Napędzanie sukcesu lokalnej produkcji ogniw akumulatorowych
Opublikowano 20 września 2021 w Sustainable Manufacturing
Na co powinny zwracać uwagę firmy z branży motoryzacyjnej i producenci akumulatorów, aby ich produkcja stała się bardziej innowacyjna i konkurencyjna? Oto pięć wskazówek, które pozwolą zwiększyć siłę branży w przyszłości.
Eksperci i producenci z sektora motoryzacyjnego zgodnie przyznają, że e-mobilność stanowi przyszłość branży. Kluczowym elementem tego rozwoju są akumulatory i ich produkcja. W tym kontekście szacuje się, że światowy rynek akumulatorów litowo-jonowych wzrośnie z 44,2 mld USD (2020 r.) do 94,4 mld USD (2025 r.). Przejście branży motoryzacyjnej z silników spalinowych na ogniwa akumulatorowe lub wodorowe ogniwa paliwowe stanowi dla firm ogromne wyzwanie.Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie w produkcji akumulatorów „wyprodukowanych w Europie”
Według aktualnych badań większość ogniw akumulatorowych stosowanych na całym świecie nadal pochodzi z azjatyckich zakładów produkcyjnych. Politycy i środowisko biznesowe pragną wkrótce to zmienić, aby wzmocnić konkurencyjność europejskiego przemysłu e-mobilności. Na przykład w Niemczech Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii finansuje projekty badawczo-rozwojowe stowarzyszeń branżowych oraz indywidualne projekty przemysłowe.Inteligentna fabryka: przedsięwzięcie z zakresu nowych modeli i technologii produkcyjnych
Inteligentna fabryka, którą można w skrócie opisać jako harmonizację przyszłościowych i elastycznych koncepcji produkcji przyszłości z dobrze znanymi zagadnieniami, takimi jak ciągłe cyfrowe łańcuchy dostaw i wartości, sprawniejsze przepływy procesów, jak również bliskim powiązaniem produkcji, jakości (unikanie odrzutów i odpadów), potrzeb klientów i możliwości śledzenia żywotności produktów. Wszystkie te narzędzia umożliwiają przetrwanie na rynku, bardziej opłacalne, zrównoważone, szybsze i bezpieczniejsze działanie w celu wyróżnienia się na tle konkurencji. Istnieją również inne popularne tematy, takie jak cyfryzacja, identyfikacja i śledzenie, udział w łańcuchu wartości i lepsza współpraca sieciowa. W inteligentnej fabryce przyszłości zostaną również uwzględnione konserwacja zapobiegawcza, predykcyjna jakość, zintegrowane planowanie produkcji i wizualizacja procesów. Firma OMRON odpowiada na tę potrzebę poprzez model „innovative-Automation!”.Pięć wskazówek pozwalających zwiększyć siłę w przyszłości:
Na co powinny zwracać uwagę firmy z branży motoryzacyjnej, aby ich produkcja stała się bardziej innowacyjna i konkurencyjna?- Poleganie na przetwarzaniu na brzegu sieci: maszyny można połączyć lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, a dane gromadzić, strukturyzować i analizować na brzegu za pomocą zaawansowanej technologii czujników.
- Wykorzystanie technologii czujników: warto rozważyć usługi zdalne i włączenie dodatkowej technologii czujników w celu wykrywania punktów braku danych, identyfikacji maszyn, zapewnienia cyberbezpieczeństwa, a także wykorzystanie oraz konwersję protokołów danych i komunikacji.
- Stymulowanie współpracy na linii ludzie-maszyny: mechatronika i rozwiązania IT coraz częściej się łączą, a w ramach interakcji wspierają bardziej wydajne i elastyczne procesy produkcyjne. Konkretnymi przykładami zastosowań są inteligentne nowe roboty przemysłowe, roboty mobilne, ale także koboty, które współpracują z pracownikami zakładu.
- Łączenie elementów nowoczesnych procesów produkcyjnych w chmurze: w ten sposób można odnieść korzyści z centralnego i przejrzystego monitorowania wszystkich maszyn, systemów i podzespołów za pomocą kontrolnych modułów oprogramowania lub funkcji opartych na chmurze, np. w zakresie zarządzania zasobami, monitorowania stanu, konserwacji zapobiegawczej lub usług zdalnych.
- Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości (AR) jako kolejnego budulca inteligentnej fabryki: możliwość uzyskania dodatkowych informacji generowanych przez komputer i wirtualnych przedmiotów uzupełniających obrazy na żywo lub filmy wideo, co zapewnia dodatkowy poziom informacji, wsparcia i wiedzy.