Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Identyfikowalność w motoryzacji: na czym powinni obecnie koncentrować się decydenci i eksperci

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog

Identyfikowalność w motoryzacji: na czym powinni obecnie koncentrować się decydenci i eksperci

Opublikowano 23 maja 2022 w Flexible Manufacturing

Od e-mobilności do autonomicznej jazdy, od niedoborów umiejętności po cyfryzację: w przemyśle motoryzacyjnym następują kluczowe zmiany. Na przykład przechodzenie na globalne platformy i wprowadzanie standardowej architektury pojazdów. Z jednej strony produkcja staje się coraz bardziej wydajna, ale z drugiej strony zastosowanie nawet jednej wadliwej części może mieć znacznie bardziej dalekosiężne skutki niż kiedykolwiek wcześniej. W obliczu kosztownych napraw producenci samochodów muszą sprostać coraz bardziej złożonym wymaganiom i coraz bardziej rygorystycznym specyfikacjom. Czy warto zapewnić identyfikowalność, jeśli wymaga to etykietowania nawet 20 000 części w jednym pojeździe? Na pewno tak, ale aby wszystkie dane były użyteczne, potrzebne są zaawansowane technologie odczytu i weryfikacji oraz zaawansowane oprogramowanie.

Istnieje wiele powodów, dla których producenci muszą prowadzić dokładne rejestry części i podzespołów składających się na nowy samochód. Na przykład, z punktu widzenia jakości, śledzenie kodów kreskowych pomaga upewnić się, że części zostały zmontowane odpowiednio. Jeszcze ważniejsza jest jednak możliwość śledzenia każdej części samochodu, począwszy od pierwotnego dostawcy. W przypadku wycofania lub wykrycia wadliwej części producenci muszą być w stanie szybko i kompleksowo ustalić jej pochodzenie. Ważnym uzupełnieniem są takie informacje, jak numer partii, data produkcji i inne, umożliwiające identyfikację pojazdów, których jakość może być obniżona przez wadliwą część. Szczegółowe informacje można znaleźć w zaleceniach i normach AIAG, VDA, ANSI i ISO. W związku z globalizacją przemysłu motoryzacyjnego oczekuje się, że do 2023 r. światowa produkcja pojazdów lekkich osiągnie około 96 mln sztuk. Oznacza to, że nawet użycie tylko jednej wadliwej części może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego należy za wszelką unikać takich sytuacji.

Dlaczego identyfikowalność jest tak ważna?

Rejestrowanie pochodzenia i historii części ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia szybkich i oszczędnych kampanii przywoławczych. Jeśli pochodzenie części nie jest w pełni udokumentowane, kampania musi objąć więcej pojazdów, niż to konieczne, co znacznie zwiększa koszty. Inne główne korzyści obejmują następujące kwestie:
 
  • Identyfikowalność minimalizuje ryzyko użycia części podrabianych, ponieważ części oryginalne można śledzić wstecz aż od źródła ich pochodzenia.
  • Usprawnienie procesu produkcyjnego dzięki bezpośredniej identyfikacji części, etykiet lub znaczników RFID, jako że systemy identyfikacji w czasie rzeczywistym przesyłają informacje o procesie we wszystkich warstwach procesu produkcyjnego. Umożliwia to optymalizację łańcucha dostaw i skrócenie czasu realizacji zamówień. Monitorowanie i porównywanie linii produkcyjnych dostarcza dane potrzebne do ustalenia, które etapy produkcji są dłuższe niż oczekiwano i dlaczego.
  • Niektórzy producenci, zwłaszcza duże korporacje, rozkładają koszty wyposażenia zakładów produkcyjnych i rozwoju produktów na większą bazę produkcyjną. Wadą jest to, że jeden wadliwy lub podrobiony element może mieć ogromny wpływ na całość produkcji. Niezawodne systemy identyfikacji są zatem ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. System dużych dostawców, stworzony przez globalnie znormalizowaną architekturę,wymaga wglądu w czasie rzeczywistym, aby problemy mogły zostać szybko rozwiązane, zanim dotkną miliony nowych samochodów wprowadzanych na rynek.

Potrzebne są kompaktowe czytniki kodów kreskowych

Kody kreskowe gwarantują, że każda część, niezależnie od swojej lokalizacji, posiada unikatowy identyfikator.Jest to zwykle bezpośrednie oznakowanie części (DPM), wygrawerowane lub nadrukowane bezpośrednio na części. W przemyśle motoryzacyjnym wśród najważniejszych danych, zakodowanych w celu identyfikacji, znajdują się takie informacje, jak numer części, serii, partii lub modelu. Inne informacje, które można zakodować w postaci kreskowej, to dane producenta i miejsca pochodzenia, godzina i data produkcji, data ważności, dane zakładu produkcyjnego lub montażowego oraz informacje o podzespołach używanych do montażu lub o wersji oprogramowania.
Przy każdym odczycie kodu na terenie fabryki system identyfikacji przesyła te dane do systemu realizacji produkcji (MES) lub oprogramowania planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), co ułatwia prawidłowe zestawianie części i kontrolę innych elementów linii produkcyjnej w oparciu o dane. Identyfikowalność jest wykorzystywana do etykietowania elementów układu napędowego o określonych wymiarach w celu zapewnienia idealnego dopasowania. W tym kontekście automatyzacja procesów znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Ponadto zaawansowane czytniki powinny być w stanie odczytywać szeroki zakres kodów bez konieczności instalowania skomplikowanego oprogramowania, nawet jeśli kody są zniekształcone, niewyraźne lub uszkodzone.
Aby oznaczenie każdej części zawierało wymagane dane, niektóre kody kreskowe muszą być szczególnie małe przy zachowaniu wysokiego poziomu czytelności. Tak jak w przypadku uszkodzonych kodów, małe kody wymagają zastosowania wydajnych czytników kodów kreskowych, które odczytują dane z wymaganą szybkością i dokładnością. Stosuje się coraz więcej oznaczeń i pojawiają się one na coraz wcześniejszych etapach procesu produkcji, więc w trudnych warunkach fabrycznych mogą one ulec uszkodzeniu. Pod wpływem ciepła, rozprysków lub żrących chemikaliów przemysłowych kody kreskowe mogą ulec uszkodzeniu, nawet jeśli zostały wykonane w trwały sposób, na przykład laserowo. Aby zapewnić dobrą jakość kodów kreskowych i ich czytelność przez cały okres użytkowania części, producenci mogą skonfigurować system weryfikacji znaczników w celu oceny ich pod kątem zgodności z międzynarodowymi normami, takimi jak ISO/IEC 29158. Narzędzia diagnostyczne w oprogramowaniu do weryfikacji powinny również dostarczać informacji na temat rozwiązywania problemów w celu dostosowywania urządzeń znakujących i podnoszenia jakości kodów kreskowych. Weryfikatory kodów kreskowych mogą być używane do odczytu zarówno DPM, jak i tradycyjnych etykiet.

Znakowanie laserem światłowodowym i wbudowany klient SQL

Jedną z ważnych technologii, która zapewnia niezawodną identyfikowalność, jest znakowanie laserem światłowodowym [wstaw link: https://industrial.omron.eu/en/solutions/food-beverage-industry/applications/laser-marking], ponieważ pozwala uzyskać wyjątkowo wysoką rozdzielczość i trwałość oznaczenia na szerokiej gamie materiałów. W tym kontekście urządzenia z serii MX-Z firmy OMRON wyjątkowo łatwo integrują się z innymi systemami i elementami sterującymi, co zwiększa elastyczność znakowania. Inne przydatne rozwiązanie technologiczne to wbudowany klient SQL lub MQTT do przesyłania danych bezpośrednio do bazy danych SQL lub innego systemu. Dzięki temu sterowniki mogą przetwarzać dane dotyczące identyfikowalności bez uszczerbku dla wydajności sterowania maszyną.

Wniosek: identyfikowalność to integralna część nowoczesnej produkcji

Systemy identyfikacji umożliwiają wprowadzanie zmian w procesie i analizę ich wpływu na jakość produktu. Pomagają identyfikować zagrożenia, zmniejszać ich wpływ i utrzymywać stały poziom czujności. Chociaż identyfikowalność może wydawać się skomplikowana, jej podstawowa struktura jest stosunkowo prosta. Poprzez umieszczanie unikatowych kodów kreskowych w trakcie pracy i skanowanie tych kodów w trakcie procesu montażu producenci mogą gromadzić i przechowywać znaczne ilości danych dotyczących lokalizacji i historii każdego elementu w danym momencie.

Producenci samochodów stoją obecnie w obliczu szeregu palących i złożonych wyzwań, które wymagają kompleksowej i niezawodnej dokumentacji i identyfikowalności. Aby zapewnić zgodność z przyszłymi rozwiązaniami i konkurencyjność, firmy potrzebują zatem zaawansowanych rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyki, a także inteligentnych i zintegrowanych rozwiązań z zakresu identyfikowalności, takich jak znakowarki laserowe, czytniki kodów kreskowych, weryfikatory kodów kreskowych i sterowniki, które mogą rejestrować i analizować dane bez zakłócania produkcji.

Oferta firmy OMRON w zakresie identyfikowalności

Globalna oferta produktów i rozwiązań firmy OMRON z zakresu identyfikowalności jest zintegrowana, inteligentna i interaktywna. Kompletna platforma automatyki obejmuje programowalne sterowniki logiczne, sterowniki ruchu, systemy wizyjne maszyn, technologie bezpieczeństwa i robotykę, co ułatwia stworzenie kompleksowego rozwiązania identyfikowalności do zarządzania danymi, kontroli i obsługi materiałów. Urządzenia wykorzystujące Internet Rzeczy (IoT) płynnie komunikują się między sobą oraz na wielu warstwach danych w ramach organizacji (MES lub ERP). Dalsze informacje można znaleźć na stronie http://industrial.omron.eu.
Technologia firmy OMRON, która udoskonala identyfikowalność w przemyśle motoryzacyjnym

Światłowodowe znakowarki laserowe OMRON z serii MX-Z2000H umożliwiają wysokiej jakości, szybkie i trwałe znakowanie metali, tworzyw sztucznych/żywic i innych materiałów.

OMRON MicroHAWK z oprogramowaniem WebLink umożliwia precyzyjną identyfikowalność i kontrolę.

Sterowniki OMRON Sysmac obsługujące SQL i MQTT umożliwiają łatwe gromadzenie i łatwą wymianę danych

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Nico Hooiveld

    Nico Hooiveld

    EMEA Market Manager at Omron Industrial Automation Europe