Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Bluengineering

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Robot współpracujący opracowany przez firmę Bluengineering w inteligentny sposób etykietuje produkty o różnych rozmiarach w zakładach Gruppo Romani we Włoszech, skracając nawet o 70% czas przestojów spowodowanych koniecznością zmiany wielkości.

  • 0:00 -   Identyfikowalność 4.0 dzięki wykorzystaniu kobotów w procesie etykietowania opakowań

Precyzyjne etykietowanie opakowań na linii produkcyjnej może być trudne i czasochłonne. Dotyczy to szczególnie opakowań zawierających delikatne, łatwo tłukące się materiały. W procesie etykietowania doskonale sprawdza się automatyzacja, zwłaszcza w przypadku wykorzystania robotów współpracujących (kobotów), które mogą pracować w pobliżu ludzi. Odpowiednie rozwiązanie oparte na użyciu kobota stworzyła m.in. firma Bluengineering stanowiąca część włoskiego przedsiębiorstwa Gruppo Romani SpA.

W poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania

Firma Bluengineering specjalizuje się w sterowaniu procesami w przemyśle ceramicznym. Aby zautomatyzować proces etykietowania opakowań w zakładach Gruppo Romani, wybrała wszechstronnego i elastycznego kobota OMRON TM5 ze zintegrowanym systemem wizyjnym.

Potrzebne było rozwiązanie, które umożliwiłoby umieszczanie etykiet na jednym z czterech boków opakowań opuszczających linię oraz szybką zmianę wielkości bez skomplikowanego przezbrajania. Kobot firmy OMRON nadawał się do tego celu doskonale dzięki zasięgowi 700 mm i funkcji uczenia, która pozwoliła mu opanować obsługę opakowań o różnych rozmiarach i kształtach w zaledwie kilka minut. Co więcej, operator może ręcznie zdefiniować punkty chwytania, ruchu i odkładania.

blue engineering newsletter images a fcard sol

Kobot wykonuje większość powtarzalnych operacji związanych z etykietowaniem, zapewniając pracownikom dodatkowy czas na zadania o większej wartości dodanej. Ponieważ kobot jest stworzony do współpracy z ludźmi, może bezpiecznie wykonywać swoje zadania tuż obok personelu zakładu. To zasługa zintegrowanych funkcji monitorowania, które dynamicznie ograniczają siłę i nacisk w pobliżu operatora. Kobota można zaprogramować tak, aby przerywał pracę i analizował wszelkie potencjalne interakcje mogące ograniczyć jego funkcjonalność. Dzięki temu przypadkowy kontakt z ludźmi nie zagraża ich bezpieczeństwu.

Szybkie i wszechstronne rozwiązanie w zakresie etykietowania

Zintegrowany system wizyjny kobota firmy OMRON umożliwia odczytywanie kodów kreskowych i kodów QR na etykietach, kontrolowanie poprawności położenia opakowań oraz ich śledzenie i weryfikowanie. Wszystkie dane trafiają do programowalnego sterownika logicznego (PLC) OMRON NX102, który jest połączony z systemem zarządzania produkcją (MES). Zapewnia to nadzór nad całym cyklem produkcji w czasie rzeczywistym. Z poziomu terminala operator może sprawdzić stan produkcji, partie w trakcie transportu, liczbę etykiet oraz prędkość i metodę drukowania, a także naklejania.

blue engineering newsletter images b fcard sol

Kobot zminimalizował przestoje i zwiększył efektywność etykietowania. Szczególnie dobrze radzi sobie ze zmianą wielkości produktów, wykazując się dużą szybkością i wszechstronnością. Zapewnił także inne wymierne korzyści — kobot pozwala skrócić czas przestojów spowodowanych zmianą wielkości produktów nawet o 70% w porównaniu z tradycyjnym systemem mechanicznym opartym na osiach. To wszystko udało się osiągnąć przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa personelu znajdującego się w pobliżu.

Dowiedz się więcej o naszych robotach współpracujących

Download full case study