Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Napędzanie sukcesu lokalnej produkcji ogniw akumulatorowych

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Sustainable Manufacturing

Napędzanie sukcesu lokalnej produkcji ogniw akumulatorowych

Opublikowano 20 września 2021 w Sustainable Manufacturing

Na co powinny zwracać uwagę firmy z branży motoryzacyjnej i producenci akumulatorów, aby ich produkcja stała się bardziej innowacyjna i konkurencyjna? Oto pięć wskazówek, które pozwolą zwiększyć siłę branży w przyszłości.

Eksperci i producenci z sektora motoryzacyjnego zgodnie przyznają, że e-mobilność stanowi przyszłość branży. Kluczowym elementem tego rozwoju są akumulatory i ich produkcja. W tym kontekście szacuje się, że światowy rynek akumulatorów litowo-jonowych wzrośnie z 44,2 mld USD (2020 r.) do 94,4 mld USD (2025 r.). Przejście branży motoryzacyjnej z silników spalinowych na ogniwa akumulatorowe lub wodorowe ogniwa paliwowe stanowi dla firm ogromne wyzwanie.
Ponadto pandemia Covid-19 spowodowała spadek sprzedaży, przepisy dotyczące emisji stały się bardziej rygorystyczne, wzrosło zapotrzebowanie na cyfryzację i zrównoważony rozwój, a przedsiębiorstwa borykają się ze zmieniającymi się potrzebami konsumentów i niedoborem wykwalifikowanych pracowników.
Z myślą o wniesieniu wkładu dla społeczeństwa i poprawie jakości życia firma OMRON dąży do wspierania firm z branży w celu zwiększenia wydajności i zrównoważenia produkcji. Nacisk kładziony jest na innowacyjne linie produkcyjne i technologie w zakresie automatyzacji, które pomagają zabezpieczyć przewagi konkurencyjne i działać ekologicznie. 

Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie w produkcji akumulatorów „wyprodukowanych w Europie”

Według aktualnych badań większość ogniw akumulatorowych stosowanych na całym świecie nadal pochodzi z azjatyckich zakładów produkcyjnych. Politycy i środowisko biznesowe pragną wkrótce to zmienić, aby wzmocnić konkurencyjność europejskiego przemysłu e-mobilności. Na przykład w Niemczech Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii finansuje projekty badawczo-rozwojowe stowarzyszeń branżowych oraz indywidualne projekty przemysłowe.
W jaki sposób podmioty z branży motoryzacyjnej mogą zidentyfikować i wdrożyć nowe, transformacyjne technologie produkcji, aby umożliwić opłacalną produkcję wysokiej jakości produktów e-mobilnych? Zrównoważona produkcja akumulatorów opiera się na dobrze przemyślanej interakcji między ludźmi, maszynami i robotyką w celu zwiększenia elastyczności, cyfryzacji i wykorzystania sztucznej inteligencji do ciągłej optymalizacji procesów. Koncepcja i technologie inteligentnej fabryki stanowią ważną podstawę przyszłościowych strategii, które umożliwiają europejskim podmiotom z branży motoryzacyjnej zabezpieczenie ich przewagi. Równolegle z rozwojem i przejściem na nowe technologie napędów umożliwiają one kompleksową modernizację produkcji i racjonalizację łańcuchów dostaw od podstaw.

Inteligentna fabryka: przedsięwzięcie z zakresu nowych modeli i technologii produkcyjnych

Inteligentna fabryka, którą można w skrócie opisać jako harmonizację przyszłościowych i elastycznych koncepcji produkcji przyszłości z dobrze znanymi zagadnieniami, takimi jak ciągłe cyfrowe łańcuchy dostaw i wartości, sprawniejsze przepływy procesów, jak również bliskim powiązaniem produkcji, jakości (unikanie odrzutów i odpadów), potrzeb klientów i możliwości śledzenia żywotności produktów. Wszystkie te narzędzia umożliwiają przetrwanie na rynku, bardziej opłacalne, zrównoważone, szybsze i bezpieczniejsze działanie w celu wyróżnienia się na tle konkurencji. Istnieją również inne popularne tematy, takie jak cyfryzacja, identyfikacja i śledzenie, udział w łańcuchu wartości i lepsza współpraca sieciowa. W inteligentnej fabryce przyszłości zostaną również uwzględnione konserwacja zapobiegawcza, predykcyjna jakość, zintegrowane planowanie produkcji i wizualizacja procesów. Firma OMRON odpowiada na tę potrzebę poprzez model „innovative-Automation!”.

