Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Jak niedobór siły roboczej wpływa na sektor logistyki i dlaczego automatyzacja stanowi optymalne rozwiązanie

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog

Jak niedobór siły roboczej wpływa na sektor logistyki i dlaczego automatyzacja stanowi optymalne rozwiązanie

Opublikowano 11 sierpnia 2021 w Flexible Manufacturing

— Stuart Coulton, kierownik regionalny w firmie OMRON UK North
To bezprecedensowy czas dla brytyjskiego sektora logistycznego. Pandemia na niespotykaną dotąd skalę w połączeniu z końcem półwiecza Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej doprowadziła do znacznych niedoborów siły roboczej. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ wszystko to dzieje się w czasie bezprecedensowego wzrostu, gdy coraz więcej konsumentów zaczyna robić zakupy online, oczekując szybkiej dostawy bezpośrednio do ich drzwi.
Przy mniejszej liczbie pracowników sektor ten stoi przed poważnymi wyzwaniami. W jaki sposób magazyny mogą przezwyciężyć niedobory siły roboczej i nadal dotrzymywać terminów?
Na szczęście technologia jest gotowa do pomocy i zrewolucjonizowania sposobu funkcjonowania sektora. Dzięki digitalizacji i automatyzacji procesów magazyny mogą sprostać wymaganiom nowoczesnego świata, zwiększając wydajność pracowników i zmniejszając ilość odpadów.
Pozwólmy technologii wykonywać większą liczbę zadań przy mniejszych nakładach pracy.

Przyczyny zmniejszonej dostępności pracowników magazynowych

Mimo że logistyka jest jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem sektorów, niedobory siły roboczej mają wpływ na szeroki zakres branż. Badania pokazują, że latem 2021 r. w Wielkiej Brytanii odnotowano największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy od 1998 r., a zatrudnienie pracowników spada najszybciej w ciągu czterech lat. Ponowne otwarcie sektorów po etapie lockdownu spowodowało gwałtowny wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą. Ze względu na ograniczenia podróży związane z wirusem Covid i Brexitem brakuje pracowników przybywających do Wielkiej Brytanii z zagranicy.

Trzy główne konsekwencje zmniejszonej dostępności pracowników magazynowych

 1. Niedobór pracowników oznacza, że magazyny muszą oferować wyższe wynagrodzenia, aby zachęcić więcej osób do ubiegania się o pracę. Nie wiąże się to tylko ze wzrostem kosztów ponoszonych przez pracodawców z branży logistycznej, lecz oznacza to również wzrost cen dla konsumentów i producentów/dostawców.
 2. Mniejsza liczba pracowników w magazynie wywiera znaczący wpływ na obecnie zatrudnionych pracowników. Nadgodziny w pracy, która już i tak stanowi duże obciążenie, często prowadzą do zmniejszenia dokładności w zakresie wykonywania poszczególnych zadań lub występowania większej liczby błędów.
 3. Bez znalezienia sposobów świadczenia tych samych usług przy mniejszej liczbie pracowników, magazyny nie mogą osiągnąć takich samych wyników. Oznacza to dłuższy czas dostawy dla klientów i zmniejszenie ogólnego przepływu towarów.
Aby przezwyciężyć ograniczoną dostępność pracowników, magazyny muszą przemyśleć swój sposób działania.

Zalety automatyzacji magazynu

Na szczęście istnieje technologia opracowana specjalnie z myślą o automatyzacji wszystkich etapów operacji magazynowych. Automatyzacja może zostać wykorzystana do odbioru towarów, ruchu w obrębie zakładu i dostaw przy znacznie mniejszej pomocy ludzi. Niezależnie od rozwiązań m. in. takich jak: 
 • oprogramowanie do zarządzania magazynem,
 • skanowanie zapasów za pomocą urządzeń przenośnych,
 • łatwy dostęp do pamięci masowej w chmurze,
 • inteligentne półki i palety wykorzystujące technologię RFID,
 • czujniki IoT,
 • lub robotyka,
istnieje wiele sposobów, na jakie automatyzacja może ułatwić pracę w magazynie. Mówi się, że: „nigdy nie można pozwolić na zmarnowanie pożytecznego kryzysu”. Obecne niedobory siły roboczej mogą stać się siłą napędową dla magazynów, które będą musiały wdrożyć automatyzację i czerpać korzyści z poszczególnych rozwiązań.

Autonomiczny robot mobilny (AMR)

Robot AMR to jeden z najbardziej ekscytujących obszarów rozwoju automatyzacji magazynu. Roboty AMR analizują swoje otoczenie i przenoszą zapasy w obiekcie bez bezpośredniego nadzoru ludzi, zastępując ręcznie obsługiwane wózki widłowe. W rezultacie eliminują pracochłonne i powtarzalne zadania fizyczne, poprawiając wydajność magazynu i zmniejszając obciążenie personelu pracą.

Roboty AMR to doskonały sposób na przezwyciężenie ograniczonej dostępności pracowników oraz na przekształcenie metod przenoszenia zapasów w magazynach.

Z powodu zmniejszonej dostępności pracowników magazynu jest to idealny moment, aby dowiedzieć się więcej na temat automatyzacji i sposobu, w jaki może ona zmienić procesy biznesowe. Sprawdź robota HD-1500, najlepszy model AMR firmy OMRON, i poznaj kolejny logiczny krok w zakresie logistyki. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
 • Omron Europe

  Omron Europe