Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Automatyzacja przystępna cenowo — leasing robotów współpracujących i mobilnych zapewniających elastyczność produkcji

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog
Applications

Automatyzacja przystępna cenowo — leasing robotów współpracujących i mobilnych zapewniających elastyczność produkcji

Opublikowano 4 marca 2021 w Flexible Manufacturing

Wraz z wdrażaniem koncepcji Przemysłu 4.0 coraz więcej producentów decyduje się na rozwiązania automatyzacyjne, które pozwalają usprawnić procesy i zwiększyć wydajność. Jednym z ich kluczowych aspektów jest użycie robotów, często pracujących w fabryce obok ludzi. Wielu właścicieli przedsiębiorstw może jednak niechętnie podchodzić do dodatkowych inwestycji w automatyzację, szczególnie ze względu na trudności ekonomiczne związane z pandemią COVID-19. Dla producentów, którzy szukają niedrogich rozwiązań, wprowadzane są struktury kosztów z opcjami leasingu, co umożliwia zwiększenie elastyczności produkcji.
W ciągu najbliższego dziesięciolecia w państwach takich jak Wielka Brytania i Niemcy prawdopodobnie odnotowany zostanie wyraźny niedostatek siły roboczej. Dotyczy to w szczególności specjalistów technicznych. W samej Wielkiej Brytanii 63% organizacji zgłasza problemy z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, a 68% pracodawców twierdzi, że nie udało im się znaleźć odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska. Jednocześnie cykl eksploatacji produktów staje się coraz krótszy. Pandemia koronawirusa stworzyła dodatkowe wyzwania dla wszystkich gałęzi przemysłu ze względu na znaczne obniżenie konsumpcji i zakłócenia łańcuchów dostaw.
Roboty i roboty współpracujące (tcm:439-97549) (koboty) to łatwe w konfiguracji, szybkie rozwiązania. Mogą zwiększyć elastyczność, jakość i szybkość produkcji oraz pozwolić przedsiębiorstwom szybko reagować na ewoluujące warunki rynkowe. Pandemia przyniosła liczne zmiany, na przykład wprowadzenie dystansu społecznego i zaostrzenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa, których firmy muszą przestrzegać. Automatyka może pomóc w przezwyciężeniu tych problemów, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność w perspektywie długofalowej.

Roboty współpracujące jako odpowiedź na problem krótkiego cyklu eksploatacji produktów

Roboty współpracujące wprowadzono po raz pierwszy na rynek w 2008 roku. Stanowią one stosunkowo nową kategorię robotów przemysłowych. W przeciwieństwie do robotów tradycyjnych, które należy odseparować od miejsca pracy ludzi za pomocą ogrodzeń zabezpieczających, koboty opracowano tak, by mogły bezpiecznie współpracować z człowiekiem. Dzięki wykorzystaniu tych „robotów-pomocników” użytkownicy poświęcają również mniej czasu i środków na wdrażanie zastosowań.
Ponadto roboty współpracujące można łatwo przenosić, aby wykonywały różne zadania, podczas gdy konwencjonalne roboty przemysłowe muszą pozostawać w jednym miejscu i zazwyczaj służą jedynie do konkretnej operacji prowadzonej na danym stanowisku. Właśnie dlatego koboty pozwalają na znacznie większą elastyczność. Znajdują zastosowanie w różnorodnych zadaniach — od podnoszenia i układania w obsłudze części, sortowaniu i paletyzacji po zautomatyzowane działania w zakresie montażu, kompletowania zamówień, pakowania i testowana. Roboty te mogą wspomóc proces nanoszenia klejów i uszczelnień, montażu lub demontażu części, pomiarów, testów i kontroli, a także samodzielnie wykonywać połączenia śrubowe.

Harmonia w produkcji dzięki zastosowaniu robotów mobilnych

Roboty mobilne zapewniają również cenne wsparcie firmom o elastycznych liniach produkcyjnych. Na przykład pewne przedsiębiorstwo produkujące kapsułki do kawy otrzymuje zamówienia na różnorodne kapsułki — zwykłe plastikowe lub wielokrotnego użytku, ekologiczne, w różnych kolorach i rozmiarach. Poprzez zastosowanie floty robotów mobilnych firmy Omron (tcm:439-97427), które pozwalają zarządzać zmiennym zapotrzebowaniem na przestrzeni czasu lub obsługiwać dwa całkowicie odmienne zamówienia firmie udało się stworzyć bardziej elastyczne środowisko produkcyjne. Umiejętność adaptacji i rozwoju w przyszłości stanie się jeszcze bardziej istotna i będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę.
Wiele rozwiązań nadal opiera się na nieelastycznych systemach przenośnikowych, podczas gdy to roboty mobilne zapewniają producentom swobodę w zakresie przenoszenia zapasów i materiałów eksploatacyjnych do wymaganych lokalizacji we właściwym czasie. Co więcej, roboty mobilne i koboty są łatwe w wyszkoleniu, instalacji i transporcie, co pozwala użytkownikom osiągnąć większą elastyczność. Roboty mobilne mogą szybko zmieniać trasy, dynamicznie omijając przeszkody, lub pracować nad zadaniami o różnych priorytetach. Można je dostosować za pomocą specjalnych akcesoriów, które pozwalają na jeszcze większą wszechstronność. Koboty i technologię mobilną połączono w ramach jednego rozwiązania proponowanego przez firmę OMRON — mobilnego manipulatora (MoMa).
Podczas gdy roboty prowadzą operacje wymagające szczególnego poziomu elastyczności, szybkości i dokładności, pracownicy mogą poświęcić czas na rozwiązywanie kluczowych problemów, komunikację z klientami i realizację najważniejszych zadań. Do ważnych aspektów należy zwrot z inwestycji. W tej kwestii warto podkreślić, że firmy powinny wykorzystywać zasoby ludzkie do wykonywania zadań o wartości dodanej. Będzie to absolutnie niezbędne dla producentów w przyszłości. Roboty współpracujące i mobilne współpracujące z ludźmi pomagają w podnoszeniu lub transporcie towarów i materiałów, a jednocześnie realizują zadania, których pracownicy nie mogą wykonywać ze względu na dystans społeczny czy też zasady bezpieczeństwa.

Elastyczność finansowa dzięki opcjom leasingu

Technologia kobotów i robotów mobilnych to idealne rozwiązanie dla producentów, którzy muszą dostosować się do obecnych i przyszłych tendencji, jednocześnie zajmując się problemem niedoboru siły roboczej. Jednak przy średniej cenie robota współpracującego wynoszącej 18 000 GBP (24 000 USD) przyspieszenie procesu automatyzacji produkcji może okazać się nierealne. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które nie mogą pozwolić sobie na znaczne inwestycje początkowe związane z zakupem takich technologii.
Aby zminimalizować nakłady inwestycyjne i wyrównać szanse firm każdej wielkości, firma OMRON opracowała szereg nowych opcji leasingu. Opracowano je tak, aby ułatwić zadanie producentom, którzy planują rozwinąć własną flotę robotów mobilnych lub współpracujących (kobotów), a jednocześnie muszą utrzymać początkowe nakłady kapitałowe na niskim poziomie. Elastyczność przepływów pieniężnych, zapewniana przez nowe opcje leasingu, jest ważnym czynnikiem w czasach niepewności gospodarczej. Leasing to rozwiązanie, która pozwala producentom na wydajniejszą i skuteczniejszą alokację zasobów, s tym samym zapewnia większy zwrot z inwestycji — wartość pracy kobota zrównuje się z nakładami finansowymi, a użytkownik rozkłada koszty w czasie.
Aby pomóc przedsiębiorstwom w wyborze najlepszego rozwiązania leasingowego dostosowanego do konkretnych potrzeb, firma OMRON wprowadziła przydatne kalkulatory leasingowe dla robotów mobilnych i współpracujących, do których można uzyskać dostęp z odpowiedniej sekcji na stronie internetowej firmy. To narzędzie umożliwia producentom szybkie uzyskanie informacji na temat miesięcznych kosztów leasingu robotów mobilnych lub kobotów w zależności od wymaganej liczby robotów i okresu dzierżawy.
Dowiedz się więcej o miesięcznych kosztach leasingu:
  • Kalkulator leasingowy dla robotów mobilnych (tcm:439-97427)
  • Kalkulator leasingowy dla robotów współpracujących (tcm:439-97549)

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe