Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Kupno czy leasing? Jak sfinansować nowego kobota?

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Operational Excellence

Kupno czy leasing? Jak sfinansować nowego kobota?

Opublikowano 26 kwietnia 2023 w Operational Excellence

Kwestie do przemyślenia dla MŚP przy finansowaniu projektów automatyzacji

Braki w umiejętnościach, cyfryzacja, zrównoważony rozwój i plany oszczędzania energii przyspieszają realizację projektów automatyzacji w wielu firmach. Po zidentyfikowaniu procesów manualnych, które nadają się do automatyzacji, pojawia się zwykle kolejne pytanie: ile to wszystko kosztuje?

Warto rozważyć takie opcje, jak leasing lub robot-as-a-service (robot-jako-usługa). Jednym z przykładów narzędzi, które dają w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) lepszy wgląd w finansowe aspekty automatyzacji, jest kalkulator zwrotu z inwestycji firmy OMRON. Każdy, kto rozważa zakup kobota lub AMR może skorzystać z tego narzędzia, aby sprawdzić zwrot z inwestycji.

Wykorzystanie kobotów do walki z niedoborem wykwalifikowanych pracowników

W zakładach produkcyjnych brakuje wykwalifikowanych pracowników. Badanie BCG przeprowadzone w siedmiu krajach w 2022 roku wykazało, że pracodawcy są zagrożeni utratą w ciągu najbliższych miesięcy nawet 37 proc. pracowników, którzy nie mają typowej pracy biurowej, ale pracują przy produkcji, konserwacji lub serwisie. Prawie jedna trzecia tych pracowników już teraz planuje opuścić firmę, w której jest obecnie zatrudniona. Firmy, które nie znajdą zastępstwa, będą musiały przemyśleć procesy produkcyjne i wdrożyć technologie, które pozwolą zredukować zapotrzebowanie na prowadzenie procesów manualnie. Ale jak można sfinansować takie inwestycje? Czy lepszą opcją jest zakup czy leasing? 

Jedną z technologii, którą firmy mogą rozważyć w pierwszej kolejności, jest robotyka współpracująca. Koboty nie wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych i często oferują szybki zwrot z inwestycji, co czyni tę technologię bardziej atrakcyjną w porównaniu z tradycyjnymi robotami przemysłowymi, jeśli są wykorzystywane we właściwych zastosowaniach. Z kobotów można korzystać w szerokim zakresie. Łatwo je wdrożyć do różnych działań, a projekt i implementację zastosowania można wykonać szybko. Kluczowe zastosowania obejmują obsługę materiałów i produktów, montaż i demontaż, spawanie i lutowanie, dozowanie i wiele innych. 

Oto kilka kwestii do przemyślenia:

 1. Łatwiej jest „zważyć” inwestycję w stosunku do kosztów przypadających na jeden produkt. Na przykład, cena zakupu aplikacji kobota wynosi 100 000 EUR i obliczasz ją dla okresu trzech lat. W tym czasie wyprodukujesz 8 640 000 produktów, co odpowiada czasowi cyklu 5 sekund na produkt, jeśli produkcja trwa 20 godzin dziennie i 200 dni w roku. W tym konkretnym, przykładowym przypadku inwestycja w przeliczeniu na jeden produkt wynosi jeden cent. Inwestycja w kobota jest więc znacznie niższa niż wiele osób zakłada.
 2. Całkowity koszt inwestycji jest zwykle w przybliżeniu równy średniej rocznej pensji pracownika produkcyjnego. Na podstawie tego wyliczenia inwestycja może się zwrócić już po roku lub nawet szybciej. 
 3. MŚP w szczególności nadal niechętnie decydują się na zakup kobota, ponieważ obawiają się o budżet, przepływ środków pieniężnych, CAPEX lub długi czas zatwierdzania projektu. Leasing może być tutaj dobrą alternatywą, ponieważ przepływ środków pieniężnych lub wahania sezonowe nie stanowią problemu. Leasing oferuje dodatkową elastyczność, dzięki czemu mniejsze firmy mogą czerpać korzyści z automatyzacji za pomocą kobotów. Leasing zalicza się również do kosztów operacyjnych (OPEX): wydatek jest ponoszony co miesiąc, a inwestycje mogą być dzięki temu lepiej monitorowane i planowane.
 1. Jeśli umowa leasingowa obejmuje również konserwację i serwis, łatwiejsze i bardziej przejrzyste jest utrzymanie floty kobotów w stanie gotowości do pracy bez konieczności uwzględniania w budżecie dodatkowych kosztów. Ponadto, kobot jest zawsze dostępny — eliminując przestoje. Automatyka kosztuje najwięcej, gdy się psuje. Dlatego należy zagwarantować ciągłość działania.
 2. Jeśli chodzi o oferty leasingowe, ważne jest, aby upewnić się, że opcje finansowania mogą być dostosowane do własnych potrzeb, ponieważ każda firma jest inna. Idealnym rozwiązaniem jest również możliwość dostosowania stawek, aby złagodzić wszelkie wąskie gardła przepływu środków pieniężnych. Ponadto powinna istnieć możliwość współpracy z dostawcą usług finansowych lub wręcz bankiem firmy, co umożliwi większą elastyczność.
 3. Należy uwzględnić kompleksowe rozwiązanie. Robot potrzebuje narzędzi, urządzeń peryferyjnych, baz i innych. Dlatego integrator systemu i producent kobotów powinien oferować kompletne rozwiązanie, które można również finansować całościowo. Rozwiązania „patchworkowe” nie są zbyt skuteczne.
 4. Wiele MŚP zastanawia się, jak sfinansować nową inwestycję. Kalkulator zwrotu z inwestycji firmy OMRON pokazuje dwie opcje: tradycyjną opcję CAPEX z pełną płatnością na początku oraz opcję OPEX z leasingiem, gdzie płatności są podzielone na 3–5 lat. 
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
 • Peter Lange

  Peter Lange

  Business Development Manager Robotics, Omron Europe