Co 2024 rok przyniesie w zakresie automatyzacji? Firma OMRON Europe ujawnia sześć prognoz
Opublikowano 13 grudnia 2023 w Operational Excellence
Niedawne niedobory podażowe ujawniły niestabilność globalnych łańcuchów dostaw, co skłoniło wielu producentów do zakwestionowania zasadności korzystania z długich, złożonych łańcuchów dostaw i rozproszonej geograficznie produkcji. W związku z tym firmy obecnie są zarówno na etapie ugruntowywania swojej działalności w obrębie kraju, jak i lokalizowania swoich zdolności produkcyjnych, izolując je przed przyszłymi wstrząsami i zmniejszając odległość od klientów. Producenci chcą wdrożyć tę zmianę w strategii poprzez transgraniczne wsparcie ze strony swoich partnerów w zakresie automatyzacji — chcą możliwych do przeniesienia, uniwersalnych rozwiązań, które można powielać w różnych regionach geograficznych i dążą do ustandaryzowanej produkcji, aby ich klienci mieli gwarancję nabycia spójnych i identycznych produktów niezależnie od miejsca ich produkcji. Wymaga to dużych inwestycji w innowacje, połączonego, transgranicznego podejścia do projektowania i silnej sieci integratorów systemów.
Trend nr 1 — wspieranie lokalnej produkcji
Trend nr 2 — CX na pierwszym planie
Trend nr 3 — łączenie OT z IT w celu optymalizacji kosztów elastycznej produkcji
Przechodzenie na elastyczną produkcję, które obserwujemy już od kilku lat, nabiera tempa i ewoluuje jako koncepcja umożliwiająca producentom szybką zmianę profilu działalności w razie potrzeby. Produkcja HMLV osiągnęła nowy poziom personalizacji — zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym — natomiast elastyczne przepływy pracy, które pozwalają na płynne przełączanie między różnymi produktami, są charakterystyczne dla produkcji lokalnej. Jednak główne wyzwanie związane z elastyczną produkcją polega na sprawieniu, aby była ona opłacalna finansowo. Firma OMRON wierzy, że połączenie świata OT ze światem IT jest kluczem do optymalizacji kosztów inżynierii i przewiduje, że w 2024 r. i późniejszych latach zostaną w tym celu zaadaptowane procesy tworzenia cyfrowych bliźniaków na dużą skalę. Dzięki technologii cyfrowego bliźniaka firmy mogą przeprojektowywać produkcję i testować zmiany w środowisku wirtualnym. Nie tylko skraca to czas opracowywania, ale także zmniejsza ryzyko i optymalizuje koszty projektów.
„Technologia bliźniaka cyfrowego to przełom w dziedzinie elastycznej produkcji. Obecnie jest ona wykorzystywana w kontekście automatyki przemysłowej i spodziewamy się, że w 2024 r. nastąpi prawdziwy skok w jej popularności. W oczekiwaniu na to rozwijamy nasze możliwości oprogramowania i symulacji oraz zawieramy sojusze, które pozwolą wykorzystać synergię OT-IT” — wyjaśnia Colás.
Trend nr 4 — analiza danych w celu podejmowania decyzji związanych ze zrównoważonym rozwojem
Oprócz wykorzystywania wirtualnej rzeczywistości do optymalizacji kosztów producenci będą w coraz większym stopniu polegać na rzeczywistym monitorowaniu maszyn, aby usprawnić elastyczne i lokalne procesy produkcyjne oraz zapewnić ich większe zrównoważenie. Producenci we wszystkich sektorach poszukują sposobów na zmniejszenie zużycia surowców i energii, a także odpowiedzi na swoje pytania od dostawców rozwiązań automatyzacji. W warunkach fabrycznych akwizycja i analiza danych w połączeniu z wysokowydajnymi systemami sterowania mogą przyczynić się do poprawy w tym obszarze. W tym celu firma OMRON opracowała i-BELT — usługę, która wykorzystuje zasady Internetu rzeczy (IoT) i analizę danych na potrzeby poprawy wydajności systemów zautomatyzowanych.
Trend nr 5 — zwiększony nacisk na bezpieczeństwo, który napędza zautomatyzowaną inspekcję
Kolejnym wyzwaniem towarzyszącym elastycznej produkcji jest utrzymanie standardów bezpieczeństwa i jakości. Wynika to z faktu, że im więcej zmiennych występuje w produkcji zróżnicowanych towarów, tym większy potencjał pojawienia się błędów i problemów. W świecie, w którym marki coraz częściej podlegają publicznej ocenie, a reputacje mogą w mgnieniu oka ulec zniszczeniu, firmy traktują bezpieczeństwo z dużo większą powagą niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to motorem rozwoju zautomatyzowanych systemów kontroli wykorzystujących sztuczną inteligencję, które zapewniają bezpieczeństwo, integralność i wysoką jakość każdego produktu — nawet w przypadku operacji o wielkości jednej partii.
Trend nr 6 — sztuczna inteligencja na brzegu sieci i ponad nią
W codziennym życiu wszechmoc sztucznej inteligencji może być postrzegana jako zagrożenie, ale w dziedzinie automatyki przemysłowej stanowi ona ogromną — i wciąż w dużej mierze niewykorzystaną — okazję do ciągłej poprawy wydajności systemu.
„Firma OMRON wykorzystuje sztuczną inteligencję „na brzegu sieci” w robotyce, sterownikach i systemach wizyjnych. Używamy jej do identyfikowania bardzo małych wad na lustrzanych powierzchniach oraz do wykrywania zacięć wewnątrz maszyn pakujących. Naszym celem dla sztucznej inteligencji jest środowisko produkcyjne, dlatego będziemy nadal badać i rozwijać jej wykorzystanie w tej dziedzinie” — mówi Colás, nadmieniając, że kolejnym poziomem rozwoju w dziedzinie sztucznej inteligencji będzie osiągnięcie lepszej łączności między tymi i innymi systemami fabrycznymi oraz wykrywanie informacji i wzorów, które nie są widoczne dla ludzi, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie wydajności.
Podsumowując te trendy, Colás dodaje — „W ciągu najbliższych kilku lat przejście na nowy paradygmat w pełni elastycznej produkcji będzie dominować i decydować o kierunku rozwoju automatyzacji. Umożliwi to firmom sprostanie przyszłym wyzwaniom łańcucha dostaw przy jednoczesnym spełnieniu wymagań klientów. Jednocześnie będziemy świadkami przejścia na bardziej autonomiczną produkcję, która priorytetowo traktuje jakość, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój”.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji