Dzięki wprowadzeniu zautomatyzowanej linii produkcyjnej holenderski producent ryb ograniczył o 75% prace wykonywane ręcznie i blisko pięciokrotnie zwiększył szybkość procesu. Rozwiązanie stworzone przez lokalną firmę Innovotech BV, specjalizującą się w dziedzinie automatyzacji, obejmuje systemy sterowania i kontroli wizualnej firmy OMRON. Jego dodatkową zaletą jest możliwość zachowania konkurencyjności produkcji w Holandii.
Surowe solone śledzie to przysmak Holendrów. Wielu uważa, że należy je zjadać z kawałkami cebuli, chwytając za ogon i trzymając pionowo. Utrudnia to proces filetowania, ponieważ sprawia, że nie wystarczy spełnić rygorystycznych wymagań w zakresie jakości — ważne jest też zachowanie ogona.
Firma Seafood Parlevliet wytwarza pakowane przetwory rybne od 1968 roku w rodzinnym zakładzie w porcie Ijmuiden w Holandii. Jej specjalnością są delikatesy rybne, takie jak śledzie, makrele i ryby smażone, które trafiają na rynek europejski. Seafood Parlevliet jest liderem na rynku detalicznym, a dodatkowo zaopatruje hurtownie, placówki opieki zdrowotnej i branżę gastronomiczną.
Wyzwanie
Filetowanie śledzi zazwyczaj wymaga wykonania kilku czynności ręcznie. Należy do nich zdejmowanie skóry z ryb — zadanie, któremu potrafią podołać tylko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy. W Europie Północnej znalezienie odpowiednich osób do tej pracy jest szczególnie trudne. A rywalizacja na holenderskim rynku owoców morza jest wyjątkowo zaciekła.
Aby umożliwić firmie Seafood Parlevliet wydajną i konkurencyjną produkcję śledzi, przedsiębiorstwo Innovotech BV, jej lokalny partner w dziedzinie automatyzacji, rozpoczął prace nad prototypowym rozwiązaniem do automatyzacji ręcznych czynności, takich jak zdejmowanie skóry i skrobanie ryb. Co ważne, ryby muszą być pokrojone tak, aby miały odpowiedni rozmiar i zachowały ogon. A podczas całego procesu konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu jakości, bezpieczeństwa i higieny.
Rozwiązanie
Zautomatyzowana linia produkcyjna składa się z różnych rozwiązań firmy OMRON, takich jak regulatory częstotliwości, serwonapędy, systemy podawania, bloki bezpieczeństwa i szafki zawierające „mózg maszyny”. Szafki do elektrycznego sterowania systemem wykonała firma A. Hagoort Besturings techniek, która specjalizuje się w sterowaniu maszynami.
Wdrożono także system kontroli wizualnej i kamery serii FH firmy OMRON, w połączeniu z oświetleniem i specjalnym oprogramowaniem do kontroli wizyjnej maszyn, aby umożliwić przeprowadzanie kilku kontroli wizyjnych w trakcie procesu. Dzięki takim kontrolom wygląd filetów spełnia wysokie standardy jakości firmy — na przykład nie widać śladów krwi i zawsze spełnione są wymagania klienta dotyczące skóry i płetw. Ryby, które nie spełniają tych wymogów, usuwa się z linii produkcyjnej.
Korzyści
„Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie stworzone przy użyciu najlepszych dostępnych podzespołów jest idealne nie tylko pod względem technicznym, ale także pod względem jakości i ekonomii” — mówi Rick van den Berg, kierownik ds. badań i rozwoju w firmie Innovotech BV. „Dzięki ciągłemu rozwojowi, wysokiej jakości podzespołom pochodzącym z jednego źródła i wiedzy firmy OMRON w zakresie systemów kontroli wizualnej z powodzeniem zautomatyzowaliśmy procesy filetowania i pakowania. Maszyna filetuje teraz wszystkie śledzie z wysoką precyzją i dokładnością, jednocześnie gwarantując jednakowe parametry produktów trafiających do klientów” — podsumowuje Van den Berg.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji