Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Roboty przyspieszają produkcję testów wykrywających Covid-19

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Roboty przyspieszają produkcję testów wykrywających Covid-19

Dzięki inteligentnym robotom firmy Omron przyspieszyła produkcja szybkich testów na obecność przeciwciał koronawirusa. Niemiecka firma Medtech Senova przy wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań firmy Omron usprawniła proces produkcji testów, aby pomóc w jeszcze szybszym i bardziej skutecznym rozpoznawaniu choroby.

W walce z koronawirusem ważna jest szybkość i ścisła współpraca wszystkich osób zaangażowanych w produkcję testów. Właśnie dlatego firma Senova, wiodący niemiecki producent systemów szybkiego testowania obecności biomarkerów, wirusów i mikroorganizmów, zdecydowała się wykorzystać wiedzę firmy Omron w zakresie robotyki do usprawnienia procesu produkcji. Wcześniejszy proces wykonywany ręcznie był znacznie bardziej czasochłonny. W ciągu ostatnich kilku tygodni, we współpracy z Omron i Kraus Maschinenbau GmbH, firma Senova opracowała i skonstruowała maszyny, które znacznie przyspieszają i usprawniają proces produkcyjny. Dzięki temu będzie można wyprodukować więcej testów i przetestować większą liczbę osób w krótszym czasie.

Firma Senova w rekordowym czasie wprowadziła na rynek pierwsze szybkie testy na przeciwciała Covid-19. Testy te wyglądają podobnie do testów ciążowych i są produkowane przy użyciu średniej wielkości robota eCobra 600 z serii SCARA firmy Omron. Wykorzystanie robota umożliwiło to zwiększenie produkcji, dlatego podjęto decyzję o zintegrowaniu kolejnych dwóch robotów eCobra 600 z linią produkcyjną. Maszyna do cięcia i pakowania została opracowana i zbudowana przez firmę Kraus Maschinenbau i jest sterowana przez sterownik NX firmy Omron. Pierwsza maszyna została dostarczona już w połowie maja, a ze względu na wzrost popytu planowane jest dalsze zwiększanie liczby linii produkcyjnych.

Skuteczność testu potwierdzona w rekordowym czasie

Firma Senova z siedzibą w Weimarze specjalizuje się w oznaczaniu przepływu bocznego (ang. Lateral Flow Assay, LFA). Najnowszym rozwiązaniem firmy jest szybki test obecności przeciwciał, który jest obecnie najbardziej poszukiwanym produktem na świecie. Test ten w ciągu dziesięciu minut wykazuje, czy dana osoba była już chora na Covid-19.

Wprowadzony kilka tygodni temu test został opracowany przez międzynarodowy zespół badaczy, m.in. członków Jena Leibniz Institute for Photonic Technologies (Leibniz-IPHT). Wykorzystuje on badanie krwi w celu wskazania, czy ktoś jest obecnie zakażony SARS-CoV-2 (tj. choruje na Covid-19) lub czy jest już na niego odporny. Przeciwciała IgM można znaleźć we krwi w ciągu kilku dni po zakażeniu, podczas gdy przeciwciała IgG formują się tylko w trakcie zakażenia. Często pozostają one wykrywalne przez miesiące i wskazują na istniejącą odporność. Na przykład pielęgniarki i lekarze mogą teraz zostać przebadani w celu ustalenia, czy są odporni na wirusa. Zespół badawczy zakończył testy we współpracy z chińskimi partnerami i sprzedawcą wyrobów medycznych Servoprax. Potwierdzili oni skuteczność testu w rekordowym czasie trzech miesięcy.

Aby sprostać światowemu zapotrzebowaniu na takie testy, firma Senova produkuje ich teraz bardzo dużo. Poprzednio ręczna produkcja i pakowanie zestawów testowych uniemożliwiały wyprodukowanie ok. tysiąca testów dziennie. Wykorzystanie nowej maszyny i robotów firmy Omron, które umożliwiają cięcie i pakowanie od 30 do 45 szybkich testów na minutę, pozwoliło firmie zdecydowanie przyspieszyć proces produkcji. Ze względu na ogromny popyt, moce produkcyjne zostały szybko zwiększone, zostało również zaplanowane wdrożenie dodatkowych maszyn .

Precyzyjny i niezawodny montaż

Kluczowe znaczenie dla zapewnienia precyzyjnego i niezawodnego montażu elementów miały elastyczne i wydajne roboty eCobra firmy Omron. Zastosowane roboty typu SCARA idealnie nadają się do bardzo dokładnej obróbki maszynowej, montażu i kształtowania materiałów w zastosowaniach medycznych. Te czteroosiowe roboty mają zasięg do 800 mm i mogą być z łatwością dostosowywane do różnych zadań. Technologia eCobra zapewnia wysoką powtarzalność i pozwala na szybkie przenoszenie elementów o wadze do 5,5 kg. Wzmacniacze i sterowniki wbudowane już standardowo w robota zmniejszają liczbę kabli i konieczność pracochłonnego łączenia elementów sterowania. Konfiguracja do montażu podwieszanego umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni, nawet w pomieszczeniach typu clean room, co okazało się niezwykle istotne w opisanym zastosowaniu medycznym. Dzięki ścisłej współpracy firmy Omron i Kraus Maschinenbau były w stanie dostarczyć maszynę, która zapewnia jakość, niezawodność oraz dużą szybkość produkcji i pakowania testów.

— Cieszymy się, że nasza technologia może, chociażby w niewielkiej części, wspierać globalne wysiłki na rzecz walki z koronawirusem — powiedział dr Klaus Kluger, dyrektor generalny firmy Omron Electronics GmbH na Europę Środkową i Wschodnią. — Obecna sytuacja po raz kolejny pokazuje, jak ważna jest bliska współpraca i zaufanie.

— Szybkie i nieskomplikowane wdrożenie tego trudnego projektu było możliwe tylko dzięki doskonałej komunikacji i współpracy między klientem, producentem maszyn oraz dostawcą systemów i sterowników —dodał Joachim Kraus, dyrektor zarządzający Kraus Maschinenbau.

Więcej informacji na temat robota eCobra 600 można znaleźć na stronie produktu.

Śledź OMRON Industrial Automation w serwisie LinkedIn