Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Mastering packaging and intralogistics challenges in eCommerce

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
Operational Excellence
automation blog

Jak przezwyciężyć wyzwania związane z pakowaniem i logistyką wewnętrzną w sektorze eCommerce

Opublikowano 24 lutego 2022 w Flexible Manufacturing

Zrobotyzowane rozwiązanie do pakowania umożliwia szybką i ekonomiczną skalowalność w obu kierunkach (w górę i w dół), co pozwala na sprostanie dynamicznie zmieniającym się potrzebom łańcucha dostaw.

John van Hooijdonk, kierownik ds. rynku przemysłowego FMCG w firmie OMRON Europe

Sektor eCommerce znajduje się w pełnym rozkwicie, który nie wynika jedynie z pandemii COVID-19 i jej skutków, takich jak wprowadzone obostrzenia czy zamykanie sklepów. W 2020 roku sprzedaż internetowa w skali globalnej wzrosła o ponad 24% — do około 4,3 biliona USD. Liczby te nie tylko satysfakcjonują sprzedawców internetowych, ale także obrazują coraz większe wyzwania, z jakimi mierzą się dostawcy usług w zakresie pakowania, co-packingu, magazynowania i logistyki wewnętrznej.
Dostawcy usług w tych sektorach muszą znaleźć metody i technologie, które umożliwią im optymalizację działalności, odciążenie pracowników i zwiększenie wydajności. Zrobotyzowane pakowanie i inne innowacyjne rozwiązania zapewniają znaczące wsparcie w osiąganiu tych celów.
Rozwój wydarzeń w ostatnich miesiącach wykazał, że przejście na zakupy internetowe ponownie nabrały rozpędu. Oznacza to, że sprzedawcy detaliczni muszą dostosować się do zawrotnego tempa, aby sprostać gwałtownemu wzrostowi zapotrzebowania rynku konsumenckiego. Pakowanie stało się jednym z najwyższych priorytetów dla wielu dostawców z sektora e-commerce. Ręczne pakowanie i realizacja zamówień nie są już wystarczające. Zamiast tego konieczne jest wdrożenie szybszych i zautomatyzowanych przepływów prac związanych z tymi procesami.

Sektor eCommerce musi działać szczególnie szybko i elastycznie

Zbyt wolny czas realizacji nie jest już dopuszczalny, co stawia internetowych sprzedawców detalicznych w trudnej sytuacji. Zarówno centrum dystrybucji, jak i realizacji zamówień, mierzy się z coraz większą różnorodnością produktów (wysokie zróżnicowanie produktowe, niska powtarzalność produkcji). Identyfikowalność, zdrowie i bezpieczeństwo personelu oraz szybkość i precyzja nabrały jeszcze większego znaczenia. Jednocześnie liczba jednostek magazynowych wzrasta, często przekraczając pojemność magazynową, brakuje wykwalifikowanych pracowników produkcji i magazynu, a sprzedawcy muszą sprostać wymogom większej elastyczności pomimo rosnącej liczby produktów.
Potrzebne są zautomatyzowane systemy, które umożliwią ekonomiczne skalowanie operacji od ręcznych po w pełni zautomatyzowane. Takie pakowanie usprawnia procesy obsługi — automatyzacja może objąć całą fabrykę, albo stanowić uzupełnienie dla tradycyjnych metod. Oba rozwiązania umożliwiają szybszą obsługę i wysyłkę.

Elastyczna skalowalność

Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania na pierwszy plan wysuwają się wymagania producenta oraz partnerów działających w obszarze magazynowania i logistyki. Należy wziąć pod uwagę moc i wydajność, a także skalowalność — systemy, maszyny i technologie muszą umożliwiać dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb, jakości i optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni w fabryce i magazynie.
Autonomiczna i konfigurowalna linia pakowania, obejmująca sprzęty stacjonarne i mobilne, robotykę i technologię czujników, najlepiej spełnia obecne wymagania branży. Rozwiązanie powinno być łatwe w rozbudowie, ale także możliwe do pomniejszenia w razie potrzeby, aby sprawnie odpowiadać na wymagania łańcucha dostaw i stworzyć model produkcji odpowiedni do wysokiego zróżnicowania produktowego i niskiej powtarzalności produkcji.

