Certyfikat zgodności z międzynarodową normą IEC 62443-4-1 dotyczącą bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania
Firma OMRON Corporation z przyjemnością informuje, że w marcu 2023 r. oddział Controller oraz siedziby główne oddziałów Product Business i Advanced Solution Business1 podlegających pod dział automatyki przemysłowej uzyskały zewnętrzny certyfikat zgodności z międzynarodową normą IEC 62443-4-1. Niniejsza norma określa wymagania dotyczące procesów i organizacji w zakresie opracowywania bezpiecznych elementów sterujących, które mają być wykorzystywane w przemysłowych systemach automatyki i sterowania.
W ostatnich latach wzmożono wysiłki na rzecz wykorzystania danych produkcyjnych w zakładzie w celu zwiększenia wydajności i jakości w fabrykach. Wraz z kolejnymi osiągnięciami w zakresie wizualizacji hali produkcyjnej wzrasta również znaczenie ograniczania zagrożeń, takich jak wycieki informacji i zakłócenia produkcji spowodowane cyberatakami. Ponadto ze względu na postępy w obszarze łączności różnych urządzeń stosowanych na hali produkcyjnej niezbędne stały się środki bezpieczeństwa do ochrony linii produkcyjnych i zakładów.
W świetle tego, w miarę stałego rozwoju technologii informacyjnych na całym świecie, wiele krajów opracowuje wymogi prawne dotyczące środków bezpieczeństwa. Przykładami mogą być unijny akt dotyczący cyberodporności i dyrektywa NIS22, a także chińska ustawa o cyberbezpieczeństwie. Ponadto stowarzyszenia branżowe ustanawiają normy w zakresie środków bezpieczeństwa w sektorze produkcji, takie jak ISO/SAE 2143433 i SEMI E187/18844.
Niedawno nabyty certyfikat zgodności z normą IEC 62443-4-1 określa wymagania niezbędne do opracowania bezpiecznych urządzeń sterujących i usług w całym cyklu życia produktu, uwzględniając planowanie, rozwój, produkcję, sprzedaż, i konserwację. Celem OMRON jest przyczynienie się do osiągania doskonałych wyników w zakresie bezpieczeństwa informacji w zakładach klientów i urządzeniach produkcyjnych poprzez projektowanie oraz dostarczanie sterowników i oprogramowania zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa zgodnie z procesami rozwoju przedstawionymi w normie IEC 62443-4-1.
Będziemy nadal pracować nad rozwojem produktów i usług w sposób, który umożliwi naszym klientom korzystanie z nich bez obaw.
Pamiętamy o naszej długofalowej wizji firmy OMRON, jaką jest „Wzbogacanie przyszłości ludzi, przemysłu i całego świata poprzez innowacyjną automatyzację” w naszych dążeniach do innowacji Monozukuri zgodnie z naszą koncepcją zaawansowanego wytwarzania wartości. Oddział Controller odpowiedzialny jest za dostarczanie produktów, takich jak sterowniki automatyki maszyn z serii NJ/NX oraz platform przemysłowych PC z serii NY. W międzyczasie siedziba główna oddziału Advanced Solution Business oferuje usługę wykorzystywania danych wewnętrznych „i-BELT”.
W przyszłości będziemy kontynuować rozwój produktów i usług z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa, które będą promować stabilne funkcjonowanie zakładu i wizualizację miejsc pracy w celu przyczynienia się do rozwiązywania problemów z produkcją, które pojawiają się w skali globalnej.
(1) Siedziba główna oddziału Advanced Solution Business zajmuje się tworzeniem i promowaniem usług, takich jak przeznaczona do wykorzystywania danych wewnętrznych usługa i-BELT. Zapewnia usługi obejmujące oprogramowanie i-BELT Data Management Platform (i-DMP), czyli platformę wykorzystującą dane z zakładu do gromadzenia, przekształcania, przechowywania i wizualizacji danych z produkcji.
(2) Dyrektywa 2 dotycząca bezpieczeństwa sieci i informacji. Dyrektywa UE określająca środki do zarządzania ryzykiem w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i wymogi dotyczące sprawozdawczości w UE dla wszystkich objętych nią sektorów, w tym energetycznego, transportu, ochrony zdrowia i infrastruktury cyfrowej.
(3) Międzynarodowa norma określająca wymogi bezpieczeństwa cybernetycznego w przemyśle motoryzacyjnym dla całego cyklu eksploatacji pojazdów: od procesów planowania, projektowania i produkcji po serwisowanie i utylizację.
(4) Normy branżowe definiujące wymagania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego w przemyśle półprzewodników dla urządzeń i systemów półprzewodnikowych. SEMI E187 wskazuje specyfikacje dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego dla sprzętu produkcyjnego, a E188 określa specyfikacje w zakresie wdrażania sprzętu pozbawionego złośliwego oprogramowania.