Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Firma Hanover Displays automatyzuje testowanie zespołów płytek drukowanych za pomocą kobotów

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
Inni

Firma Hanover Displays automatyzuje testowanie zespołów płytek drukowanych za pomocą kobotów

Opublikowano 31 stycznia 2022 w Flexible Manufacturing

Firma Hanover Displays Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii potrzebowała nowego systemu do testowania zespołów płytek drukowanych (PCBA). Zdecydowała się wykorzystać do tego celu koboty OMRON TM, dostarczone i zamontowane przez Absolute Robotics — przedsiębiorstwo wchodzące w skład Absolute Automation Group.
Hanover Displays tworzy i projektuje systemy informacji pasażerskiej do użytku w transporcie publicznym, kładąc duży nacisk na bardzo wysoki standard jakości produktów. W panelach wyświetlaczy wykorzystywane są płytki drukowane, które początkowo produkowano na Dalekim Wschodzie. Firma Hanover postanowiła jednak przejść na model produkcji wewnętrznej.
Reece Mills, kierownik ds. kontroli produkcji w firmie, wyjaśnia: „Zainwestowaliśmy w szybkie urządzenia do wytwarzania płytek drukowanych. Ta decyzja pozwoliła nam uzyskać większą elastyczność w zakresie kontroli produkcji, a także umożliwiła dalszy rozwój produktów”.

Automatyzacja procesu testowania i kontroli

W ten sposób firma stanęła przed nowymi wyzwaniami. Konieczne były zarówno testy, jak i kontrole płytek. Początkowo proces opierał się przede wszystkim na obsłudze ręcznej — pomimo zastosowania zautomatyzowanego sprzętu do testowania operator musiał wykonywać wiele czynności z zachowaniem pełnego skupienia. Jako że firma przetwarza około 240 tysięcy zespołów płytek drukowanych rocznie, istniało bardzo realne ryzyko wystąpienia u operatorów urazów spowodowanych powtarzalnym wysiłkiem.
W związku z tym firma Hanover podjęła decyzję o dalszej automatyzacji procesu. Jak zaznacza kierownik operacyjny Sean Winter: „Oprócz rozwiązania problemu dotyczącego zdrowia i bezpieczeństwa naszych pracowników dążyliśmy również do zapewnienia stałego czasu cyklu. Kwestia automatyzacji była dla mnie bardzo ważna, więc chcieliśmy, by koboty pracowały również w nocy. Umożliwiłoby to zwiększenie przepustowości przy mniejszym wysiłku”.
Poszukując odpowiedniego rozwiązania, firma zapoznała się z ofertą Absolute Robotics, integratora małych robotów z siedzibą w Bristolu (Wielka Brytania). Absolute Robotics jest partnerem integracyjnym firmy OMRON Industrial Automation, globalnego lidera w dziedzinie automatyzacji i opracowywania robotów do zastosowań przemysłowych.
Geoff Ferguson, dyrektor zarządzający Absolute Robotics, mówi: „Na początku firma Hanover zademonstrowała nam dotychczasowy ręczny sposób testowania płytek drukowanych przez operatora”. Zalecił on przejście na koboty OMRON TM, które są łatwe w zaprogramowaniu oraz wyposażone w innowacyjne, zintegrowane funkcje wizyjne, w pełni zgodne z założeniami koncepcji Przemysłu 4.0. W ofercie znajduje się kilka modeli o różnych poziomach ładowności i zasięgu.
„Jednym z kluczowych czynników było dążenie firmy Hanover do osiągnięcia współpracy pomiędzy kobotami a istniejącym ręcznym sprzętem testowym. W związku z tym koboty wyposażono w specjalne narzędzia, które umożliwiają otwieranie i zamykanie ręcznego sprzętu do testowania” — dodaje Geoff Ferguson.

Wdrażanie nowych kobotów

Firma Hanover chciała wykorzystać pełen potencjał kobotów, stosując je w produkcji zarówno płytek przetwarzających, jak i płytek wyświetlaczy. Proces obejmował zastosowanie wbudowanych systemów wizyjnych, szczególnie w przypadku płytek wyświetlaczy, w celu kontroli prawidłowej kolejności zapalania diod LED. W późniejszym czasie firma zainwestowała w sześć kolejnych kobotów OMRON TM.
Koboty zostały wdrożone na dwóch liniach produkcyjnych firmy Hanover. Pobierają one płytki wyświetlaczy LED ze standardowych regałów magazynowych, a następnie poddają je testom. Jednym z wyzwań stojących przed firmą Absolute Robotics była szeroka gama rozmiarów i kształtów płytek drukowanych do paneli wyświetlaczy produkowanych przez Hanover Displays. Koboty należało przystosować do obsługi różnych rodzajów płytek. W związku z tym Absolute Robotics opracowało elastyczne narzędzia z możliwością autoregulacji pod kątem rozmiaru i kształtu. Program może również obsłużyć dowolną liczbę diod LED — od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy.

Czerpanie korzyści

„Po wdrożeniu pierwszego systemu dość szybko odnotowaliśmy korzyści płynące z zastosowania kobotów. Naszym celem było osiągnięcie bezobsługowego działania i bardzo szybko udało nam się to spełnić. Zwrot z inwestycji w cały system uzyskaliśmy w ciągu zaledwie dwóch lat. Testy obejmują bardzo powtarzalne procesy, więc najważniejsza jest dla mnie możliwość oddelegowania pracowników do innych zadań i podnoszenia ich kwalifikacji” — mówi Reece Mills.
Sean Winter dodaje: „Z punktu widzenia kontroli jakości mamy możliwość pełnego śledzenia naszych zespołów płytek drukowanych. Oznacza to, że po każdej kontroli zespołu otrzymujemy informacje o wyniku testu. Uzyskaliśmy również dodatkowe 1100 godzin bezobsługowej pracy w skali roku. W firmie Hanover zawsze szukamy sposobów na inwestycję w przyszłość. Obserwujemy rozwój technologiczny i rozważamy, w jaki sposób możemy wdrażać nowe rozwiązania w naszej działalności”.
„Współpraca z Hanover Displays była bardzo udana i z przyjemnością podjęliśmy się wyzwań związanych z tym projektem. Wyposażanie robotów w odpowiednie narzędzia do obsługi płytek drukowanych dało nam dużo satysfakcji i uważamy, że udało nam się zapewnić świetne rozwiązanie techniczne, dzięki któremu firma zyskała tysiące dodatkowych godzin pracy” — podsumowuje Geoff Ferguson z Absolute Robotics.

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe