Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Profesjonalna pomoc przy produktach do pielęgnacji osobistej: praca z kobotem

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog

Profesjonalna pomoc przy produktach do pielęgnacji osobistej: praca z kobotem

Opublikowano 9 lipca 2021 w Flexible Manufacturing

Z wielu procesów związanych z finalizacją produktów konsumenckich często najbardziej złożonym etapem jest ten ostatni. Dla jednego z klientów firmy OMRON ostatnim etapem produkcji jest montowanie śruby mocującej pokrywę i zamykającej urządzenie — w tym przypadku golarkę elektryczną. Zazwyczaj cały proces był wykonywany ręcznie za pomocą wkrętaka elektrycznego i obejmował wiele etapów. Kobot firmy OMRON doskonale nadaje się do tego powtarzalnego zadania.
  • 0:00 -   Professional help for personal care: putting a cobot to work
Gdy wiodący światowy producent sprzętów do pielęgnacji osobistej potrzebował rozwiązania produkcyjnego, które połączyłoby mniejsze koszty z lepszą jakością, zwrócił się do firmy OMRON — zaufanego partnera, z którym wielokrotnie współpracował. W przypadku tej konkretnej linii potrzebne było rozwiązanie, które mogłoby pomóc w realizacji bardzo konkretnego zadania na ostatnim etapie produkcji.

Sprostanie wyzwaniu

Zadanie polegające na dokręceniu ostatniej śruby w golarce może się wydawać dość proste. Jednak cała procedura jest złożona, wymaga dużej ostrożności, dokładności, przykładania uwagi do szczegółów i obejmuje różne typy konstrukcji oraz modeli, gdzie lokalizacja śrub różni się między poszczególnymi modelami. Z tego względu proces ten był finalizowany ręcznie.

Profesjonalne rozwiązania

„Klient zwrócił się do nas z pytaniem, czy możliwe byłoby wprowadzenie robota współpracującego, który pomógłby w pracy operatora”, wyjaśnia Barry Oorbeek, kierownik ds. kluczowych klientów z działu rozwiązań branżowych firmy OMRON Benelux. Etap projektowania rozwiązania obejmował gruntowny audyt w zakresie potrzeb: „Firma OMRON Safety Services Europe (OSSE) najpierw przeprowadziła analizę ryzyka związanego z maszynami, a następnie wykonała obliczenia Sistema w celu określenia specyfikacji wymogów dla integratora systemów”, kontynuuje Barry. „Po tym wszystkim mogliśmy ustalić priorytety i utworzyć plan fazy wdrożenia projektu”.

Wybór i konfiguracja

„Przed instalacją w fazie konfiguracji wykorzystaliśmy intuicyjne oprogramowanie typu Plug&Play do utworzenia wirtualnych «barier bezpieczeństwa». W ten sposób wokół kobota wyznaczyliśmy wyraźne granice, mające na celu ograniczenie zakresu ruchu do określonego obszaru roboczego”. Zapewniło to pełną przewidywalność, dzięki czemu operator przez cały czas ma pewność co do miejsca, w którym będzie znajdował się kobot, oraz do wykonywanych czynności.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dla klienta najważniejsze było oczywiście bezpieczeństwo, ponieważ kobot miałby pracować w pobliżu operatora. Spośród wielu różnych opcji dostosowanych do danego zadania wybrano model TM5-700 firmy OMRON. Jest to jednostka opracowana z myślą o szybkich rozruchach i wymianach, a także bezpieczeństwie, jak wyjaśnia Barry. „Z punktów wskazanych w analizie ryzyka maszyny firma OSSE przeszła następnie do szeroko zakrojonych testów siły i ciśnienia, analizując przez każdy potencjalny punkt ryzyka, ustalając maksymalne dopuszczalne ciśnienie i potwierdzając, że kobot jest w stanie natychmiastowo i dokładnie wykryć wyniki swoich działań”.
Testy te obejmowały wszystkie delikatne ruchy związane z wkręcaniem pokrywy urządzenia na miejsce, tak aby kobot mógł wykrywać, czy śruba jest dokładnie przykręcona i nie dokręca jej nadmiernie. Ponieważ wszystkie funkcje są programowalne, po wykonaniu tych czynności idealnie za pierwszym razem, zostają one zapisane w pamięci, co pozwala na wykonywanie ich prawidłowo za każdym kolejnym.

Szybkie uruchamianie, intuicyjna obsługa

Intuicyjny interfejs człowiek-maszyna w sterowniku maszyny zapewnia komplet informacji i kontrolę nad kobotem, ułatwiając obsługę. Operator potrzebuje jedynie 5 minut na zapoznanie się instrukcjami przed rozpoczęciem pracy z systemem, który został opracowany tak, aby nadążał za prędkością linii produkcyjnej.

Idealne połączenie pracy ludzi i kobotów

„Przeszliśmy długą drogę, aby opracować system, który rozwiązuje bardzo powszechny problem na liniach produkcyjnych”, mówi Barry Oorbeek. „Rezultatem ręcznego wykonywania powtarzalnych zadań mogą być różnice jakościowe. Dzięki naszemu rozwiązaniu klient otrzymał idealne połączenie elastyczności operatora obsługującego różnorodne podzespoły z dokładnością i czułością kobota firmy OMRON wykonującego powtarzalny proces wkręcania śrub”.

Dlaczego nie zastosowano całkowitej automatyzacji?

W tym przypadku klient posiada już dużą bazę zainstalowanych robotów OMRON, a także maszyny automatyzujące wkręcani śrub na zautomatyzowanych liniach. Jednak ta stacja robocza jest wykorzystywana do finalizacji różnych typów obudów i produktów końcowych. Z tego powodu zdecydowano się na wprowadzenie kobota, ponieważ może wystąpić wiele zmian produktów w ciągu dnia. „Koboty firmy OMRON zostały zaprojektowane tak, aby były wyjątkowo elastyczne, zarówno względem prostoty programowania, jak i sposobu wykorzystania. Na przykład klient może wymienić matryce (SMED) w zaledwie minutę, dzięki czemu przestawienie linii z jednego typu produktu na drugi jest niezwykle szybkie”.

Efekt końcowy?

„Zadowolony klient”, podsumowuje z dumą Barry. „Jakość procesu uległa znacznej poprawie, a zintegrowane rozwiązanie zostało szybko zweryfikowane i zatwierdzone”. Ten klient obecnie bada wykorzystanie kobotów firmy OMRON w innych obszarach swoich zakładów produkcyjnych.

Dowiedz się więcej o robotach współpracujących OMRON TM

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe