Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do W jaki sposób kontrola adaptacyjna z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może przyczynić się do elastycznej produkcji?

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

AI
Wydarzenie

W jaki sposób kontrola adaptacyjna z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może przyczynić się do elastycznej produkcji?

Opublikowano 4 października 2022 w AI

Kontrola jakości wspomagana sztuczną inteligencją pomaga producentom zapewnić jakość przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i elastyczności

Obecnie konsumenci oczekują produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb i gustów. Zamiast produkować artykuły „zrobione pod półki sklepowe” i „skierowane do magazynów” producenci muszą spersonalizować artykuły „zrobione pode mnie” i „skierowane do mnie”. To rewolucjonizuje produkcję i zmusza firmy do przemyślenia ich procesów. Koniecznością jest zagwarantowanie braku reklamacji i braku wad.

Sokole oko doświadczonego inspektora jest wyszkolone do szybkiego dostrzegania błędów, jednak takie rutynowe zadanie jest męczące i nie może być przeprowadzone na każdym etapie produkcji, szczególnie ze względu na obecny niedobór siły roboczej w wielu branżach. Ale czy to zadanie może zostać zautomatyzowane również w produkcji niskonakładowej o wysokim stopniu przetwarzania? Czy inteligentny system wizyjny lub „elektroniczne oko” może powielać zdolności ludzkiego oka, z dodatkową korzyścią w postaci powtarzalności i wytrzymałości? Najnowsza kontrola adaptacyjna z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może sprostać wyzwaniom związanym z automatyczną inspekcją jakości, z większą elastycznością, wydajnością i możliwością adaptacji.   

Adaptive quality inspection: Accurate results, fewer rejects

Podczas automatyzacji zadań z zakresu kontroli wizualnej jedną z największych przeszkód jest duże zróżnicowanie wizualne pomiędzy różnymi produktami, które są poprawne lub akceptowalne. Dwa produkty mogą być wolne od wad, ale nadal mają niewielkie odchylenia, takie jak minimalne różnice w etykiecie lub na powierzchni.

Wyzwanie polega na nauczeniu systemu, jak odróżniać wady od niewielkich odchyleń. Przeszkolone ludzkie oko może natychmiast określić, czy te różnice mają wpływ na jakość produktu. Jednak w przypadku tradycyjnych, zautomatyzowanych systemów kontroli wykorzystujących wizję maszynową współczynnik błędów może być zbyt wysoki. Każda mała nieprawidłowość jest odrzucana, nawet jeśli produkt doskonale nadaje się do sprzedaży.

Chociaż możliwe jest dorównanie ludzkim umiejętnościom do technologii adaptacyjnej i sztucznej inteligencji, ten typ technologii często wymaga specjalisty IT i umiejętności w zakresie oprogramowania. W jaki sposób maszyna może osiągnąć poziom przeszkolonego inspektora bez konieczności zatrudnienia inżynierów i poświęceniu wieków na programowanie? W jaki sposób system może łatwo określić różnicę między „dobry do dopasowania” a „dobry do sprzedaży”? 

Aby sprostać tym wyzwaniom, firma OMRON opracowała nową sztuczną inteligencję (AI) w celu wykrywania wad, która naśladuje umiejętności doświadczonych inspektorów jakości. Po utworzeniu obrazu referencyjnego na podstawie obrazu kilku produktów pozbawionych wad za pomocą algorytmu SI, sztuczna inteligencja może odróżnić odchylenia, które powinny prowadzić do odrzucenia produktu. Odrzucanie mniejszej liczby produktów pozwala firmom zaoszczędzić na odpadach i złomowaniu materiałów. W ten sposób uzyskuje się lepszy wynik i czystszą produkcję.

Sztuczna inteligencja może pomóc w wykrywaniu wad z czujnością podobną do ludzkiej. Ponadto produkty wolne od wad można filtrować tak samo jak w przypadku doświadczonych inspektorów jakości. Inną istotną zaletą jest to, że narzędzie SI działa konsekwentnie i niezawodnie, przez całą dobę.

System kontroli z obsługą sztucznej inteligencji umożliwia również sprawny przepływy pracy w procesie produkcji. Firmy mogą znacznie szybciej i elastyczniej reagować na nowe wymagania klientów oraz dostosowywać linie produkcyjne i kontrolne. W miarę poprawy jakości zmniejsza się liczba odrzuconych materiałów i skraca się czas wymiany. Znacznie poprawia to ogólną efektywność sprzętu.

Wreszcie, konfiguracja jest niezwykle prosta. System uczy się na podstawie obrazów, na których ludzcy inspektorzy zauważają wady, zamiast szukać konkretnych wad. Dzięki temu system jest bardzo elastyczny, a niezależnie od rodzaju materiału, koloru lub rozmiaru, wady można wyodrębnić niezawodnie, bez konieczności wcześniejszego definiowania i dostosowywania. To sprawia, że idealnie nadaje się do produkcji niskonakładowej o wysokim stopniu przetwarzania. Kontrola adaptacyjna jest ważnym elementem budowania elastycznej i ukierunkowanej przyszłościowo produkcji, co zapewnia wyższą jakość i całkowitą efektywność wyposażenia, lepsze wsparcie pracowników i płynne procesy. 

Podsumowanie

Niedobory zasobów ludzkich i zróżnicowane potrzeby konsumentów zwiększyły zapotrzebowanie na autonomiczne i adaptacyjne systemy kontroli wzrokowej. Wizja maszynowa w połączeniu ze sztuczną inteligencją może z wyprzedzeniem nauczyć się różnych rodzajów wad, tworząc w ten sposób system wykrywania defektów, który umożliwia przeprowadzanie inspekcji podobnej do ludzkiej bez skomplikowanych konfiguracji czy programowania. Firma OMRON może pomóc klientom w tworzeniu rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej, które podniosą jakość życia i stworzą fabrykę, w której ludzie pracują z przyjemnością, łącząc w pełni technologie takie jak wykrywanie, sterowanie, wizja, roboty i sztuczna inteligencji.

Dowiedź się więcej o rozwiązaniach firmy OMRON w zakresie kontroli jakości

Contact us for more information

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Ninoslav Mitric

    Ninoslav Mitric

    Dyrektor ds. marketingu przemysłu w zakresie żywności i towarów na region EMEAw firmie OMRON Europe