Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Firma Steierl-Pharma modernizuje i optymalizuje procesy etykietowania dzięki technologii kontroli

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Praktycznie w żadnej innej branży nie obowiązują tak surowe wymagania dotyczące wysokiej jakości i rygorystyczne przepisy, jak w branży farmaceutycznej. Dotyczy to składników aktywnych, produkcji i przechowywania, a także procesu etykietowania. Etykiety muszą być wytrzymałe i pewnie przyklejone przez okres przydatności leku wynoszący do pięciu lat. Zawierają one ważne informacje, takie jak nazwa leku, składniki aktywne, producent i zmienne dane: datę ważności, numer partii i informacje dotyczące serializacji (jeśli dotyczy). Kluczowe znaczenie ma ustanowienie prawidłowego procesu etykietowania. Jednocześnie procesy te powinny być możliwe jak najbardziej wydajne, szybkie i trwałe.

Firma Steierl-Pharma GmbH z Herrsching (Bawaria, Niemcy) opiera się na wsparciu  ekspertów firmy OMRON w dziedzinie automatyzacji. Stosując nowy system etykietowania z inteligentną technologią kamery, firma Steierl-Pharma może szybko i niezawodnie etykietować swoje produkty farmaceutyczne. Etykiety są drukowane ze zmiennymi danymi w zakresie oznaczenia partii, daty ważności i informacji o dozowaniu (w razie potrzeby) — „Próbka nieprzeznaczona do sprzedaży”.

Steierl-Pharma to średniej wielkości firma farmaceutyczna, która specjalizuje się w dziedzinie naturopatii i produkuje leki w postaci płynnej, w cylindrycznych szklanych pojemnikach. Grupa produktów firmy, założonej w 1949 r. przez farmaceutę, obejmuje leki stosowane w układzie mięśniowo-szkieletowym, obniżające ciśnienie krwi, zwalczające migrenę lub choroby skóry, a także wykorzystywane w leczeniu zakażeń grypopodobnych. Ponadto farmaceuci w firmie Steierl-Pharma nieustannie badają nowe terapie w zakresie naturopatii i mniej skutecznych, ale dobrze tolerowanych preparatów.

3600 sztuk przechodzi przez linię produkcyjną w ciągu godziny

Producent ma wymagane prawnie pozwolenie na wytwarzanie produktów leczniczych oraz certyfikat GMP. Jest to certyfikat dobrych praktyk wytwarzania, który gwarantuje integralność procesu produkcji leków i zgodność z obowiązującymi przepisami. Podczas napełniania i pakowania leków firma Steierl-Pharma korzysta z linii produkcyjnej, która umożliwia produkcję około 3600 sztuk na godzinę. Składa się ona z maszyny do napełniania i nakładania, maszyny do etykietowania i maszyny do pakowania. Linia zapewnia ciągły i bezproblemowy proces polegający na napełnianiu i zamykaniu butelek za pomocą zakraplacza i zakrętki. Zamknięte butelki opuszczają pomieszczenie czyste i trafiają do maszyny do etykietowania, gdzie są oznaczane, a następnie są pakowane w składane pudełko wraz z ulotką informacyjną w maszynie do pakowania.

steierl pharma gmbh fcard sol

Wyzwanie: unikanie przypadkowych zatrzymań maszyny i błędów odczytu

W 2019 r. zespół projektowy w firmie Steierl-Pharma rozpoczął wstępne rozważania na temat wprowadzenia zamiennika dla starszej maszyny do etykietowania. „Maszyna do etykietowania używana do tej pory była już wyposażona w inteligentny system kontroli oparty na kamerach, który sprawdzał tożsamość etykiety i zmienne dane (nazwę partii i datę ważności). Rozwiązanie to miało jednak dwie wady: po pierwsze etykiety były wielokrotnie błędnie odczytywane, a po drugie wadliwe jednostki nie były odrzucane, lecz proces etykietowania ulegał zatrzymaniu. Oznaczało to jednak, że po zatrzymaniu maszyny butelki były umieszczane w maszynie do napełniania w taki sposób, że ona również się zatrzymywała, a maszyna do pakowania stała pusta. „W związku z tym mieliśmy „wąskie gardło” w naszym procesie” — mówi Steffen Wegner, dyrektor zarządzający firmy Steierl-Pharma GmbH.

