Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Trzy najważniejsze wyzwania do przezwyciężenia w branży motoryzacyjnej

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Industry 4.0

Łatwe przejście na pojazdy elektryczne: trzy najważniejsze wyzwania do przezwyciężenia w branży motoryzacyjnej

Opublikowano 23 listopada 2023 w Industry 4.0

Przejście na pojazdy elektryczne to trudna droga dla producentów samochodów. Firmy o długoletniej obecności na rynku, które tradycyjnie produkowały pojazdy z silnikami spalinowymi, wkraczają obecnie w obszar zupełnie nowych platform pojazdów. Przeanalizujmy najważniejsze wyzwania stojące przed branżą produkcji pojazdów elektrycznych i przyjrzyjmy się najnowszym, dostępnym innowacyjnym rozwiązaniom.

Zapewnienie wystarczającej przestrzeni na budowę nowych pojazdów

Wraz z wprowadzaniem nowych platform do produkcji pojazdów elektrycznych (EV) producenci stają przed złożonym wyzwaniem, jakim jest zdolność produkcyjna zakładu. Do linii produkcyjnych można dodać dodatkowe stacje umożliwiające wytwarzanie pojazdów hybrydowych typu plug-in, ponieważ mają one wspólne cechy z liniami przeznaczonymi do produkcji silników spalinowych.

W przypadku firm produkujących w pełni elektryczne pojazdy (BEV) ponowne wykorzystanie istniejących linii nie jest możliwe ze względu na zupełnie inną konstrukcję pojazdu. Konieczne byłoby powstanie specjalnego zakładu w oparciu o przewidywany wolumen produkcji lub instalacja wyspecjalizowanej linii dla pojazdów BEV w istniejącym zakładzie.

Dobrą wiadomością jest to, że automatyzacja oferuje rozwiązanie optymalizujące wykorzystanie przestrzeni, dzięki czemu producenci samochodów mogą zmaksymalizować wydajność bez konieczności wznoszenia nowych placówek. Rozwiązania z zakresu automatyzacji mogą znacząco zwiększyć wykorzystanie przestrzeni, umożliwiając przechowywanie części w sposób, który wykracza poza możliwości człowieka.

Szkolenia pracowników pod kątem przyszłości

Wprowadzenie nowych platform pojazdów w erze ich elektryfikacji (EV) wymaga różnych procesów produkcyjnych, co oznacza znaczne inwestycje kapitałowe. Wielu producentów nadal wytwarza tradycyjne silniki spalinowe, zwiększając złożoność i koszty, lecz jest to konieczne ze względu na obecne trendy rynkowe.
 
Chociaż rozwiązaniem może być outsourcing komponentów akumulatorowych, większość wiodących producentów samochodów preferuje wewnętrzną produkcję kluczowych podzespołów, takich jak silniki spalinowe, w celu zapewnienia skalowalności i kontroli jakości. Coraz wyraźniej widać, że pojazdy elektryczne już z nami zostaną, w związku z czym najwięksi producenci samochodów elektrycznych będą chcieli być mniej zależni od zewnętrznych dostawców tak ważnego komponentu pojazdu.
 
Kolejnym wyzwaniem jest sprostanie popytowi. Już samo znalezienie odpowiednio dużej liczby pracowników jest trudne, a do tego konieczne jest, aby zarówno nowi, jak i dotychczasowi pracownicy odbyli specjalistyczne szkolenia, szczególnie w zakresie połączeń przewodów elektrycznych wysokiego napięcia.
Rozwiązania z zakresu automatyzacji i elastycznej produkcji mogą pomóc w uwolnieniu pracowników od zadań bez wartości dodanej, co pozwoli im skupić się na przekwalifikowaniu. Na przykład autonomiczne roboty mobilne (AMR) mogą przejąć zadanie pobierania części z półek, dzięki czemu pracownicy nie muszą tracić czasu na pokonywanie długich dystansów, aby ręcznie pobrać części.

Szacowanie poziomów zapotrzebowania na nowe pojazdy

Pojazdy elektryczne są stosunkowo nowe na rynku, w związku z czym branża motoryzacyjna nie dysponuje danymi historycznymi, które pozwalałyby wiarygodnie oszacować roczną wielkość produkcji potrzebną do zaspokojenia popytu na konkretny model pojazdu elektrycznego. W rezultacie na tym etapie szacunki te mają raczej charakter hipotetyczny.

Oznacza to, że linie produkcyjne przedsiębiorstw z branży pojazdów elektrycznych muszą być bardzo skalowalne i elastyczne. Popyt na model wytwarzany w ramach niskonakładowej produkcji może nagle wzrosnąć. Tego rodzaju błyskawiczne zmiany mogą wymagać modyfikacji sprzętu, inwestycji w większą siłę roboczą, nowej przestrzeni przeznaczonej specjalnie dla nowego pojazdu lub wszystkich powyższych elementów.

Rozwiązania z zakresu elastycznej produkcji opracowano w taki sposób, aby zminimalizować koszty i przestoje związane ze zmianą pojazdów, zarządzać innowacjami przy jednoczesnym wspieraniu starszych potrzeb oraz pomagać firmom w zachowaniu konkurencyjności na szybko zmieniającym się rynku — to wszystko umożliwia właśnie ta zdolność do adaptacji. Na przykład roboty współpracujące można łatwo dostosować do różnych zadań, co pomaga zminimalizować konieczność wymiany sprzętu.

Produkcja pojazdów elektrycznych była kiedyś postrzegana jako odległa możliwość, ale tak już nie jest. Podczas gdy kluczowi gracze w branży łączą siły w celu opracowania przystępnych cenowo i wydajnych pojazdów elektrycznych, firma OMRON wyróżnia się na tle konkurencji jako lider w dziedzinie automatyki przemysłowej. Według agencji Reuters do 2030 roku rynek komponentów akumulatorowych do pojazdów elektrycznych prawdopodobnie osiągnie wartość 250 mld USD. Producenci samochodów muszą więc już teraz stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zaspokojenie rosnącego popytu, jednocześnie wspierając innowacje. Zapoznaj się z cennymi informacjami na temat optymalizacji procesów w celu zaspokojenia tego rosnącego popytu w naszym oficjalnym raporcie.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe