Firma ControlTec pomaga polskim szpitalom stawić czoła pandemii za pomocą robota mobilnego UVC
Opublikowano 26 Styczeń 2021 w Flexible Manufacturing
Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań do bezpiecznej dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń i przestrzeni publicznych w celu spełnienia wymagań szeregu nowych procedur higienicznych wdrożonych w następstwie pandemii wirusa Covid-19. Jedną z firm, które odpowiedziały na to zapotrzebowanie, jest ControlTec, polski integrator systemów. Dzięki robotowi mobilnemu Omron LD firma ControlTec była jednym z pierwszych przedsiębiorstw na świecie, które opracowały robota sterylizującego wyposażonego w promiennik UVC.
Szpitale i placówki opieki zdrowotnej musiały opracować nowe metody i zastosować nowe technologie, aby sprostać surowym procedurom dotyczącym higieny i bezpieczeństwa, które są niezbędne do stawienia czoła pandemii. Jednym z rozwiązań jest użycie robotów mobilnych wyposażonych w lampy ultrafioletowe (UV), które nie są przeznaczone do użytku ręcznego. UVC to rodzaj światła ultrafioletowego, które może zabijać bakterie, zarazki i wirusy, zwłaszcza na powierzchniach i w miejscach, w których czyszczenie środkami dezynfekującymi w sposób ciągły jest niemożliwe. Po zamontowaniu na robotach mobilnych dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego może być przeprowadzana automatycznie, dokładnie, szybko i skutecznie.
UV mobile robot solution by ControlTec
0:00
-
Healthcare organisations across the world are looking for automated solutions for safely disinfecting individual rooms and public spaces to meet a range of new hygiene procedures due to the Covid-19 pandemic. One of the companies that has responded to this need is ControlTec, a Polish system integrator. Using an OMRON LD mobile robot, ControlTec was one of the first companies in the world to develop a sterilisation robot equipped with a UVC irradiator.
Opracowywanie robota UVC
W odpowiedzi na prośbę pobliskiego szpitala zespół projektantów firmy ControlTec opracował koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem. Firma ControlTec zdała sobie sprawę, że posiada technologię, która może odegrać ważną rolę w zakresie zapewnienia odpowiedniej opieki nad zakażonymi pacjentami. Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Następnie firma zaczęła wprowadzać nowe rozwiązanie na całym polskim rynku.
Wyzwania i korzyści
Głównymi korzyściami wynikającymi z używania robota są zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku stosowania stacjonarnych lamp UV operatorzy i personel medyczny muszą wejść do pomieszczenia lub obszaru zanieczyszczonego wirusem. Jednakże robot mobilny UVC może być obsługiwany autonomicznie, co zapobiega ryzyku zakażenia operatorów i pracowników służby zdrowia. Robot mobilny UVC może być również obsługiwany zdalnie przy użyciu komputera lub tabletu.
Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła firma ControlTec w zakresie projektowania robotów UVC i wprowadzania ich do szpitali, był upływający czas. Firma chciała możliwie jak najszybciej dostarczyć rozwiązanie szpitalom, w których przebywało wielu zakażonych pacjentów.
Grzegorz Góral, dyrektor generalny firmy ControlTec, mówi: „Jedynym problemem technicznym była zgodność ze standardami EMC, ale najważniejszym wyzwaniem było przekonanie szpitali, że roboty mobilne UVC mogą być obsługiwane w bezpieczny sposób”. Dzięki współpracy z sąsiednimi uniwersytetami firma dość szybko uzyskała zgodność z normami EMC.
W polskich szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej lampy UVC są od dłuższego czasu używane do niszczenia wirusów, w związku z czym firma ControlTec nie musiała objaśniać korzyści płynących ze sterylizacji za pomocą lamp UVC. Jednym z pierwszych działań, jakie podjęła firma, było zwrócenie się do Polskiego Instytutu Badawczego z prośbą o wykonanie odpowiednich testów i potwierdzenie, że promieniowanie UVC jest w stanie zwalczać wirusa Covid-19. Sprawdzono również dane z oceny firmy Philips, producenta lamp UVC, i Uniwersytetu Bostońskiego w Stanach Zjednoczonych. Dane te wykazały, że lampy UVC firmy Philips są w stanie zabić prawie wszystkie wirusy Covid-19.
Pomyślna operacja
Od ponad czterech miesięcy oryginalny robot mobilny UVC jest wdrażany w szpitalach i działa bez żadnych problemów. Operatorzy w szpitalach mogą teraz bezproblemowo używać robotów bez konieczności korzystania z pomocy firmy ControlTec.
Jarosław Drzazga, kierownik zespołu ds. rozwiązań przemysłowych w firmie OMRON Electronics Sp. z o.o. w Polsce, komentuje: „Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla wielu firm i instytucji. Wiele z nich zdało sobie sprawę, że zautomatyzowane procesy, innowacyjna robotyka i technologie, takie jak dezynfekcja UV, mogą zapewnić im cenne wsparcie w sprostaniu temu wyzwaniu. Takie rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami”.