Automatyzacja wykorzystująca roboty oraz systemy kontroli do celów pakowania dla sektora eCommerce

Kluczowe znaczenie ma automatyzacja jak największej części procesu ręcznego pakowania. Zautomatyzowane procesy wspomagane robotyką pozwalają uwolnić pracowników od konieczności wykonywania bardziej powtarzalnych, złożonych lub niebezpiecznych zadań. Wdrożenie systemów etykietowania, oznaczania, kodowania i kontroli może pomóc w wyeliminowaniu błędów, a tym samym w spełnieniu coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska i etykietowania.
Można je wykorzystać w następujących zastosowaniach:
 • Kontrola przychodzących towarów pod kątem takich cech jak etykieta, wielkość opakowania i spójność lub kontrola pod kątem dopuszczalnego okresu przechowywania produktów i temperatury dostawy.
 • Funkcja pobierania elementów z pojemników 3D, gdzie wyzwanie stanowi dorównanie możliwościom człowieka lub ich przekroczenie w zakresie pobierania losowo rozmieszczonych w pojemniku części.
 • Metody osobistego pobierania zamówień ułatwiają pracę operatora magazynu, skracając czas potrzebny na proces gromadzenia i ręczne wprowadzanie indeksów towarowych (SKU) umieszczonych w pojemniku.
 • Automatyczne podnoszenie i układanie umożliwia obsługę zróżnicowanych produktów o różnych formatach i rozmiarach, wymagających innych długości taśmy, ilości materiału ochronnego i różniących się w wielu innych aspektach, zwiększając wydajność i elastyczność.
 • Paletyzacja wiele zyskuje na automatyzacji, ponieważ jest to bardzo powtarzalna czynność stwarzająca duże ryzyko odniesienia obrażeń przez pracowników.
 • Transport palet przy użyciu autonomicznych robotów mobilnych (AMR) mogą zastąpić wózki widłowe, przyczyniając się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.
Automatyzacja tych zadań zapewnia szereg korzyści:
 • Niższe koszty produkcji i pracy
 • Eliminacja błędów
 • Optymalna produktywność, dokładność i wydajność
 • Zmniejszone ryzyko zanieczyszczenia
 • Zmniejszone ryzyko doznania obrażeń przez pracowników
 • Większa wszechstronność, elastyczność i niezawodność

Jak dostosować się do wymagań rynkowych sektora eCommerce?

Ogromny potencjał sektora eCommerce stwarza wiele możliwości dla przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji, jak również dla małych firm rozpoczynających działalność, pomagając im w odniesieniu sukcesu. Zarówno klienci indywidualni, jak i organizacje zamawiają coraz więcej produktów online. Firmy zajmujące się pakowaniem znajdują się pod większą presją niż kiedykolwiek i muszą znaleźć innowacyjne, wydajne rozwiązania, które pozwolą im nadążać za rosnącym zapotrzebowaniem. Nowoczesna i zintegrowana automatyzacja, robotyka i technologia czujników pomagają firmom zajmującym się pakowaniem i co-packingiem w usprawnieniu ich działalności, odciążeniu personelu, zwiększeniu bezpieczeństwa i wydajności.
Skalowalne rozwiązania ułatwiają zarządzanie zmiennym zapotrzebowaniem łańcucha dostaw, a także pozwalają na obniżenie ogólnych kosztów i zmniejszenie zajmowanej powierzchni. Aby zapewnić przewagę konkurencyjną, ręczne pakowanie musi zostać zautomatyzowane i konieczne jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań tak szybko, jak to możliwe. Jest to jedyny sposób dla firm na dostosowanie się wymogów sektora eCommerce.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniach z zakresu robotyki firmFood & Beverage Industryy OMRON. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
 • Omron Europe

  Omron Europe