Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Cztery wskazówki dotyczące automatyzacji dla firm z sektora MŚP

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing

Cztery wskazówki dotyczące automatyzacji dla firm z sektora MŚP

Opublikowano 25 listopada 2022 w Flexible Manufacturing

Liderzy przedsiębiorstw na całym świecie stoją obecnie przed kolejnym wyzwaniem: oprócz dynamicznie rosnących kosztów spowodowanych kryzysem energetycznym pojawiają się problemy z łańcuchem dostaw, niedobory wykwalifikowanych pracowników, wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz pogłębianie cyfryzacji. W szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) muszą szybko znaleźć sposoby poradzenia sobie z tymi przeszkodami. Rozwiązanie stanowi automatyzacja – obejmuje ona robotykę, taką jak koboty i AMR (autonomiczne roboty mobilne), a także czujniki, systemy wizyjne i technologię sztucznej inteligencji. Chociaż firmy są w pełni świadome korzyści wynikających z takich technologii, badania pokazują również, że wiele z nich pozostaje sceptycznie nastawionych do ich rzeczywistego wykorzystania.

Firmy bez doświadczenia w stosowaniu takich rozwiązań obawiają się, że używaniu robotów mogą towarzyszyć wysokie koszty. Jeśli więc zastanawiasz się, czy zakup robota współpracującego czy mobilnego jest opłacalny dla Twojej firmy, pomoże Ci nowy kalkulator zwrotu z inwestycji firmy OMRON. Narzędzie to zapewnia szybki przegląd zwrotu z inwestycji i pokazuje, kiedy inwestycja w robotykę pokryje jej koszty.

Automatyzacja w średnich firmach nabiera tempa

Obecnie w Unii Europejskiej jest około 23,1 miliona małych i średnich przedsiębiorstw. Są one integralną częścią gospodarki, choć istnieją różnice między poszczególnymi krajami. Na przykład w Niemczech 82 proc. wartości dodanej kraju pochodzi z sektora MŚP. W Wielkiej Brytanii w 2021 r. w sektorze prywatnym działało 5,6 mln przedsiębiorstw, co stanowiło 99,9 proc. przedsiębiorstw, a każdego dnia grono to zasilało wielu nowych przedsiębiorców. W całej UE liczba ta wynosi około 56 proc. Znaczenie MŚP jako pracodawców jest olbrzymie: prawie 84 miliony obywateli UE pracuje w sektorze MŚP. Problem: w wielu miejscach coraz trudniejsze staje się znalezienie pracowników. W UE w pierwszym kwartale 2022 r. nieobsadzonych pozostawało około 2,9 proc. miejsc pracy, czyli o prawie 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W związku z tym przedsiębiorstwa muszą pilnie poszukiwać nowych sposobów zatrudniania i zatrzymywania odpowiednich pracowników.

Technologie zastępujące ręczne i powtarzalne zadania mogą poprawić bezpieczeństwo pracowników i wydajność pracy. Inne środki obejmują inicjatywy szkoleniowe, zachęty dla nowych pracowników, programy pracownicze i wiele innych. Koboty to dobre rozwiązanie dla firmy z sektora MŚP ze względu na ich elastyczność i szeroki zakres zastosowań. Badania pokazują, że ten segment ma ogromny potencjał: oczekuje się, że rynek robotów współpracujących wzrośnie z 1,2 miliarda dolarów w 2021 r. do 10,5 miliarda dolarów w 2027 r. Przewiduje się, że do 2027 roku roczna stopa wzrostu (CAGR) będzie wynosiła 43,4 proc.

Każdy, kto zajmuje się tym tematem po raz pierwszy, ma do czynienia z górą pytań i rozważań. Firma OMRON podsumowuje cztery kluczowe aspekty, które należy rozważyć na początku projektów z zakresu automatyzacji w celu usprawnienia realizacji projektów, zmniejszenia sceptycyzmu i poprawienia zwiększenia zaangażowania interesariuszy.

1. Skoncentruj się na scenariuszach zastosowań i powoli zwiększaj skalę 

Przedsiębiorstwa, które myślą o automatyzacji i kobotach, nie powinny przede wszystkim zastanawiać się, czy w ogóle inwestować w robotykę. Dużo ważniejsze jest zrozumienie, jakie procesy mogą być bardziej wydajne i w jaki sposób to osiągnąć. Bardzo szczegółowe zadania wymagające pracy ręcznej doświadczonego specjalisty mogą być zautomatyzowane, ale wiąże się to z dużymi kosztami — zarówno pod względem czasu, jak i zasobów. Zaleca się, aby automatyzację rozpocząć od małych projektów, a następnie stopniowo zwiększać ich skalę, dodawać nowe przepływy pracy, rozbudowywać flotę itd. Weźmy przykład dużej piekarni: firmy będące liderami nie zadają sobie pytania, jak używać robota, ale w jaki sposób przenosić chleb z pieca do pojemników przeznaczonych dla poszczególnych placówek — i to bez interwencji człowieka.

2. Używaj robotów, aby wspierać pracowników

Zaletą robotów jest elastyczność. Mogą być regulowane i dostosowywane, stosowane we flotach i nie tylko. W zależności od produktu i obszaru zastosowania możliwe są modyfikacje pozycji i dodawanie rozszerzeń, dzięki czemu można je łatwo dopasować do innych lub zmienionych zadań. Nie oznacza to jednak, że zastępują one pracowników. Zamiast tego kluczowe jest dobre przygotowanie interakcji między ludźmi i maszynami. Średnie przedsiębiorstwa powinny na początku skupić się na indywidualnych zadaniach, a nie planować zbyt skomplikowanych aplikacji. Na późniejszym etapie możliwe jest rozszerzenie kobota, na przykład z wykorzystaniem kamery, tak aby obejmowała ona system przetwarzania obrazu (maszynową technologię wizyjną), oczywiście przy założeniu, że wybrany zostanie partner ds. robotyki, który będzie mógł objąć różne obszary zastosowań z jednego źródła i będzie oferował dobrą sieć partnerską. Należy skupić się na następujących obszarach: w jaki sposób robotyka może pomóc pracownikom? Które zadanie ręczne może zostać przekazane robotowi, aby pracownik mógł skoncentrować się na zadaniach zwiększających wartość? Maszyny do załadunku i rozładunku, a także układanie i zdejmowanie palet to procesy, które mogą zostać zautomatyzowane stosunkowo szybko i łatwo. Spawanie, malowanie i usuwanie zadziorów to inne dobre przykłady użycia robotów w średnich firmach.

3. Przekonaj do tego pomysłu pracowników i wyspecjalizuj ich

Idealnym sposobem wykorzystania robotów jest wykonywanie zadań wymagających stałej precyzji. W interakcji z robotami człowiek pozostaje specjalistą, podczas gdy robot wykonuje te zadania, które są jednostajne i monotonne. Robotyka nie jest panaceum, które rozwiąże wszystkie problemy lub zastąpi pracowników ludzkich. Powinna to być myśl przewodnia każdego projektu automatyki — również w celu pokonania oporu i strachu pracowników. Nadal potrzebni będą specjaliści, na przykład do montażu produktów, optymalizacji procesów i wykonywania zadań konserwacyjnych. Ponadto pracownicy powinni mieć świadomość możliwości i być przeszkoleni w celu optymalnego wykorzystania nowych technologii. Podczas gdy roboty przejmują układanie palet, sortowanie, załadunek materiału lub kontrolę jakości, pracownicy mogą na przykład być bardziej kreatywni i zwiększać wartość.

4. Korzystaj z doświadczenia i sieci partnerskich

W celu rozszerzenia zadań i możliwości robotów potrzebny jest sprzęt innych firm, taki jak urządzenia zabezpieczające lub systemy przetwarzania obrazu i kontroli. Sytuacja, w której firmy z sektora MŚP mogą polegać na partnerze w dziedzinie robotyki, znacznie zmniejsza ilość ich pracy i ogranicza ich obawy: brak wymaganego know-how u pracowników jest równoważony przez dostępność doświadczonych partnerów. Badanie firmy OMRON dowiodło, że prawie 90 procent menedżerów z branży IT stwierdziło, że w zakresie Przemysłu 4.0 i analizy danych polega na usługach zewnętrznych doradców. Firmy z sektora MŚP potrzebują zatem nie tylko inteligentnych technologii, lecz również kompleksowych dostawców i doświadczonych integratorów systemów.

Dziewięć na dziesięć firm chce wprowadzić automatyzację robotyczną do swojej infrastruktury do 2030 roku. W tym kontekście łatwo wdrożyć koboty i roboty mobilne. Dzięki temu produkty z zakresu automatyzacji stają się dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą uczynić swoje procesy produkcyjne bardziej elastycznymi i wydajnymi. Firma OMRON chce wspierać firmy z sektora MŚP w zakresie automatyzacji i oferuje opcje leasingu, aby obniżyć koszty inwestycji początkowych. Kalkulator zwrotu z inwestycji ułatwia również ocenę inwestycji w koboty i roboty mobilne. W ten sposób firmy każdej wielkości mogą wykorzystać potencjał automatyzacji i nie muszą się martwić o trudne do przewidzenia koszty.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Peter Lange

    Peter Lange

    Business Development Manager Robotics, Omron Europe