Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Trendy w robotyce 2024: proste i elastyczne zastosowanie niezbędne do pełnego wykorzystania potencjału

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
Industry 4.0

Trendy w robotyce 2024: proste i elastyczne zastosowanie niezbędne do pełnego wykorzystania potencjału

Opublikowano 3 lipca 2024 w Flexible Manufacturing

Od nośnika ładunków po kolegę i gracza zespołowego: rola robotów zmieniła się dramatycznie w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Sztuczna inteligencja stwarza więcej możliwości, choć to ludzie pozostają czynnikiem decydującym.  

Roboty czy ludzie — kto w przyszłości będzie określał produkcję? Od czasu patentu George'a Devola z roku 1954 na programowalny manipulator, pytanie to stale wywołuje debatę. Robot Unimate Devola zrewolucjonizował branżę poprzez bezpieczne wykonywanie groźnych zadań, podkreślając, że nie chodzi o konkurowanie robotów z ludźmi, ale raczej o zestawienie „robot + człowiek = wydajność”. W ciągu 70 lat wymagania branżowe ewoluowały, nadając priorytet elastyczności, skalowalności, zdolnościom adaptacyjnym i zrównoważonemu rozwojowi. Roboty wykonują zadania, które umożliwiają ludziom skupienie się na czynnościach o wartości dodanej.

Jedna na cztery firmy przemysłowe planuje inwestycje w automatyzację

Aby zilustrować znaczenie nowoczesnej robotyki przemysłowej, warto przyjrzeć się obecnym badaniom. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda obliczyli, że obecnie na całym świecie jest ponad 3,4 miliona robotów przemysłowych. Według analiz globalny stosunek robotów do ludzi w przemyśle wytwórczym wynosi od 1 do 71. W ciągu najbliższych pięciu lat przedsiębiorstwa przemysłowe planują również zainwestować jedną czwartą kapitału w automatykę przemysłową. Rozwój robotyki przemysłowej charakteryzuje się licznymi postępami technologicznymi, szerszym zastosowaniem w różnych branżach oraz integracją nowych podejść, takich jak sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe. 

Koboty stają się współpracownikami

Na początku roboty postrzegano przede wszystkim jako przydatne urządzenia, które mogą wykonywać powtarzalne i ciężkie zadania. Koncepcja robotów współpracujących z ludźmi jako koledzy bez barier bezpieczeństwa stała się bardziej istotna dzięki wprowadzeniu robotów współpracujących czyli kobotów. Zasada kobotów została opracowana w latach 90., pierwsze modele weszły na rynek na początku nowego tysiąclecia, a od tego czasu około 2010 kobotów zyskało nieocenione pozycje w wielu obszarach produkcji. 

Powtarzalne zadania przekazane kobotom

Sukces robotyki opartej na współpracy rozpoczął się w Skandynawii, zwłaszcza w Danii i Szwecji, gdzie potrzebowano technologii, aby zrekompensować niedobór wykwalifikowanych, kosztownych pracowników. Paletyzacja to doskonały przykład robotyki opartej na współpracy w tym kontekście — powtarzalnego, niekreatywnego i niedodającego wartości zadania, które może być łatwo wykonywane przez technologię zamiast przez ludzi. Pracownicy mogą wykorzystać zaoszczędzony czas, aby zająć się ważniejszymi i bardziej złożonymi zadaniami.   

Robotyka rozpoznająca trendy: współpraca NEURA Robotics i OMRON

Ten nowy rodzaj interakcji między ludźmi a technologią rozwinął się jeszcze bardziej w ostatnich latach. Integracja sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego tworzy stopniowo adaptacyjne i uczące się roboty, które uczą się na podstawie swoich doświadczeń, a tym samym optymalizują zadania. Umożliwia to elastyczne dostosowanie do różnych wymagań produkcyjnych. Ponadto roboty są coraz bardziej szkolone przy wsparciu sztucznej inteligencji, aby naśladować ludzkie zmysły i powiązania poznawcze. W tym obszarze firma OMRON współpracuje z firmą NEURA Robotics, światowym pionierem w dziedzinie robotyki poznawczej. Partnerstwo ma na celu przekształcenie przemysłu produkcyjnego poprzez wprowadzenie robotów poznawczych w automatyce przemysłowej i zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji w celu poprawy wydajności, elastyczności i bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do konwencjonalnych robotów przemysłowych roboty poznawcze mogą uczyć się z otoczenia, podejmować niezależne decyzje i dostosowywać się do dynamicznych scenariuszy produkcyjnych. Otwiera to nowe możliwości zastosowań, w tym skomplikowane zadania montażowe, szczegółową kontrolę jakości lub adaptacyjną obsługę materiałów.

Klucz do sukcesu: zdolność adaptacji

Nowoczesne koboty pracują teraz bezpiecznie i bezproblemowo wraz z ludźmi dzięki postępom w technologii czujników i oprogramowaniu bezpieczeństwa. Internet przedmiotów (IoT) w Przemyśle 4.0 ma połączone w sieci roboty i zakłady produkcyjne, co umożliwia kompleksową automatyzację i monitorowanie w czasie rzeczywistym. Ulepszony sprzęt i precyzja zwiększają niezawodność i wydajność. Programowanie robotów przemysłowych jest teraz prostsze, dzięki czemu są one dostępne dla mniejszych firm. Obecne wymagania, zwłaszcza w przypadku średnich przedsiębiorstw, to zdolność do elastycznego reagowania na nowe wymagania. Robotyka musi zatem być w stanie bez wysiłku i elastycznie dostosowywać się do różnych zastosowań, aby szybko reagować na zmieniające się wymagania produkcyjne.

Potencjał a wyzwania

Najnowsze osiągnięcia technologiczne znacznie zwiększyły wydajność i elastyczność produkcji. Jednak pełne wykorzystanie potencjału robotyki wymaga sprostania kilku wyzwaniom, w tym bezproblemowej integracji z bieżącymi procesami, skutecznej integracji IT i OT, skalowalności, opłacalności, bezpieczeństwa danych, szczegółowego szkolenia pracowników oraz rozwiązania problemów organizacyjnych i strukturalnych.

Wniosek: ludzie muszą zachować kontrolę

Niedawne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet techniczny w Berlinie wskazuje na przykład, że osoby blisko współpracujące z robotami mogą być nadmiernie od nich uzależnione i pomijać błędy. Problem ten wymaga większego skupienia. Przyszłe roboty powinny być bardziej podobne do ludzi, prostsze i adaptowalne — nie zastępować pracowników, lecz zmieniać ich role. Pracownicy przejdą z roli operatorów zakładów na rolę kierowników robotów, zarządzając ciężkimi i powtarzalnymi zadaniami, które będą wykonywać roboty. Dla decydentów oznacza to zaangażowanie od samego początku kluczowych zainteresowanych stron, takich jak działy IT i operatorów w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia innowacyjnej robotyki.

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Peter Lange

    Peter Lange

    Business Development Manager Robotics, Omron Europe