Pięć wskazówek pozwalających zwiększyć siłę w przyszłości:

Na co powinny zwracać uwagę firmy z branży motoryzacyjnej, aby ich produkcja stała się bardziej innowacyjna i konkurencyjna?
  1. Poleganie na przetwarzaniu na brzegu sieci: maszyny można połączyć lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, a dane gromadzić, strukturyzować i analizować na brzegu za pomocą zaawansowanej technologii czujników.
  2. Wykorzystanie technologii czujników: warto rozważyć usługi zdalne i włączenie dodatkowej technologii czujników w celu wykrywania punktów braku danych, identyfikacji maszyn, zapewnienia cyberbezpieczeństwa, a także wykorzystanie oraz konwersję protokołów danych i komunikacji.
  3. Stymulowanie współpracy na linii ludzie-maszyny: mechatronika i rozwiązania IT coraz częściej się łączą, a w ramach interakcji wspierają bardziej wydajne i elastyczne procesy produkcyjne. Konkretnymi przykładami zastosowań są inteligentne nowe roboty przemysłowe, roboty mobilne, ale także koboty, które współpracują z pracownikami zakładu.
  4. Łączenie elementów nowoczesnych procesów produkcyjnych w chmurze: w ten sposób można odnieść korzyści z centralnego i przejrzystego monitorowania wszystkich maszyn, systemów i podzespołów za pomocą kontrolnych modułów oprogramowania lub funkcji opartych na chmurze, np. w zakresie zarządzania zasobami, monitorowania stanu, konserwacji zapobiegawczej lub usług zdalnych.
  5. Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości (AR) jako kolejnego budulca inteligentnej fabryki: możliwość uzyskania dodatkowych informacji generowanych przez komputer i wirtualnych przedmiotów uzupełniających obrazy na żywo lub filmy wideo, co zapewnia dodatkowy poziom informacji, wsparcia i wiedzy.
Elastyczne, autonomiczne sterowanie i optymalizacja procesów produkcyjnych znajdują się w wielu miejscach nadal dopiero na etapie początkowym. Jednak ci, którzy już dziś badają możliwości i podejmują pierwsze kroki w tej dziedzinie, mogą ustawić się w dobrym położeniu względem przyszłych wymagań. Globalni eksperci firmy OMRON w dziedzinie automatyki skupiają się na integrowaniu najnowocześniejszych technologii sztucznej inteligencji z produkcją elektromobilności i systemami produkcji w celu poprawy stabilności i elastyczności. Te walory produkcyjne mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wydajności i konkurencyjności branży, tak aby Europa mogła utrzymać swoją pozycję lidera w zakresie dostarczania wysokiej jakości technologii i produktów dla elektromobilności. 
Firma OMRON i jej sieć partnerów oferują uznane i sprawdzone technologie oraz rozwiązania transformacyjne, które spełniają określone potrzeby europejskiej branży produkcji e-mobilności. Oparta na sztucznej inteligencji predykcyjna jakość i możliwości reagowania ułatwiają operatorom maszyn wykrywanie zmian w kluczowych parametrach i reagowanie na nie w czasie rzeczywistym, zanim wpłyną na jakość produktu. Ponadto sztuczna inteligencja pomaga odkryć wzajemne powiązania między etapami produktu i procesu, zapewniając cenne informacje, które można uwzględnić w nowych projektach produktów i zoptymalizowanych strategiach produkcyjnych. Elastyczność osiąga się poprzez zmiany w liniach produkcyjnych oparte na sztucznej inteligencji, które pomagają operatorom konfigurować linie w celu dostosowania ich do nowych formatów produktów. Krótszy czas przełączania między formatami produktów wydłuża czas pracy linii bez przestojów i zmniejsza ilość odpadów.

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Henry Claussnitzer

    Henry Claussnitzer