Firma Teklas, światowy lider w branży samochodowych układów chłodniczych, dążyła do usprawnienia intralogistyki. Udało jej się zwiększyć wydajność dzięki zastosowaniu robotów mobilnych OMRON.
Firma Teklas, światowy lider w dziedzinie układów zarządzania płynami, obsługuje 12 fabryk w 6 krajach, nieustannie wzmacniając swoją pozycję w branży motoryzacyjnej. Teklas specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach do zarządzania temperaturą i płynami dla przemysłu motoryzacyjnego. Oferta firmy obejmuje systemy cyrkulacji płynów, regulacji temperatury oraz klimatyzacji, z których korzystają najwięksi producenci samochodów na całym świecie. Koncentrując się na wydajności operacyjnej, zespół Teklas podjął zdecydowane działania w zakresie modernizacji intralogistyki poprzez współpracę z firmą Peak Porter.
Peak Porter specjalizuje się w zautomatyzowanych rozwiązaniach do wewnętrznych procesów logistycznych, optymalizacji składowania, transportu i obsługi ładunków. Współpraca ta pozwoliła firmie Teklas zautomatyzować procesy magazynowania przy użyciu autonomicznych robotów mobilnych (AMR) firmy OMRON. Dzięki wdrożeniu tych technologii firma Teklas z powodzeniem poprawiła zrównoważony rozwój i wydajność swoich zakładów.
Decydując się na technologie robotyczne w procesach produkcyjnych i magazynowych, firma Teklas zdołała zminimalizować błędy i zmniejszyć nakład pracy ręcznej. W rezultacie zakłócenia i problemy w działaniu zostały w znacznym stopniu wyeliminowane. Firma jest również bardzo zadowolona z wyników uzyskanych dzięki wdrożeniu automatycznych systemów intralogistycznych zapewnianych przez Peak Porter.
Nowe autonomiczne rozwiązanie w zakresie transportu automatycznego zastępuje procesy ręczne
Kierownik ds. logistyki i planowania w firmie Teklas wyjaśnia wyzwania, przed którymi stały stare magazyny bazujące na pracy ręcznej, oraz proces przejścia na magazyn zautomatyzowany:
„W naszym procesie AMR używamy robotów mobilnych firmy OMRON. Roboty te odbierają produkty, które są załadowywanie jako skrzynie na przenośnik za pomocą innego ramienia robotycznego, a następnie produkty są automatycznie dystrybuowane do określonych miejsc w stanowiskach. W ten sposób wszystkie wewnętrzne zadania związane z przenoszeniem czy też inne czynności wykonywane do tej pory przez ludzi są teraz w całości realizowane przez roboty. Podczas wstępnej konfiguracji najpierw mapujemy trasy robotów, upewniając się, że automatycznie trafiają one do wyznaczonych stanowisk w celu odbierania i przekazywania produktów. W celu ułatwienia tego procesu stosujemy system kodów kreskowych. Umożliwia on automatyczną identyfikację skrzynek, dzięki czemu roboty mogą określić, do której lokalizacji mają przenieść daną część. Wcześniej zadania te były wykonywane ręcznie. Innymi słowy, jedna osoba lub dwie przychodziły na miejsce, sprawdzały kody na skrzynkach i ręcznie umieszczały te skrzynki w odpowiednich stanowiskach za pomocą wózka paletowego. Teraz wszystkim zajmują się roboty”.