Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do 7 najważniejszych porad dotyczących cyfryzacji w branży motoryzacyjnej

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Sustainable Manufacturing
Flexible Manufacturing
Industry 4.0

Cyfryzacja w przemyśle motoryzacyjnym: siedem porad dotyczących inteligentnych rozwiązań produkcyjnych

Opublikowano 2 listopada 2022 w Sustainable Manufacturing

Aby rozwijać działalność i opanować kryzysy, warto wdrażać rozwiązania cyfrowe — dotyczy to również sektora motoryzacyjnego. Nie ma innego sposobu na obsługę klientów, czy zwiększenie wydajności niż narzędzia cyfrowe. Sztuczna inteligencji (SI) i zrównoważony rozwój są kluczowymi czynnikami i zagadnieniami w tym procesie, jak wykazuje badanie wykonane przez Capgemini. Eksperci z firmy Gartner podkreślają znaczenie współpracy na bazie open source, przy wykorzystaniu holistycznych ekosystemów i partnerstw technologicznych. Ale na co powinniśmy zwrócić uwagę w cyfryzacji i logistyce wewnętrznej w aspekcie produkcji przyszłości? Chcemy odpowiedzieć na to pytanie w dwóch częściach. Zaczynamy od wskazówek na temat digitalizacji w inteligentnej fabryce. Jako ekspert w dziedzinie automatyzacji, firma OMRON od wielu lat wspiera producentów i dostawców na drodze do stworzenia bardziej wyrafinowanych metod digitalizacji.

Jak narzędzia cyfrowe pomagają opanować bieżące wyzwania związane z inteligentną fabryką

Elastyczność i skupienie na klientach, odporne łańcuchy dostaw, przyspieszone operacje i zrównoważony rozwój stają się codziennością. Łańcuchy produkcji i dostaw E2E (od surowca po wyrób gotowy) wspierają te cele. Ponadto, jeżeli procesy produkcyjne można łatwiej dostosować do modułowych linii produkcyjnych, przedsiębiorstwa mają większe możliwości autonomicznego działania. Jaką rolę odgrywają jednak technologie cyfrowe w nowych rozwiązaniach stosowanych w inteligentnej fabryce? I na co firmy powinny zwrócić większą uwagę? Opracowaliśmy zalecenia w zakresie wdrażania projektów cyfrowych w możliwie jak najoszczędniejszy i najwydajniejszy sposób.

Siedem porad dotyczących cyfrowej produkcji w branży motoryzacyjnej

  1. Polegaj na narzędziach cyfrowych sparowanych z SI, aby uzyskać dostęp do wszystkich informacji, operacji i komponentów. Narzędzia cyfrowe pomagają łączyć i optymalizować planowanie operacyjne lub produkcyjne, zakupy, niestandardowe zamówienia itp.

  2. Połącz technologię operacyjną i technologię informatyczną (OT i IT): bardziej płynna integracja środowisk IT i OT, tzn. połączenie technologii informatycznych i innych technologii w produkcji, to początek i koniec pomyślnie realizowanych projektów IIoT. OT w środowisku motoryzacyjnym obejmuje rozwiązania z zakresu automatyzacji, technologii czujników i sterowania ruchem.

  3. Opracuj spójną strategię Big Data: inteligentna produkcja to całościowa strategia, która obejmuje cały proces — od projektowania, optymalizacji, produkcji i dostaw po cały cykl życia produktu. Zwiększone możliwości komunikacji oraz lepsze generowanie danych i zarządzanie nimi pomagają zoptymalizować procesy i ułatwiają podejmowanie decyzji.

  4. Nieustannie optymalizuj przepływy prac w nowoczesnych zakładach produkcyjnych przy użyciu SI. Inteligentna produkcja wspiera zaawansowane metody produkcji i montażu, przynosząc efekty w postaci poprawy jakości, aby poprawić jakość, zwiększyć OEE i polepszyć elastyczność przy jednoczesnej optymalizacji wdrażania rozwiązań zrównoważonego rozwoju, wydajności i kosztów.

  5. Polegaj na zaawansowanych czujnikach, technologii wizyjnej i sterownikach. Dane generowane przez czujniki i sterowniki umożliwiają dynamiczne dostosowanie inteligentnych maszyn do zmieniających się procesów i warunków pracy oraz zmniejszenie obciążenia pracowników.

  6. Współpracuj z rzetelnymi partnerami: ekosystemy przemysłowe, tzn. interakcje różnych technologii i doświadczeń, mają coraz większe znaczenie w inteligentnej fabryce. Firma OMRON wyróżnia się w zakresie OT. W zagadnieniach IT, współpracujemy z doświadczonymi partnerami.

  7. Określ wydajność maszyn i procesów za pomocą cyfrowych technologii symulacji zapewniających wiarygodne i dokładne wyniki. Technologie cyfrowe z elementami konserwacji prognostycznej i adaptacyjnej wydajności wydłużają okres eksploatacji maszyn. Inteligentne procesy produkcyjne skracają czas wprowadzania produktu na rynek, zmniejszają zużycie energii i obniżają koszty rozwoju. 

OMRON i Dassault Systèmes

Przykład Dassault Systèmes pokazuje, jak może wyglądać innowacyjne partnerstwo technologiczne w środowisku motoryzacyjnym. Firma technologiczna tworzy wirtualne środowiska współpracy jako „wirtualne systemy bliźniaczej obsługi” odwzorowujące prawdziwy świat. We współpracy z VAF i Dassault Systèmes oraz przy użyciu platformy 3DEXPERIENCE firma OMRON opracowała robotyczny moduł układarki do montażu stosów ogniw paliwowych. Rozwiązanie to pozwala uzyskać 0,5-sekundowy cykl montażu pojedynczych warstw płytek dwubiegunowych (BPP) i płytek elektrod membranowych (MEA).

Pomysł na projekt pochodzi z e.Volution. Podstawą była nowa koncepcja Mobility-as-a-Service (Maas) bazująca na ogniwach paliwowych. Dzięki platformie 3DXP cyfrowe odpowiedniki procesów projektowania i produkcji łączą się w jeden cyfrowy odpowiednik stanowiący wirtualny model podstawowy. Pozwala to na wirtualną symulację procesów produkcyjnych, dzięki czemu można je lepiej rozplanować i rozwijać. Środowiska IT i OT są łączone w elastyczne i skalowalne rozwiązania produkcyjne. Zaangażowane firmy kroczą ze sobą ramię w ramię, dążąc do racjonalizacji produkcji wodorowych ogniw paliwowych. Wirtualne odpowiedniki mogą pomóc w tworzeniu prototypów, symulowaniu redukcji kosztów materiałów i zasobów w nowych koncepcjach cyklu, a także w skróceniu czasu wprowadzania produktów na rynek. Jednocześnie takie podejście promuje zrównoważony rozwój i wzrost wydajności — a to jest cel, do którego wszyscy dążymy, prawda?!

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach firmy OMRON dla branży motoryzacyjnej.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Henry Claussnitzer

    Henry Claussnitzer