Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Firma Leica Geosystems zwiększa bezpieczeństwo dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu opartemu na użyciu kobota

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog
Applications

Firma Leica Geosystems zwiększa bezpieczeństwo dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu opartemu na użyciu kobota

Opublikowano 11 lutego 2021 w Flexible Manufacturing

Roboty współpracujące automatyzują obsługę tac oraz poprawiają bezpieczeństwo i ergonomię w niebezpiecznych warunkach pracy
Firma Leica Geosystems potrzebowała wszechstronnego rozwiązania do automatyzacji obsługi tac z przedmiotami wypełnianymi materiałem epoksydowym. Zdecydowała się wykorzystać do tego celu robota współpracującego OMRON TM (kobota). Kobota OMRON polecił jej jeden z partnerów w dziedzinie rozwiązań, firma Gibotech.
Leica Geosystems to globalna firma, która specjalizuje się w dostarczaniu najwyższej jakości czujników, oprogramowania i usług dla specjalistów z branży geodezyjnej, budowlanej, infrastrukturalnej, górniczej, lotniczej, produkcyjnej i innych. W swoim zakładzie w Odense (Dania), w którym wykorzystuje system sterowania maszynami, potrzebowała elastycznego, dokładnego i bezpiecznego sposobu przenoszenia tac z regałów. Konieczne było późniejsze odkładanie tac z precyzją, tak aby znajdujące się na nich przedmioty mogły zostać wypełnione materiałem epoksydowym. Nowe rozwiązanie wymagało również możliwości skalowania.

Ochrona ludzi

Jedną z kluczowych kwestii było szkodliwe oddziaływanie oparów materiałów epoksydowych na ludzi — takie opary mogą powodować stan zapalny i podrażnienie nosa, gardła i płuc.
Idealnym rozwiązaniem okazał się kobot OMRON TM, ponieważ można wykorzystywać go do pracy w warunkach niebezpiecznych dla człowieka. Inne elementy rozwiązania stanowią systemy NX i NXIO firmy OMRON oraz platforma automatyki maszyn Sysmac. Wdrożenie rozwiązania do procesu produkcyjnego firmy Leica przebiegło bezproblemowo, a integrację systemu przeprowadziła firma Gibotech.
W jaki sposób kobot OMRON TM automatyzuje proces obsługi tac? Najpierw pobiera tacę z regału, wykorzystując punkt orientacyjny TM. Jest to logo lub oznaczenie, które można przymocować do regału, łatwo wykrywalne przez kamerę wizyjną kobota. Oznaczenie stanowi punkt odniesienia dla ruchów kobota — taki punkt orientacyjny pomaga ustalić pozycję pozostałych punktów.
Oznacza to, że kobota można przeszkolić w zakresie określania lokalizacji przedmiotów. Dzięki temu może on z dużą dokładnością podnosić i przenosić przedmioty, korzystając z punktu orientacyjnego. W oparciu o pozycję tego punktu kobot wie, jakie wykonywać ruchy, nawet w przypadku przesunięcia regału.
W procesie produkcyjnym firmy Leica kobot pobiera tacę i przesuwa ją w taki sposób, aby znajdowała się pod wytłaczarką do materiałów epoksydowych. Następnie dostosowuje położenie tacy tak, żeby znajdujące się na niej różnego rodzaju przedmioty mogły zostać wypełnione materiałem epoksydowym. Kolejnym krokiem jest przeniesienie tacy na regał i pozostawienie jej tam na kilka godzin w celu utwardzenia. Po upływie tego czasu kobot podmienia tacę na kolejną, ponownie wykorzystując oznaczenie TM jako punkt orientacyjny.

Zalety rozwiązania opartego na użyciu kobota

Wdrożenie nowego systemu umożliwia wypełnianie materiałem epoksydowym tac z różnymi przedmiotami bez udziału człowieka. Poprawia to ergonomię i bezpieczeństwo w środowisku pracy oraz chroni pracowników firmy Leica, którzy mogą wykonywać inne ważne zadania. Jednocześnie nowe rozwiązanie pozwala zmniejszyć koszty robocizny oraz koszty produkcyjne firmy.
Kierownik projektu firmy OMRON, Kenneth Jochumsen, komentuje: „Tak wyjątkowego i innowacyjnego zastosowania kobotów nie było jeszcze w krajach nordyckich. Dzięki naszym zintegrowanym rozwiązaniom technicznym i rozległej wiedzy z zakresu automatyki przemysłowej mogliśmy rozwijać ten projekt, u którego podstaw leżała filozofia firmy OMRON — opierająca się na interaktywnej i bezpiecznej współpracy między maszyną a człowiekiem”.
Bent Andersen, kierownik ds. zaopatrzenia i procesów w firmie Leica Geosystems, dodaje: „Spodziewamy się znacznego rozwoju działalności, dlatego tak ważne było znalezienie rozwiązania, które będzie nadążać za rozwojem firmy. Szczególnie doceniamy elastyczność i skalowalność rozwiązania OMRON w zakresie automatyzacji, a także jego wpływ na bezpieczeństwo pracowników”.

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe