Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Opracowanie inteligentnej i elastycznej produkcji: norweska uczelnia otworzyła nowe laboratorium produkcyjne przepełnione robotami

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Industry 4.0
Flexible Manufacturing
automation blog

Opracowanie inteligentnej i elastycznej produkcji: norweska uczelnia otworzyła nowe laboratorium produkcyjne przepełnione robotami

Opublikowano 10 lutego 2021 w Industry 4.0

Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU) utworzył nowe laboratorium edukacyjne w Ålesund, aby ułatwić naukę i szerzyć wdrażanie rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyki wśród regionalnych producentów. Laboratorium jest wyposażone w szereg rozwiązań firmy OMRON — zarówno sprzętowych, jak i programowych.

Laboratorium badawcze i produkcyjne

Nowe „ManuLab” zostało stworzone przede wszystkim na potrzeby badawcze, a wchodzące w skład laboratorium budynki mogą być wykorzystywane przez badaczy i firmy produkcyjne z całej Norwegii. Część głównych obszarów badań prowadzonych w laboratorium obejmuje obróbkę metali, spawanie laserem o wysokiej energii, drukowanie w 3D i Przemysł 4.0 z komunikacją bezprzewodową, sieci czujników, fabryki edukacyjne, bliźnięta cyfrowe, rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną, uczenie maszynowe oraz zaawansowaną automatyzację poznawczą. W przypadku produkcji ManuLab można wykorzystać do testowania potencjalnych zastosowań automatyki, na przykład na linii produkcyjnej.

Krok w kierunku Przemysłu 4.0

Uniwersytet opracował koncepcję laboratorium w oparciu o chęć zaoferowania pomocy norweskim producentom w podjęciu ważnego kroku, jakim jest migracja procesów produkcji do Przemysłu 4.0 mająca na celu utworzenie połączonej fabryki. Jednakże istniejące laboratorium było zbyt przestarzałe, a wykorzystywane w nim systemy nie były połączone. Oznaczało to, że uniwersytet potrzebował nowego laboratorium, które mogłoby stanowić „weryfikację koncepcji” dla producentów, a także miejsce nauki dla studentów.
Firma OMRON została wybrana jako wyłączny dostawca rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej dla nowego laboratorium, a partner firmy, Amatec, jako podmiot odpowiadający za integrację. Lokalny kierownik ds. sprzedaży norweskiego oddziału OMRON, Torbjørn Hoel, wyjaśnia: „Początkowo konkurowaliśmy z inną firmą. Przedstawiliśmy jednak naszą filozofię „innovative-Automation!”, która ma na celu ożywienie przemysłu produkcyjnego, oraz naszą koncepcję uelastyczniania produkcji za pomocą robotów mobilnych. Uniwersytetowi nasza prezentacja bardzo się spodobała i zdobyliśmy kontrakt”.
W laboratorium znajdują się dwa roboty Viper, cztery roboty współpracujące OMRON TM, cztery autonomiczne roboty mobilne LD, robot Quattro, kontroler automatyzacji urządzeń Sysmac i wiele innych maszyn.

Testowanie inteligentnych i elastycznych koncepcji produkcyjnych

„Jest to teraz fantastyczne laboratorium, które można wykorzystać do prawdziwej produkcji. Stwarza ono ogromne możliwości prowadzenia badań, a norwescy producenci mogą testować w nim swoje pomysły i koncepcje. Mogą także wypróbować prototypy, sprawdzić ich działanie i znaleźć najlepszy sposób na wdrożenie robotyki do swoich linii produkcyjnych. Pod tym względem laboratorium jest doskonałym miejscem pokazowym inteligentnej i elastycznej produkcji, które idealnie wpasowuje się do naszej strategii zapewniania zintegrowanych, inteligentnych i interaktywnych rozwiązań” — dodaje Torbjørn.
Projekt został ukończony we wrześniu 2020 r. Profesor Ola Jon Mork z NTNU mówi: „OMRON stale nas zaskakuje. Współpraca z lokalnym dostawcą kompleksowych rozwiązań, także w zakresie robotyki, który dysponuje również dogłębną wiedzą na temat automatyzacji, była dla nas bardzo wartościowa. Ponadto zespół firmy był bardzo kompetentny i pomocny.”

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe