Koboty umożliwiają firmie Topcustom zwiększenie produkcji o 15%
Opublikowano 23 Czerwiec 2021 w Flexible Manufacturing
Topcustom srl, włoski producent niestandardowych umywalek, niedawno przekształcił część swoich działań, wdrażając robota współpracującego (kobota) firmy OMRON. Nowy kobot służy do automatyzacji wszelkich czynności w procesie wykańczania produktów Topcustom wykonanych z materiału Ocritech. Jest to lekki, łatwy w obróbce materiał, który zapewnia wysoki poziom higieny i odporności na promienie UV.
0:00
-
Koboty umożliwiają firmie Topcustom zwiększenie produkcji o 15%
Firma potrzebowała kobota do precyzyjnego frezowania umywalek. Obejmuje to usuwanie pozostałości kleju akrylowego (od 1,5 mm do maksymalnie 3 mm). Klej służy do łączenia uformowanego termicznie zbiornika umywalki z jej górną częścią. Robot TM12 marki OMRON ma zasięg 1300 mm i działa po dwóch stronach bardzo dużego obszaru roboczego. Eliminuje on wszystkie chropowate krawędzie (zadziory) i pozostałości kleju akrylowego z maksymalną precyzją i minimalnym nakładem ręcznej pracy.
Ścieżka prowadząca ruchy robota jest określana przez trójwymiarowy model umywalki, wygenerowany na podstawie rysunku końcowego klienta. Wynika to z faktu, że model może importować wszystkie dane i obliczenia programu ze ścieżki CAD/CAM, aby zapewnić niezawodną podstawę początkowej obsługi. Można to następnie skorygować, aby skompensować wszelkie odchylenia tolerancji. Bezpieczeństwo pracowników jest zagwarantowane dzięki zastosowaniu specjalnych barier bezpieczeństwa wyposażonych w skanery. Informują one o obecności personelu, aby kobot mógł się zatrzymać w razie potrzeby.
W wyniku wprowadzenia kobota firma Topcustom zwiększyła swoją produkcję o 15% i obecnie produkuje tygodniowo ponad 800 umywalek różnych typów i rozmiarów. Cały proces — od początkowego zamówienia do dostawy gotowego produktu — można zrealizować w ciągu dwóch tygodni, z poziomem precyzji i powtarzalności, który nie jest możliwy w przypadku pracy ręcznej. Wprowadzenie do Przemysłu 4.0 umożliwiło również firmie Topcustom wykorzystanie integracji przyszłych danych produkcyjnych poprzez utworzenie powiązania między kodami produktów i powiązanymi programami przetwarzania.