Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Co się dzieje, gdy automatyka przemysłowa wychodzi naprzeciw doskonałości operacyjnej

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Operational Excellence

Poza ideą „technologii dla technologii”: co się dzieje, gdy automatyka przemysłowa wychodzi naprzeciw doskonałości operacyjnej

Opublikowano 30 Listopad 2024 w Operational Excellence

Ostatnie lata przyniosły szybki rozwój technologiczny, a wzrost popularności sztucznej inteligencji wyróżnia się jako kluczowy trend. W badaniu przeprowadzonym wśród producentów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, 70% respondentów stwierdziło, że wdrożyło w swojej działalności pewną formę sztucznej inteligencji. Taka chęć do wprowadzania nowych technologii jest imponująca, zwłaszcza że przemysł produkcyjny może wiele zyskać dzięki automatyzacji.

Jednakże dla niektórych firm motywacją do wdrażania nowych technologii jest w większym stopniu obawa przed pozostaniem w tyle niż prawdziwe korzyści wynikające z tego, w jaki sposób takie narzędzia mogą wspierać szersze cele biznesowe. Aby doświadczyć korzyści płynących z możliwości technologicznych, producenci muszą wykroczyć poza ideę bezrefleksyjnej adaptacji technologii dla dobra samej technologii. Samo dodanie nowych technologii do istniejących procesów i systemów nie przyniesie automatycznej poprawy. Technologie takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, IoT, robotyka współpracująca i zaawansowana analityka przyniosą wartość dodaną tylko wtedy, gdy zostaną w pełni zintegrowane z kulturą całej firmy.

W OMRON rozumiemy to doskonale. Dla nas technologia nie jest celem samym w sobie, lecz narzędziem służącym do ciągłego doskonalenia — zasada ta jest częścią DNA OMRON już od momentu powstania firmy. Nasz założyciel, Kazuma Tateisi, wierzył w nieustanne dążenie do doskonałości i innowacji w celu przysłużenia się społeczeństwu. Jednym z jego ulubionych powiedzeń było „Najpierw to wypróbuj”, co odzwierciedlało jego przekonanie, że zawsze istnieje sposób na dalszy rozwój, jeśli podejmiemy się wyzwań z otwartym umysłem i pozytywnym nastawieniem.

Doskonałość operacyjna opierająca się na świadomości technologii

Duch ciągłego doskonalenia leży oczywiście u podstaw doskonałości operacyjnej (OpEx). Właśnie w takich warunkach możliwości zwiększenia wydajności produkcji, elastycznego wytwarzania produktów i przyspieszenia innowacji stają się naprawdę ekscytujące. Takie podejście do zarządzania biznesem ma na celu aktywizację całej organizacji i tworzy kulturę, w której zarówno kierownictwo, jak i pracownicy angażują się w osiąganie wyników biznesowych oraz mają zapewnione możliwości do wprowadzania zmian.

Kazuma Tateisi powiedział również: „Jeśli istnieje miejsce na poprawę, to trzeba poprawiać”. To nigdy nie było zwykłym sloganem, lecz wezwaniem do działania, które ukształtowało podejście firmy OMRON do automatyzacji. Wierzymy, że prawdziwa wartość technologii tkwi w jej potencjale do wzmacniania potencjału ludzi, poprzez umożliwienie im twórczego myślenia, doskonalenia procesów i przekraczania własnych ograniczeń. To właśnie połączenie technologii i ludzkiej pomysłowości prowadzi do tworzenia najbardziej znaczących innowacji.

Istnieje wiele przykładów tego, w jaki sposób można wdrożyć innowacje w automatyzacji przemysłowej, które narodziły się z tej filozofii, aby wnieść pozytywny wkład w doskonałość operacyjną:

Zwiększanie możliwości ludzi poprzez automatyzację

Jednym z przykładów praktycznego zastosowania tej filozofii jest robotyka oraz roboty współpracujące, które umożliwiają wykorzystywanie synergii między talentami człowieka a możliwościami technologicznymi. Taka współpraca poprawia efektywność produkcji i umożliwia elastyczne wytwarzanie produktów w środowisku harmonijnej współpracy między ludźmi i maszynami. Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja są kluczowe dla przyszłości tej płynnej współpracy ludzi i maszyn, gdzie roboty uczą się wzorców instrukcji od ludzi, poruszają się w inteligentny sposób, aby wspierać prace ręczne, a także współdziałają z ludźmi i innymi robotami.

