Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Firma Unika podejmuje decyzję o wdrożeniu systemu wizyjnego Landmark w celu podwyższenia standardów jakości

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog

Firma Unika podejmuje decyzję o wdrożeniu systemu wizyjnego Landmark w celu podwyższenia standardów jakości

Opublikowano 25 sierpnia 2021 w Flexible Manufacturing

Koboty OMRON TM ze zintegrowanym systemem wizyjnym eliminują błędy ludzkie i zwiększają wydajność produkcji
Unika Danmark AS jest czołowym producentem precyzyjnych narzędzi i form wtryskowych dla przemysłu tworzyw sztucznych. Dzięki trzem kobotom OMRON TM firma podwyższyła jakość i ograniczyła liczbę zwrotów produktów, zwiększyła zaangażowanie pracowników, poprawiła wydajność i poczyniła ogromne oszczędności.
Produkcja precyzyjnych wyrobów z tworzyw sztucznych jest bardzo wymagająca.Narzędzia i formy o mikronowej dokładności wykorzystywane do wytwarzania produktów końcowych, mogą poprawić jakość życia klientów na całym świecie. Tak z pewnością jest w przypadku firmy Unika, która niedawno podpisała umowę z Grundfos, światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań w zakresie pomp. Dla firmy Grundfos i innych klientów firmy Unika jakość ma ogromne znaczenie, co jest jednym z powodów, dla których Henrik Schwensen, kierownik produkcji tworzyw sztucznych, zdecydował się na kobota firmy OMRON.

Potrzeba elastycznego rozwiązania

„Nasze prace obejmują szeroki zakres różnych produktów końcowych wytwarzanych przy użyciu narzędzi, które konstruujemy we własnym zakresie. Produkty mogą mieć różne rozmiary, wagę i kształt, dlatego potrzebowaliśmy elastycznego systemu, który pasowałby do naszej zmiennej linii produkcyjnej. W szczególności chodziło nam o jednostkę, która poprawiłaby naszą kontrolę jakości na końcu linii produkcyjnej” — mówi Henrik.
Przed instalacją produktów firmy OMRON kontrola jakości była wyłącznie przeprowadzana przez pracowników. Operatorzy byli odpowiedzialni za sprawdzanie poszczególnych elementów i upewnianie się, że są one zgodne z formą. „Jest to oczywiście powtarzalna praca” — wyjaśnia Henrik. „Podobnie jak w przypadku wielu monotonnych czynności, uwaga pracowników może być różna, koncentracja może osłabnąć, a to łatwo prowadzi do popełniania błędów”.

Zwiększona wydajność dzięki automatyzacji

Zespół firmy Unika zwrócił się więc w stronę rozwiązania, jakim jest automatyzacja, a w szczególności automatyzacja wspierana przez systemy wizyjne maszyn. „Na naszej linii produkcyjnej mamy około 40 modułów, z których każdy wykorzystuje pewną formę automatyzacji, dzięki czemu wiemy, że jest to skuteczny sposób na poprawę wyników” — mówi Henrik. „Przyjrzeliśmy się różnym przydatnym robotom, porównując opcje poszczególnych dostawców urządzeń przemysłowych, mobilnych i kobotów. Ostatecznie wyraźnym zwycięzcą okazało się rozwiązanie OMRON TM”.
Współpracując z lokalnym integratorem systemów OMRON KS Service, firma Unika wybrała robota OMRON TM ze zintegrowanym systemem wizyjnym i wkrótce potem wprowadziła go do eksploatacji. „Obecnie w zakładzie pracują trzy koboty OMRON TM, które wykonują różne zadania wraz z zespołem produkcyjnym” — mówi Henrik. Firma Unika poinformowała o najważniejszych korzyściach, jakie zapewnia kobot firmy OMRON w zakresie elastyczności i mobilności — nie potrzebuje specjalnej przestrzeni, nie wymaga ogrodzenia strefy zagrożenia ani nie generuje kosztów związanych z nieruchomą instalacją przemysłową. „To sprawia, że idealnie nadaje się on do intensywnej produkcji, w ramach której 75 naszych pracowników nieustannie wykonuje swoje obowiązki, przemieszczając się między liniami i pracując w harmonii z kobotami firmy OMRON”.

Idealnie nadaje się do wielu zadań

Koboty OMRON to bardzo elastyczne systemy, które można dostosować do różnych zadań. W przypadku firmy Unika głównym zastosowaniem wysokiej jakości kobota jest wykrywanie anomalii. Jest to zadanie, które wykonuje niestrudzenie i dokładnie dzięki systemowi wizyjnemu OMRON Landmark. System ten umożliwia znalezienie względnej pozycji produktu w trzech wymiarach, z uwzględnieniem obrotu, głębokości, pochylenia i przechyłu bocznego, a następnie skanowanie w poszukiwaniu błędów. Tylko wtedy, gdy produkt spełnia surowe wymogi jakości firmy Unika, robot podnosi produkt i pakuje go do wysyłki.
Henrik podsumowuje korzyści zapewniane przez kobota z systemem wizyjnym: „Faktem jest, że kobot firmy OMRON nie jest zmęczony, nie popełnia błędów, nie potrzebuje przerwy, nie rozprasza się ani się nie nudzi. Rozpoczyna pracę i pracuje w stałym tempie, podwyższając jakość i upewniając się, że żadne produkty o niższym standardzie nie opuszczają zakładu produkcyjnego. Co ważne, pozwala to również zaoszczędzić czas naszych operatorów, dzięki czemu mogą oni zostać przypisani do większej liczby istotnych i zróżnicowanych zadań w innych częściach zakładu produkcyjnego”.
System Landmark jest również wykorzystywany w dalszej części linii, gdzie wprowadzono program etykietowania „Pick & Place” dla klienta Grundfos. W tej instalacji kobot przyjmuje plastikowy produkt przeznaczony do pompy domowej Grundfos i przenosi go do linii etykietowania. Dzięki zintegrowanemu systemowi wizyjnemu kobot sprawdza położenie etykiety na zakrzywionym tworzywie sztucznym, a następnie starannie pobiera produkt przed ponownym umieszczeniem go na linii.

Entuzjastyczne powitanie

Efektywność i wydajność nie stanowią jedynych korzyści, jakie odnosi firma Unika. Operatorom współpracującym z kobotami firmy OMRON również poprawił się komfort pracy. „Mniejsza liczba powtarzalnych zadań sprawia, że praca staje się bardziej interesująca” — mówi Henrik. „Gdy pracownicy są bardziej zaangażowani w pracę, wydajność jest wyższa, w związku z czym jest to korzyść dla całego zespołu”.

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe