Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Bardziej zrównoważona produkcja FMCG dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Sustainable Manufacturing

Nawet jeśli coś nie jest zepsute, warto to naprawić

Opublikowano 4 kwietnia 2024 w Sustainable Manufacturing

Bardziej zrównoważona produkcja FMCG dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią

Niektórzy kierownicy fabryk uważają, że „jeśli coś nie jest zepsute, to tego nie naprawiaj”. Podejście to jest zrozumiałe i w wielu przypadkach słuszne — zwłaszcza jeśli dotyczy procesu, którego prawidłowe wdrożenie zajęło dużo czasu bądź linii lub maszyny, która działa niezawodnie. 

Jednak w miarę jak producenci produktów szybkozbywalnych wyruszają w podróż ku zerowej emisji netto, bierne podejście do automatyzacji fabryk nie wystarczy. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z zakresu 1 (o rząd wielkości niezbędny do osiągnięcia celów zerowej emisji netto do 2050 r.) będzie wymagało optymalizacji i modyfikacji istniejących zakładów i procesów — nawet jeśli działają one doskonale.

W ciągu ostatnich kilku lat wkład w wysiłki naszych klientów na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej, poprzez inteligentne zarządzanie energią, stał się znacząco ważniejszy. Oto niektóre ze sposobów, w jakie wspieramy firmy w ich drodze do dekarbonizacji działalności produkcyjnej. 

AMR: przemieszczanie wolne od paliw kopalnych

AMR (autonomiczne roboty mobilne) to przyszłość zrównoważonego transportu materiałów w środowiskach produkcyjnych. Są one zasilane akumulatorami, co oznacza, że stanowią wolną od paliw kopalnych alternatywę dla wózków widłowych do transportu skrzyń i palet, a także są wystarczająco inteligentne, aby powrócić do stacji ładowania, gdy zajdzie taka potrzeba. Stanowią również dynamiczny zamiennik dla konwencjonalnych przenośników liniowych i w przeciwieństwie do tradycyjnych pojazdów kierowanych automatycznie (AGV), nie wymagają wprowadzania żadnych modyfikacji w zakładzie, takich jak magnesy podłogowe lub sygnalizatory nawigacyjne.

Koboty paletyzujące umożliwiają tworzenie palet mieszanych

Wraz z rozwojem handlu elektronicznego i trendem w kierunku produkcji o małych wolumenach i dużej różnorodności produktów (HMLV; High Mix Low Volume) palety mieszane stają się coraz bardziej popularne. Wyzwaniem w przypadku palet wieloproduktowych jest optymalizacja różnych wzorów rozmieszczenia w celu lepszego wykorzystania przestrzeni podczas transportu i przechowywania, ponieważ ostatecznie mniejsza liczba palet oznacza niższą emisję dwutlenku węgla na jednostkę. Nie jest to jednak łatwe, albowiem wymaga to złożonego programowania. Firma OMRON sprostała temu wyzwaniu, opracowując nowe rozwiązanie do paletyzacji bazujące na kobotach, które może pomóc producentom i firmom pakującym załadowywać palety mieszane w bardziej wydajny sposób. Paletyzator jest oparty na modułowym sterowniku maszyny OMRON z serii NX1 i jest wyposażony w specjalny blok funkcyjny oraz inteligentny system wizyjny wbudowany w ramię.

Energooszczędne falowniki

Wszystko, co porusza się w fabryce, jest napędzane energią, niezależnie od tego, czy jest to silnik, pompa, napęd, wentylator czy sprężarka. Sprężone powietrze jest jednym z najgorszych źródeł marnowania energii. Podejmowanie kroków takich jak stosowanie mniejszych sprężarek do mniejszych potrzeb, instalowanie elektronicznych wariatorów prędkości i systemów odzyskiwania ciepła oraz ograniczanie strat ciśnienia może sprawić, że sprężarki będą bardziej energooszczędne.

W przypadku pomp optymalizacja sterowania przepływem i wydajności silnika pomoże zwiększyć efektywność energetyczną — a silniki powinny spełniać wymagania IE4. Nie należy również zapominać o znaczeniu falowników — wymiana starych falowników na nowsze może mieć ogromny wpływ na efektywność energetyczną urządzeń. Falowniki wyprodukowane 20 lat temu mogą nadal działać, ale nie będą miały możliwości odzyskiwania energii. Technologia ta znacznie się rozwinęła w ostatnich latach.

Inteligentne czujniki i analizy

Redukcję zużycia energii, która jest niezbędna do osiągnięcia ambitnych celów zerowego zużycia energii, rzadko można osiągnąć tylko poprzez wprowadzenie zmian na hali produkcyjnej, gdzie inteligentne strategie wykorzystujące Internet Rzeczy (IoT) i sztuczną inteligencję (SI) odgrywają dużą rolę w analizowaniu danych i identyfikowaniu wydajności. W tym celu firma OMRON opracowała usługę i-BELT, która przekształca dane z linii produkcyjnej w czasie rzeczywistym w istotne rozwiązania na potrzeby wyeliminowania nieefektywności i wdrożenia ulepszeń. Rozwiązania mogą być tak proste, jak dostosowanie ustawień falowników.

Podejście to zostało zademonstrowane w scenariuszu pomieszczenia czystego, w którym energia elektryczna była zużywana bez większego uwzględnienia kosztów. Po zastosowaniu i-BELT do monitorowania powietrza i sytuacji operacyjnych w fabryce przez całą dobę okazało się, że występowały godziny, w których produkcja i jakość nie ulegały zmianie, gdy klimatyzacja była wyłączona.

Rozwiązania detekcyjne punktem wyjścia

Jednym z problemów, z którym wielokrotnie się spotykamy, gdy firmy zwracają się do nas o zidentyfikowanie możliwości optymalizacji zużycia energii, jest brak niezbędnych danych, ponieważ nie wiedzą, jak je gromadzić. Do zbierania danych potrzebne są czujniki, a stare linie produkcyjne nie zostały zaprojektowane z uwzględnieniem czujników — a przynajmniej nie z prawidłowo rozmieszczonymi czujnikami i wystarczająco dokładnymi do inteligentnego monitorowania. Z tego powodu rozwiązania detekcyjne są warunkiem koniecznym dla każdej platformy zarządzania danymi.

Kilka szybkich poprawek…

Chociaż istnieją pewne obszary produkcji, w których niewielkie zmiany mogą prowadzić do dużych oszczędności, osiągnięcie zerowego zużycia energii netto będzie wymagało fundamentalnych zmian w innych, bardziej złożonych obszarach, takich jak gromadzenie i analiza danych produkcyjnych oraz przepływ towarów w hali produkcyjnej. Innowacyjne nowe technologie odegrają pewną rolę, ale mitem jest, że zakłady produkcyjne muszą być nowe, aby były energooszczędne. Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby istniejące fabryki i linie produkcyjne stały się bardziej zrównoważone.

Make it Sustainable

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Patricia Torres

    Patricia Torres

    Patricia is Industry Marketing Manager Food and Commodities Solutions at Omron Industrial Automation Europe.