Ciągłe doskonalenie dzięki wykorzystaniu cyfrowych bliźniaków

Technologia cyfrowego bliźniaka jest kolejnym przykładem na to, jak automatyzacja przemysłowa może napędzać ciągłe doskonalenie. Stworzenie wirtualnego bliźniaka maszyny lub linii produkcyjnej pozwala na testowanie ulepszeń projektowych, procesowych i systemowych bez zakłócania rzeczywistej produkcji. Pozwala to ograniczyć ryzyko i koszty projektów, a czas potrzebny na rozwój, budowę i testowanie instalacji może ulec znacznemu skróceniu. Technologia cyfrowego bliźniaka daje również personelowi pracującemu na poziomie linii możliwość wpływania na decyzje dotyczące nowych produktów i zakupów oraz identyfikowania lepszych sposobów pracy. W skrócie, cyfrowy bliźniak wspiera ciągłe doskonalenie poprzez dostarczanie informacji potrzebnych do podejmowania decyzji, jednocześnie obniżając koszty wprowadzania zmian i ułatwiając ich wdrażanie. 

Optymalizacja oparta na danych

Automatyzacja jest fundamentem doskonałości operacyjnej, ponieważ umożliwia zbieranie kluczowych danych, które mogą być przetwarzane oraz analizowane w celu identyfikacji i wprowadzenia ulepszeń. Analiza danych dostarcza informacji, które mogą być wykorzystywane do zapobiegania wąskim gardłom obniżającym wydajność, informowania o harmonogramach konserwacji predykcyjnej oraz poprawy ogólnej efektywności urządzeń (OEE), podczas gdy dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym mogą stanowić podstawę dla systemów dokonujących optymalizacji w sposób autonomiczny. Integracja sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w zakresie konserwacji predykcyjnej, podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym oraz optymalizacji procesów dodaje kolejną warstwę inteligencji zastosowania.

Automatyzacja modułowa i skalowalna

Automatyzacja nie powinna opierać się wyłącznie na inteligencji; powinna być także modułowa i skalowalna, aby zapewnić producentom możliwość dostosowywania się do zmian rynkowych, rozbudowywania elastyczności oraz odporności w procesach i operacjach oraz szybszego opracowywania innowacji. Obecnie brak standaryzacji — zarówno w zakresie rodzaju zbieranych danych, jak i sposobu ich gromadzenia — ogranicza zdolność przemysłu automatyzacyjnego do dostarczenia kompleksowych odpowiedzi na te potrzeby. Liczymy na to, że w przyszłości otwarte standardy w technologii automatyzacji zapewnią interoperacyjność i niezawodność pomiędzy platformami.

Cyberbezpieczna automatyzacja

W miarę jak firmy stają się coraz bardziej zależne od połączonych systemów i urządzeń IoT, cyberbezpieczeństwo w automatyzacji przemysłowej nabiera coraz większej wagi w zakresie doskonałości operacyjnej. Potrzebne są solidne strategie bezpieczeństwa, które pozwolą chronić kluczową infrastrukturę przed zagrożeniami cybernetycznymi, które mogą zakłócić operacje, np. wycieki informacji i przestoje produkcyjne. To z kolei napędza rozwój produktów i usług automatyzacji z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa, które będą chronić zakłady produkcyjne przed zagrożeniami cybernetycznymi, które pojawiają się na całym świecie.

Tworzenie wartości dzięki technologii

Wierzymy, że technologia nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem do tworzenia wartości. Sztuczna inteligencja i cyfryzacja niosą ze sobą transformacyjny potencjał. Jednak inwestycje w nową technologię muszą mieć sens w kontekście całego biznesu i muszą wspierać ludzi. Tylko wtedy mogą stać się częścią podejścia, które wyniesie doskonałość operacyjną na nowe poziomy, a efekt zmian może być przełomowy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe