Inteligentna automatyzacja jako czynnik zmian
Opublikowano 31 maja 2024 w Sustainable Manufacturing
Przemysł wytwórczy jest odpowiedzialny za około jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych¹, co stawia go na równi z transportem jako drugie co do wielkości źródło emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez sektor wytwórczy będzie miało zasadnicze znaczenie dla złagodzenia naszego wpływu na zmiany klimatu.
Nadszedł czas, aby branża produkcyjna przestała być źródłem problemów, i zaczęła wykorzystywać swój potencjał oraz stała się jednym ze źródeł rozwiązań problemu zmian klimatycznych i zaczęła wykorzystywać automatyzację jako czynnik zmian w procesie.
Od samego początku nasz założyciel był przekonany, że jako firma mamy obowiązek wspomagać społeczeństwo, w którym działamy. Ponad 90 lat Kazuma Tateishi założył firmę OMRON, by realizować swoją wizję zastosowania technologii do tworzenia lepszego świata.
Etos Tateishiego polegający na „poprawie jakości życia i wkładzie w lepsze społeczeństwo” nigdy nie był bardziej istotny niż w obecnie, biorąc pod uwagę wyzwania klimatyczne, z jakimi mierzymy się jako społeczeństwo. Asle w jaki sposób produkcja może wywrzeć pozytywny wpływ?
Inteligentna automatyzacja w oparciu o zrównoważony rozwój
Wierzę, że jednym z najpotężniejszych narzędzi, którymi dysponuje przemysł wytwórczy w aspekcie ograniczenia zmian klimatycznych, jest inteligentna automatyzacja. Dzięki integracji automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstwa mogą optymalizować operacje i zwiększać wydajność zasobów. Naszym celem jest niesienie pomocy klientom w tworzeniu prężnych zakładów produkcyjnych o mniejszym zużyciu energii, a jednocześnie zapewniających długotrwały rozwój działalności dzięki zwiększonej wydajności. Oprócz dostarczania rozwiązań, które poprawiają efektywność energetyczną i zmniejszają ilość odpadów, współpracujemy z naszymi partnerami przy określaniu zrównoważonych procesów w całym sektorze produkcyjnym, dzielimy się wiedzą i podejmujemy nowe inicjatywy w naszej branży.
Moim zdaniem, wymienione poniżej obszary ulepszeń są kluczowe i producenci powinni wziąć je pod uwagę przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyzacji oraz dążeniu do uzyskania bardziej zrównoważonych procesów produkcyjnych.
Efektywność energetyczna: automatyka przemysłowa może znacząco zwiększyć efektywność energetyczną procesów produkcyjnych. Dzięki automatyzacji producenci mogą zoptymalizować zużycie energii i zminimalizować emisję dwutlenku węgla. Niektóre przykłady rozwiązań obejmują zastosowanie inteligentnych czujników, zaawansowanych systemów sterowania oraz monitorowania w czasie rzeczywistym w celu optymalizacji zużycia energii i identyfikacji obszarów wymagających poprawy.
Redukcja odpadów i recykling: automatyka przemysłowa może pomóc producentom we wdrożeniu skutecznych programów redukcji odpadów i recyklingu, na przykład za pomocą rozwiązań do kontroli wizyjnej maszyn i identyfikowalności. Automatyzując procesy przetwarzania i sortowania materiałów, producenci mogą precyzyjnie segregować i poddawać odpady recyklingowi, zmniejszając tym samym ich ilość i promując gospodarkę o obiegu zamkniętym. Podobnie jak w poprzednim punkcie, automatyzacja umożliwia również monitorowanie w czasie rzeczywistym procesów produkcyjnych w celu identyfikacji i wyeliminowania nieefektywności, które prowadzą do powstawania odpadów.
Konserwacja predykcyjna i nauka o danych: strategie konserwacji predykcyjnej mogą pomóc producentom w ograniczeniu przestojów, wydłużeniu okresu eksploatacji maszyn i zminimalizowaniu zużycia zasobów. Dzięki inteligentnym czujnikom, urządzeniom monitorującym i analizom danych producenci mogą monitorować wydajność sprzętu, wykrywać potencjalne awarie z wyprzedzeniem i aktywnie planować harmonogramy konserwacji.
Zrównoważony transport materiałów: najnowsze innowacyjne rozwiązania z dziedziny automatyki przemysłowej, na przykład z zakresu zgrzewania i robotyki, mogą pomóc producentom w bardziej ekologicznym transporcie materiałów opakowaniowych i zmniejszeniu ilości plastiku. Linie produkcyjne mogą stać się bardziej elastyczne, a tym samym przejść na nowe materiały. Automatyzacja przyczynia się również do dokładniejszego sortowania i przetwarzania, a także do poprawy jakości i spójności produkcji.
Mimo że przemysł ma nadal długą drogę do przebycia, zasadniczo wszystko sprowadza się do uczynienia ludzi i planety centralnym punktem decyzji i działań, niezależnie od tego, czy wdrażana jest automatyzacja, która wspomaga działania ludzi, czy też dąży się do bardziej energooszczędnych procesów produkcyjnych — wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu, że praktyki etyczne są zaadoptowane i przestrzegane na przestrzeni całego łańcucha wartości.
Niecierpliwie czekam na przyszłość, w której pojawią się innowacje w dziedzinie automatyki przemysłowej ukształtowane przez zrównoważony rozwój, w której wspólnie będziemy dążyć do przekształcenia sektora produkcyjnego do postaci, która nie tylko pozwoli utrzymać konkurencyjność, ale też będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.
¹ Globalne emisje gazów cieplarnianych