Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Mobilny robot transportuje odpady w Szpitalu Głównym Kymenlaakso w Finlandii

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog
Applications

Mobilny robot transportuje odpady w Szpitalu Głównym Kymenlaakso w Finlandii

Opublikowano 8 marca 2021 w Flexible Manufacturing

Transport i logistyka odpadów w środowiskach szpitalnych wymagają starannego planowania, a przez to znacznych nakładów pracy. Przewóz odpadów należy też do prac czysto fizycznych, które wymagają poświęcenia zarówno zasobów czasowych, jak i ludzkich.
Uniwersytet Nauk Stosowanych Xamk w południowo-wschodniej Finlandii we współpracy ze Szpitalem Głównym Kymenlaakso oraz Uniwersytetem Nauk Stosowanych Laurea opracował zautomatyzowane rozwiązanie tego problemu. Polega ono na wykorzystaniu autonomicznego robota mobilnego do transportowania różnego rodzaju odpadów małogabarytowych wytwarzanych w placówkach służby zdrowia.
  • 0:00 -   Autonomiczny robot mobilny w środowisku szpitalnym — logistyka odpadów małogabarytowych
W szpitalu w miejscowości Kotka prowadzone są obecnie badania pilotażowe, których celem jest przetestowanie wszystkich funkcji opracowanego systemu przy wykorzystaniu robota mobilnego OMRON LD. Biorąc udział w tym badaniu, Szpital Główny Kymenlaakso bierze na siebie rolę pioniera w dziedzinie logistyki produktów i odpadów.

Ocena skuteczności robotów mobilnych

W ramach badania pilotażowego ocenia się użyteczność robotów mobilnych w zakresie transportu, a także innych opracowanych w ramach projektu rozwiązań technicznych. Celem przedsięwzięcia jest zbadanie możliwości wykorzystania robotów w środowiskach szpitalnych, a dodatkowym jego efektem będzie poszerzenie wiedzy personelu szpitala z zakresu robotyki i powiązanych z nią procesów cyfryzacji.
Jonne Holmén, kierownik projektu z Uniwersytetu Xamk, wyjaśnia: „Pomimo opóźnień spowodowanych pandemią udało nam się bezpiecznie przeprowadzić kilka rund testów i zdobyć istotne doświadczenie w zakresie wykorzystania robotów w szpitalach. Nasz robot porusza się po obiekcie przy użyciu zaprogramowanej mapy podłoża i funkcji skanowania laserowego. Dzięki tym narzędziom potrafi zaplanować odpowiednią trasę, omijać przeszkody i określić, na jakim etapie drogi znajduje się w danym momencie”.
Opracowane rozwiązanie polega na zdalnym wysyłaniu poleceń do robota transportowego z prośbą o odebranie zapełnionego pojemnika na odpady i przetransportowanie go do głównego punktu składowania odpadów w szpitalu. Na górnej powierzchni robota mobilnego zainstalowano przenośnik rolkowy, który pozwala na autonomiczne ładowanie i wyładowywanie odpadów. System transportowy obejmuje też przenośniki rolkowe zamontowane w punktach odbioru i dostawy. Gdy operator wykryje, że pojemnik na odpady jest pełen, robot wzywany jest na miejsce naciśnięciem zwykłego przycisku.

Zmiana na lepsze

„Dzięki robotom maleje zapotrzebowanie na ręczne przenoszenie odpadów” — mówi Jonne Holmén. „W przyszłości transport odpadów będzie można zoptymalizować tak, aby odbywał się w porach, w których natężenie ruchu jest mniejsze. Według badań personel pielęgniarski poświęca 30% czasu pracy na zadania niezwiązane z opieką pielęgniarską. Roboty mobilne można zaangażować do wykonywania wielu różnych prac transportowych w obrębie szpitala. Idealnie nadają się one do rutynowych zadań sprowadzających się zazwyczaj do pracy czysto fizycznej”.
Świeżo opracowany system logistyczny może również stworzyć nowe perspektywy biznesowe dla firm, np. producentów z branży robotyki, a także dla organizacji takich jak szpitale.
Całym projektem „Small Waste Logistics in a Hospital Environment” (Logistyka odpadów małogabarytowych w środowisku szpitalnym) zarządza Uniwersytet Xamk, a Uniwersytet Laurea zajmuje się jego wdrażaniem. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem Uniwersytetu Xamk w programie pilotażowym była firma technologiczna Dimalog Oy, która dostarczyła rozwiązania z zakresu przenośników.
Teemu Kytömäki z firmy Dimalog Oy podsumowuje: „To nowe, oparte na robotach rozwiązanie stanowi prosty i konkretny przykład tego, jak robotyka i automatyzacja mogą wkomponować się w nasze codzienne życie i pracę. Robot wykonuje rutynowe zadania samodzielnie i bez zakłóceń, a ludzie zyskują dzięki temu więcej czasu na inne zadania”. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe