie etykietowania opakowań
Robot współpracujący opracowany przez firmę Bluengineering w inteligentny sposób etykietuje produkty o różnych rozmiarach w zakładach Gruppo Romani we Włoszech, skracając nawet o 70% czas przestojów spowodowanych koniecznością zmiany wielkości.
Firma Martini udoskonaliła pakowanie makaronu dzięki technologii OMRON
Firma Martini Srl z siedzibą we Włoszech produkuje precyzyjne urządzenia do ważenia i pakowania, przeznaczone dla sektora spożywczego. Opracowany przez tę firmę nowy system MCRS-VD umożliwia pakowanie do 180 porcji makaronu na minutę. Podstawą tego rozwiązania jest sterownik NX701 1600 firmy OMRON. Odpowiada on za sterowanie ruchem w maszynie pakującej MCRS-VD. Z kolei technologia OMRON Perfect Sealing NX-TC pomaga poprawić stabilność procesu termoregulacji i zmniejszyć koszty związane z wykorzystaniem folii opakowaniowych.
Interesujące informacje
Interesują Cię najnowsze osiągnięcia? Najnowsze informacje można znaleźć na naszych blogach informacyjnych!
Firma ControlTec pomaga polskim szpitalom stawić czoła pandemii za pomocą robota mobilnego UVC
26 stycznia 2021 Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań do bezpiecznej dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń i przestrzeni publicznych w celu spełnienia wymagań szeregu nowych procedur higienicznych wdrożonych w następstwie pandemii wirusa Covid-19. Jedną z firm, które odpowiedziały na to zapotrzebowanie, jest ControlTec, polski integrator systemów. Dzięki robotowi mobilnemu Omron LD firma ControlTec była jednym z pierwszych przedsiębiorstw na świecie, które opracowały robota sterylizującego wyposażonego w promiennik UVC.
Szybki i bezpieczny transport na hali produkcyjnej
18 stycznia 2021 Większa wydajność i płynne dostarczanie materiałów: w Austrii firma Philips automatyzuje transport materiałów przy użyciu robotów AMR firmy OMRON
Cztery najważniejsze wskazówki dotyczące projektów automatyzacji w branży spożywczej
29 stycznia 2021 Inteligentna, wspomagana robotem produkcja i pakowanie maksymalizują rentowność
Automatyzacja przystępna cenowo — leasing robotów współpracujących i mobilnych zapewniających elastyczność produkcji
4 marca 2021 Wraz z wdrażaniem koncepcji Przemysłu 4.0 coraz więcej producentów decyduje się na rozwiązania automatyzacyjne, które pozwalają usprawnić procesy i zwiększyć wydajność. Jednym z ich kluczowych aspektów jest użycie robotów, często pracujących w fabryce obok ludzi. Wielu właścicieli przedsiębiorstw może jednak niechętnie podchodzić do dodatkowych inwestycji w automatyzację, szczególnie ze względu na trudności ekonomiczne związane z pandemią COVID-19. Dla producentów, którzy szukają niedrogich rozwiązań, wprowadzane są struktury kosztów z opcjami leasingu, co umożliwia zwiększenie elastyczności produkcji.
Automatyzacja zapewniająca bezkontaktową obsługę: poprawa bezpieczeństwa, jakości i wydajności w branży żywności i napojów
15 marca 2021 Ostatnie innowacje w dziedzinie automatyzacji, robotyki, przetwarzania obrazu i sztucznej inteligencji (SI) mogą pomóc firmom w przejściu na bezkontaktową obsługę procesów.