Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Wybór robota do inteligentnej fabryki

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
Applications
automation blog

Wybór robota do inteligentnej fabryki

Opublikowano 2 kwietnia 2021 w Flexible Manufacturing

Każdy, kto planuje wdrożenie koncepcji inteligentnej fabryki, musi starannie rozważyć dostępne opcje, wybierając ewentualne rozwiązania z zakresu robotyki. Czy powinien to być robot przemysłowy, czy robot współpracujący (kobot)? Czy wybrać technologię autonomicznego robota mobilnego (AMR), czy stacjonarne selektywnie podatne ramię robota montażowego (SCARA)? Odpowiedź będzie zależeć od konkretnych potrzeb.
W raporcie World Robotics 2020 Industrial Robots stwierdzono, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba robotów przemysłowych na całym świecie wzrosła o 85%. Pomimo niedawnej pandemii wielkość ich sprzedaży utrzymuje się na wysokim poziomie. Wykorzystanie robotów również się poszerza. Współpraca między ludźmi i robotami jest priorytetem dla wielu dyrektorów generalnych, którzy chcą zmniejszyć obciążenie pracowników, zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo oraz usprawnić procesy.

Przykłady typów robotów

Skąd jednak wiedzieć, które rozwiązanie z zakresu robotyki byłoby najlepszym wyborem? Roboty różnią się technologią, typem, strukturą i zastosowaniami. Ta grupa produktów obejmuje roboty stałe, roboty AMR (zastępujące systemy szynowe w wielu fabrykach), standardowe roboty przemysłowe (zwykle działające niezależnie i nie mające styczności z ludźmi) oraz roboty współpracujące (mogące wspierać ludzi, na przykład podczas wyjmowania towarów ze skrzyń lub ich wkładania).
Wśród różnych typów konstrukcji kinematycznych wyróżnia się układ kartezjański, SCARA, ramię przegubowe i robota delta/równoległego. Roboty kartezjańskie są przydatne do montażu niewielkich elementów, ale także do bardzo długich transferów części, takich jak dźwigi zawieszane w halach produkcyjnych. Roboty SCARA pracują znacznie szybciej niż roboty kartezjańskie. Nadają się one do zastosowań typu „pick and place” i innych procesów obsługi przy niskich obciążeniach (np. przy montażu, pakowaniu lub przeładunku materiałów). Roboty z ramieniem przegubowym (lub przegubowe) są często używane w intensywnych zastosowaniach procesowych, takich jak spawanie, malowanie, nakładanie kleju, montaż lub transport materiałów. Roboty Delta lub równoległe często obsługują zastosowania, w których produkty pozostają na tej samej powierzchni podczas procesu podnoszenia i umieszczania. Równoległy robot o niskich wymaganiach konserwacyjnych to rozwiązanie do montażu podwieszanego, które nadaje się do zastosowań o dużej prędkości i lekkich produktów.

Wybór robota

Wybór robota zależy od lokalizacji, ukierunkowania produkcji i indywidualnych potrzeb. Zakres, obciążenie, wymagania w zakresie ruchu, możliwości rozbudowy i interakcji z technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja (SI) lub przetwarzanie obrazu, mogą mieć wpływ na to, jaki robot będzie najlepszy dla Ciebie. Poniżej przykłady pytań, które warto zadać:

  • Jakiego rodzaju produkty zamierza się wytwarzać lub obsługiwać — i w jaki sposób?
  • Jakie ruchy powinien wykonywać robot?
  • Jakie odległości musi pokonywać?
  • Czy robotem powinni sterować eksperci z firmy lub operator maszyny?
  • Jaki rodzaj produkcji i wydajności części jest potrzebny? (Czy powtarzalność lub precyzja mają zasadnicze znaczenie?)
Jednym z dodatkowych elementów, które należy wziąć pod uwagę, jest przetwarzanie obrazu. Staje się to coraz ważniejsze z punktu widzenia podniesienia wydajności automatyzacji robotów. Systemy przetwarzania obrazu zwiększają elastyczność i zmniejszają koszty, ponieważ eliminują potrzebę naprawiania części. Rozwiązanie wizyjne zintegrowane z systemem robota umożliwia również jednoczesną kontrolę części podczas procesu obróbki, co skraca czas cyklu i zwiększa przepustowość.

