Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do ControlTec helps Polish hospital tackle the pandemic with a UVC mobile robot

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog
Applications

Firma ControlTec pomaga polskim szpitalom stawić czoła pandemii za pomocą robota mobilnego UVC

Opublikowano styczeń 26, 2021 w Flexible Manufacturing

Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań do bezpiecznej dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń i przestrzeni publicznych w celu spełnienia wymagań szeregu nowych procedur higienicznych wdrożonych w następstwie pandemii wirusa Covid-19. Jedną z firm, które odpowiedziały na to zapotrzebowanie, jest ControlTec, polski integrator systemów. Dzięki robotowi mobilnemu Omron LD firma ControlTec była jednym z pierwszych przedsiębiorstw na świecie, które opracowały robota sterylizującego wyposażonego w promiennik UVC.
Szpitale i placówki opieki zdrowotnej musiały opracować nowe metody i zastosować nowe technologie, aby sprostać surowym procedurom dotyczącym higieny i bezpieczeństwa, które są niezbędne do stawienia czoła pandemii. Jednym z rozwiązań jest użycie robotów mobilnych wyposażonych w lampy ultrafioletowe (UV), które nie są przeznaczone do użytku ręcznego. UVC to rodzaj światła ultrafioletowego, które może zabijać bakterie, zarazki i wirusy, zwłaszcza na powierzchniach i w miejscach, w których czyszczenie środkami dezynfekującymi w sposób ciągły jest niemożliwe. Po zamontowaniu na robotach mobilnych dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego może być przeprowadzana automatycznie, dokładnie, szybko i skutecznie.

UV mobile robot solution by ControlTec

  • 0:00 -   Healthcare organisations across the world are looking for automated solutions for safely disinfecting individual rooms and public spaces to meet a range of new hygiene procedures due to the Covid-19 pandemic. One of the companies that has responded to this need is ControlTec, a Polish system integrator. Using an OMRON LD mobile robot, ControlTec was one of the first companies in the world to develop a sterilisation robot equipped with a UVC irradiator.

Opracowywanie robota UVC

W odpowiedzi na prośbę pobliskiego szpitala zespół projektantów firmy ControlTec opracował koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem. Firma ControlTec zdała sobie sprawę, że posiada technologię, która może odegrać ważną rolę w zakresie zapewnienia odpowiedniej opieki nad zakażonymi pacjentami. Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Następnie firma zaczęła wprowadzać nowe rozwiązanie na całym polskim rynku.

Wyzwania i korzyści

Głównymi korzyściami wynikającymi z używania robota są zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku stosowania stacjonarnych lamp UV operatorzy i personel medyczny muszą wejść do pomieszczenia lub obszaru zanieczyszczonego wirusem. Jednakże robot mobilny UVC może być obsługiwany autonomicznie, co zapobiega ryzyku zakażenia operatorów i pracowników służby zdrowia. Robot mobilny UVC może być również obsługiwany zdalnie przy użyciu komputera lub tabletu.
Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła firma ControlTec w zakresie projektowania robotów UVC i wprowadzania ich do szpitali, był upływający czas. Firma chciała możliwie jak najszybciej dostarczyć rozwiązanie szpitalom, w których przebywało wielu zakażonych pacjentów.
Grzegorz Góral, dyrektor generalny firmy ControlTec, mówi: „Jedynym problemem technicznym była zgodność ze standardami EMC, ale najważniejszym wyzwaniem było przekonanie szpitali, że roboty mobilne UVC mogą być obsługiwane w bezpieczny sposób”. Dzięki współpracy z sąsiednimi uniwersytetami firma dość szybko uzyskała zgodność z normami EMC.
W polskich szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej lampy UVC są od dłuższego czasu używane do niszczenia wirusów, w związku z czym firma ControlTec nie musiała objaśniać korzyści płynących ze sterylizacji za pomocą lamp UVC. Jednym z pierwszych działań, jakie podjęła firma, było zwrócenie się do Polskiego Instytutu Badawczego z prośbą o wykonanie odpowiednich testów i potwierdzenie, że promieniowanie UVC jest w stanie zwalczać wirusa Covid-19. Sprawdzono również dane z oceny firmy Philips, producenta lamp UVC, i Uniwersytetu Bostońskiego w Stanach Zjednoczonych. Dane te wykazały, że lampy UVC firmy Philips są w stanie zabić prawie wszystkie wirusy Covid-19.

Pomyślna operacja

Od ponad czterech miesięcy oryginalny robot mobilny UVC jest wdrażany w szpitalach i działa bez żadnych problemów. Operatorzy w szpitalach mogą teraz bezproblemowo używać robotów bez konieczności korzystania z pomocy firmy ControlTec.
Jarosław Drzazga, kierownik zespołu ds. rozwiązań przemysłowych w firmie OMRON Electronics Sp. z o.o. w Polsce, komentuje: „Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla wielu firm i instytucji. Wiele z nich zdało sobie sprawę, że zautomatyzowane procesy, innowacyjna robotyka i technologie, takie jak dezynfekcja UV, mogą zapewnić im cenne wsparcie w sprostaniu temu wyzwaniu. Takie rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami”.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe