Łatwe przejście na pojazdy elektryczne: trzy najważniejsze wyzwania do przezwyciężenia w branży motoryzacyjnej
Opublikowano 23 Listopad 2023 w Industry 4.0
Zapewnienie wystarczającej przestrzeni na budowę nowych pojazdów
Wraz z wprowadzaniem nowych platform do produkcji pojazdów elektrycznych (EV) producenci stają przed złożonym wyzwaniem, jakim jest zdolność produkcyjna zakładu. Do linii produkcyjnych można dodać dodatkowe stacje umożliwiające wytwarzanie pojazdów hybrydowych typu plug-in, ponieważ mają one wspólne cechy z liniami przeznaczonymi do produkcji silników spalinowych.
W przypadku firm produkujących w pełni elektryczne pojazdy (BEV) ponowne wykorzystanie istniejących linii nie jest możliwe ze względu na zupełnie inną konstrukcję pojazdu. Konieczne byłoby powstanie specjalnego zakładu w oparciu o przewidywany wolumen produkcji lub instalacja wyspecjalizowanej linii dla pojazdów BEV w istniejącym zakładzie.
Dobrą wiadomością jest to, że automatyzacja oferuje rozwiązanie optymalizujące wykorzystanie przestrzeni, dzięki czemu producenci samochodów mogą zmaksymalizować wydajność bez konieczności wznoszenia nowych placówek. Rozwiązania z zakresu automatyzacji mogą znacząco zwiększyć wykorzystanie przestrzeni, umożliwiając przechowywanie części w sposób, który wykracza poza możliwości człowieka.
Szkolenia pracowników pod kątem przyszłości
Szacowanie poziomów zapotrzebowania na nowe pojazdy
Pojazdy elektryczne są stosunkowo nowe na rynku, w związku z czym branża motoryzacyjna nie dysponuje danymi historycznymi, które pozwalałyby wiarygodnie oszacować roczną wielkość produkcji potrzebną do zaspokojenia popytu na konkretny model pojazdu elektrycznego. W rezultacie na tym etapie szacunki te mają raczej charakter hipotetyczny.
Oznacza to, że linie produkcyjne przedsiębiorstw z branży pojazdów elektrycznych muszą być bardzo skalowalne i elastyczne. Popyt na model wytwarzany w ramach niskonakładowej produkcji może nagle wzrosnąć. Tego rodzaju błyskawiczne zmiany mogą wymagać modyfikacji sprzętu, inwestycji w większą siłę roboczą, nowej przestrzeni przeznaczonej specjalnie dla nowego pojazdu lub wszystkich powyższych elementów.
Rozwiązania z zakresu elastycznej produkcji opracowano w taki sposób, aby zminimalizować koszty i przestoje związane ze zmianą pojazdów, zarządzać innowacjami przy jednoczesnym wspieraniu starszych potrzeb oraz pomagać firmom w zachowaniu konkurencyjności na szybko zmieniającym się rynku — to wszystko umożliwia właśnie ta zdolność do adaptacji. Na przykład roboty współpracujące można łatwo dostosować do różnych zadań, co pomaga zminimalizować konieczność wymiany sprzętu.
Produkcja pojazdów elektrycznych była kiedyś postrzegana jako odległa możliwość, ale tak już nie jest. Podczas gdy kluczowi gracze w branży łączą siły w celu opracowania przystępnych cenowo i wydajnych pojazdów elektrycznych, firma OMRON wyróżnia się na tle konkurencji jako lider w dziedzinie automatyki przemysłowej. Według agencji Reuters do 2030 roku rynek komponentów akumulatorowych do pojazdów elektrycznych prawdopodobnie osiągnie wartość 250 mld USD. Producenci samochodów muszą więc już teraz stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zaspokojenie rosnącego popytu, jednocześnie wspierając innowacje. Zapoznaj się z cennymi informacjami na temat optymalizacji procesów w celu zaspokojenia tego rosnącego popytu w naszym oficjalnym raporcie.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji