Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Sposób na przyspieszenie integracji kobotów

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Operational Excellence

Sposób na przyspieszenie integracji kobotów

Opublikowano 8 Luty 2023 w Operational Excellence

Dobre planowanie i silni partnerzy pomagają MŚP pokonać przeszkody w automatyzacji.

Roboty współpracujące, znane również jako koboty, cieszą się dużą popularnością, ponieważ umożliwiają automatyzację czasochłonnych i zasobochłonnych zadań. Wartość globalnego rynku robotów współpracujących szacowana jest obecnie na około 1,2 mld USD. Wielkość sprzedaży kobotów osiągnęła w 2021 roku łącznie 32 300 sztuk. Szczególnie w czasach, gdy firmom coraz trudniej znaleźć i zatrzymać odpowiednich pracowników, takie technologie są w wielu miejscach na wagę złota. Skoro mowa o złocie, niektórzy mogą zapytać: koboty muszą być niezwykle drogie, prawda? Kiedy taka inwestycja się zwraca?

Firma OMRON, ekspert w dziedzinie automatyki, chciałaby złagodzić takie obawy, zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw: inteligentne i zintegrowane rozwiązania z zakresu robotyki, a także koboty i roboty mobilne są osiągalne i przystępne cenowo. Dla tych, którzy chcą oszacować zwrot z inwestycji kalkulator zwrotu z inwestycji firmy OMRON zapewnia szybki i łatwy wgląd.

Koboty i autonomiczne roboty mobilne (AMR) sprawdzają się zarówno w MŚP, jak i w dużych przedsiębiorstwach. Wykonują zadania takie jak transport, paletyzacja, załadunek i rozładunek maszyn, montaż, malowanie czy spawanie. Mogą być szybko i elastycznie poddawane modyfikacji, a także programowane przez osoby nie będące specjalistami. Uzupełnianie materiałów może być usprawnione dzięki AMR, a ładowanie maszyn i procesów — dzięki kobotom. Aby jednak skutecznie przeprowadzić takie projekty i przyspieszyć integrację robotów, potrzebna jest wiedza techniczna i partnerzy znający się na temacie. A przede wszystkim pracownicy, którzy muszą być informowani i angażowani od początku projektu, aby wspólnie uczestniczyć w zmianach.

Oto kilka wskazówek, o których firmy powinny pamiętać podczas integracji kobotów:

1. Dowiedz się, gdzie i w jaki sposób robotyka może wspierać pracowników

Na początku projektu automatyzacji osoby decyzyjne i pracownicy muszą wspólnie zastanowić się, jak można usprawnić i zwiększyć wydajność procesów. Niektóre zadania są wykonywane ręcznie i zawsze w ten sam sposób od wielu lat, najczęściej przez pracowników, bez kwestionowania tego „Czy to musi tak być?” lub „Czy można to zrobić inaczej i lepiej?”. Dlatego początek każdego projektu automatyzacji musi rozpocząć się od kompleksowego planowania, które w idealnym przypadku obejmuje wszystkich, którzy są zaangażowani w obecne i przyszłe procesy.

Pracownicy i operatorzy powinni być zawsze w centrum uwagi, powinni wiedzieć i nauczyć się, że roboty mogą ich wspierać, podczas gdy oni mogą poświęcić się innym, ciekawszym zadaniom. Dzięki kobotom pracownicy są zwolnieni z monotonnych, wymagających fizycznie lub niebezpiecznych prac. Przykładem może być podnoszenie ciężkich ładunków, proste procesy podnoszenia i umieszczania, przenoszenie części, sortowanie i paletyzowanie lub prace niebezpieczne dla zdrowia. Rzeczywistym klientem końcowym technologii kobotów nie jest firma sama w sobie, ale pracownik lub operator. Jeśli jest on niezadowolony, inwestycja w kobota jest skazana na niepowodzenie od samego początku. Wszystkie zainteresowane strony, np. dział bezpieczeństwa, rada zakładowa, operator i IT muszą być zaangażowane w taki projekt od samego początku.

2. Korzystaj z technologii, która spełnia Twoje wymagania

Koboty dobrze nadają się dla MŚP, ponieważ są łatwe do skonfigurowania oraz oferują szybkie i opłacalne rozwiązanie. Pomagają MŚP działać bardziej elastycznie i szybko oraz lepiej reagować na zmieniające się warunki rynkowe. Ważne jest jednak, aby wybrać robota, który może szybko się uruchomić i pozostać w pracy. Jest to jedyny sposób na ograniczenie przestojów. Dlatego warto postawić na technologię i serwis z jednego źródła. Kolejną kwestią jest to, że rozwiązanie powinno oferować wysoki zwrot z inwestycji oraz możliwość dostosowania do nowych procesów produkcyjnych i układów w krótkim czasie. Roboty współpracujące OMRON TM zaprojektowano tak, aby można je było łatwo wykorzystać do różnych zadań i zastosowań, dzięki czemu produkcja jest tak elastyczna, jak to konieczne.

3. Zmień przepływy pracy i wspieraj operatorów, aby zwiększyć ich siłę w przyszłości

Roboty mogą służyć jako dodatkowa siła robocza. Na przykład trzy frezarki CNC do obróbki przedmiotów, które wymagają dużej precyzji, potrzebują operatora do załadunku i rozładunku każdej z nich. Jeśli kobot wykona załadunek i rozładunek maszyny, operatorzy mogą zamiast tego pracować na trzy zmiany i skupić się na procesie maszynowym oraz jakości produktu. Dzięki temu firmy mogą prowadzić proces produkcji znacznie dłużej i zwiększyć przepustowość oraz jakość. Przepływy pracy muszą być stale analizowane i dostosowywane do aktualnych wymagań, aby stawały się coraz wydajniejsze, a także bardziej zrównoważone. Modele czasu pracy mogą być również zmieniane w trakcie automatyzacji kobotów. Ważna jest ogólna otwartość na zmiany i adaptację — nowy poziom elastyczności w myśleniu przedsiębiorczym. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Peter Lange

    Peter Lange

    Business Development Manager Robotics, Omron Europe