Wymagania: precyzja i szybkość

Wegner wyjaśnia: „Dlatego współpracowaliśmy z producentem HERMA w celu znalezienia odpowiedniego systemu kontroli. Skupiliśmy się na wysokiej niezawodności i przystępnych cenach”. Celem było opracowanie maszyny do etykietowania, która będzie spełniała wysokie wymagania w obszarze GMP, a także działała bez przestojów podczas normalnej pracy. Jednym z głównych kryteriów było to, że nowy system kontroli powinien działać z zachowaniem wysokiej dokładności: nieprawidłowe jednostki, takie jak niepoprawny lub nieczytelny kod kreskowy, a także błędy w zakresie partii lub daty ważności powinny być wykrywane w niezawodny sposób. Kluczową rolę odgrywała czułość. Jednocześnie firma Steierl-Pharma potrzebowała zapewnić wysoki poziom specyfiki swoich produktów: system powinien wykrywać jedynie rzeczywiste nieprawidłowe jednostki i odrzucać je z procesu. Ale to nie wszystko: dzięki wydajności na poziomie około 60 etykiet na minutę system kontroli wykonuje złożone zadania kontrolne w milisekundy.

Inteligentna kamera FHV7 umożliwia testowanie i kontrolę jakości

Centralnym elementem jest system kontroli. Wegner wyjaśnia: „Zdecydowaliśmy się na inteligentną kamerę FHV7 firmy OMRON po przeprowadzeniu testu na naszych materiałach do etykiet na miejscu, w którym uczestniczył inżynier aplikacyjny firmy OMRON. Firma OMRON skutecznie wspierała cały proces projektowania, aż do uruchomienia i kwalifikacji maszyny i nie tylko”. Dzięki kamerze FHV7 maszyna do etykietowania HERMA w firmie Steierl-Pharma sprawdza tożsamość etykiety na podstawie kodu farmaceutycznego oraz weryfikuje partię i termin ważności w procesie OCV (Optical Character Validation) pod kątem zgodności ze specyfikacją. Inteligentna kamera z serii FHV7 zapewnia oświetlenie i funkcję przetwarzania obrazu, co pozwala na lepszą kontrolę wzrokową. Dzięki pierwszemu na świecie wielokolorowemu oświetleniu i kamerze o wysokiej rozdzielczości 12 megapikseli do precyzyjnego kontrolowania linii produkcyjnej potrzebna jest tylko jedna kamera FHV7.

steierl pharma gmbh machine fcard sol

Podczas określania wydajności, która stanowi część procesu kwalifikacji nowych maszyn w środowisku farmaceutycznym, zaangażowani kierownicy projektów byli zaskoczeni wyjątkowo wysoką dokładnością kamery FHV7. „Nie mogliśmy uwierzyć, jak bardzo niezawodny jest system kontroli FHV7 firmy OMRON. W ramach testów celowo wprowadziliśmy niewłaściwe etykiety. Wszystkie z nich były niezawodnie wykrywane. Przy przepustowości 10 000 etykiet żadna prawidłowa etykieta nie została błędnie odczytana jako nieprawidłowa” — mówi Wegner. Nawet pojedyncze wadliwe jednostki mogą powodować wiele problemów w środowisku GMP. Dzięki użyciu nowej kamery nie dochodzi do takich sytuacji, co umożliwia zapobieganie przestojom w pracy maszyn spowodowanym nieprawidłowym odczytem prawidłowych jednostek.

Oprócz samego sprzętu kolejną zaletą kamery OMRON jest oprogramowanie, które cechuje się intuicyjną obsługą i nie wymaga długich szkoleń. „Podoba mi się również możliwość dostosowania interfejsu użytkownika. Pracownicy również to doceniają. Wyświetla się tylko jedno okno, w którym można wprowadzić na przykład kod docelowy, oznaczenie partii i datę ważności. Można również przeprowadzić weryfikację kodu i walidację znaków optycznych (OCV). Wszystko jest bardzo jasne i proste” — wyjaśnia Wegner. Oprogramowanie działa w dowolnym aktualnym systemie Windows i komunikuje się bezpośrednio z kamerą FHV7 za pośrednictwem sieci lokalnej. Wegner chwali również wysoką szybkość kontroli systemu OMRON. Kompleksowa indywidualna kontrola etykiety trwa zaledwie 80 milisekund: „To imponująco krótki czas”.

System kontroli i wsparcie

„Jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z nowej maszyny do etykietowania, jak i technologii kontroli firmy OMRON. W środowisku o wysokim stopniu regulacji, takim jak przemysł farmaceutyczny, producenci muszą być w stanie w pełni polegać na stosowanej technologii, aby móc z powodzeniem ukończyć proces kwalifikacji. Właśnie tak jest w naszym przypadku” — podsumowuje dyrektor zarządzający, Wegner. „Współpraca z zespołem ds. sprzedaży i aplikacji przebiegała i nadal przebiega doskonale”. W związku z tym, że firma tak bardzo ceni sobie możliwość współpracy z firmą OMRON, planuje w najbliższej przyszłości przekształcić istniejącą maszynę do pakowania z wykorzystaniem technologii kontroli firmy OMRON.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Related products

  • fhv7 module side prod

    Wysoka prędkość, dokładne kontrole i precyzyjne pomiary