Stały czy elastyczny?

Kolejnym kluczowym pytaniem jest: czy wybrać system montowany na stałe, czy raczej elastycznego robota współpracującego?
Roboty montowane na stałe zapewniają dużą prędkość, precyzję, możliwość ponownego programowania, bezpieczeństwo i wysoką wydajność. Jednak do przeprogramowania robotów potrzeba ekspertów, co wiąże się również potrzebą zapewnienia znacznie więcej miejsca. W przypadku firm o krótkich cyklach produkcyjnych i czasach przerobowych lepiej sprawdzić mogą się tradycyjne roboty montażowe, ponieważ pracują one szybciej.
Roboty współpracujące są łatwiejsze w eksploatacji i idealnie nadają się do zastosowań o wysokim poziomie zróżnicowania produktowego i niskiej powtarzalności produkcji. Zawierają one zintegrowane zabezpieczenia, dzięki którym mogą współpracować z ludźmi oraz są bardziej elastyczne i mobilne. Są one również znacznie prostsze w programowaniu, a ich oprogramowanie jest bardziej intuicyjne w obsłudze, więc zewnętrzni specjaliści nie są zwykle potrzebni. Można je również zamontować na robotach mobilnych. Koboty są znacznie wolniejsze, zwłaszcza podczas pracy z ludźmi. Są one jednak bezpieczniejsze podczas pracy w pobliżu ludzi.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest łączność.Roboty współpracujące OMRON można na przykład łatwo podłączyć do sterowników maszyn i zastosować zintegrowaną technologię wizyjną z różnymi opcjami kamer. Wszystkie informacje o maszynie są dostępne za pośrednictwem sterownika. Aby zapewnić większą elastyczność, robot współpracujący powinien być również w stanie łączyć się z technologiami innych producentów.
Na koniec pomyśl o zwrocie z inwestycji (ROI). Stacjonarne, bardziej skomplikowane roboty zwykle wymagają szkolenia i wiedzy zewnętrznych specjalistów, a często wymagają również dodatkowego sprzętu do wykonywania bardziej skomplikowanych zadań i zapewnienia ochrony (np. ogrodzenia świetlne lub klatki). Roboty współpracujące, na przykład te z serii TM firmy OMRON, zapewniają prostsze samouczki online i gwarantują szybkie uruchamianie, są łatwiejsze i tańsze w rozbudowie, a także zapewniają szybszy zwrot z inwestycji.

Wnioski

Tradycyjne roboty przemysłowe często lepiej nadają się do szybkiego i precyzyjnego montażu. Roboty współpracujące są z kolei idealne do obsługi palet, konserwacji maszyn, transportu materiałów, załadunku maszyn, kompletowania zamówień, pakowania i testowania. Wypełniają one niszę na rynku robotyki w zastosowaniach, w których elastyczność jest ważniejsza niż szybkość.
Nie ma jednak jednej technologii, która byłaby odpowiednia do każdego zastosowania. W związku z tym szczegółowy katalog wymagań i ustalonych celów projektowych jest niezbędny do opracowania skutecznego projektu z zakresu robotyki. Stosowanie algorytmów sztucznej inteligencji staje się również coraz ważniejsze w zastosowaniach w czasie rzeczywistym. Linie produkcyjne i urządzenia są monitorowane za pomocą czujników działających w czasie rzeczywistym, a dane — gromadzone i przetwarzane z dużą prędkością w celu szybkiego wykrywania wszelkich nieprawidłowości. Wreszcie, jeśli chcesz używać robotów do sprostania przyszłym wyzwaniom, nadszedł czas, aby znaleźć partnera w dziedzinie robotyki, który będzie w stanie spełnić Twoje potrzeby — niezależnie od tego, jakie one są. Więcej informacji na temat rozwiązań z zakresu robotyki

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Peter Lange

    Peter Lange

    Business Development Manager Robotics, Omron Europe