Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Inteligentne rozwiązania systemowe z zastosowaniem autonomicznych robotów mobilnych: AM-Flow i OMRON

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Flexible Manufacturing
automation blog

Inteligentne rozwiązania systemowe z zastosowaniem autonomicznych robotów mobilnych: AM-Flow i OMRON

Opublikowano 27 października 2021 w Flexible Manufacturing

Koncepcja Przemysłu 4.0 zakłada usprawnienie procesów, analizę danych big data oraz całodobową produkcję bez przestojów. W przeciwieństwie do historycznych „rewolucji przemysłowych” nie wiąże się z presją czasową, a także pozostawia producentom wolność wyboru, jako że rozwiązania z zakresu automatyzacji można wdrażać zarówno stopniowo, jak i w trybie natychmiastowym — niezależnie od tego, czy mówimy o nowym, innowacyjnym zakładzie, czy o modernizacji bardziej tradycyjnych systemów produkcyjnych. Wdrażanie zmian staje się łatwiejsze dzięki AM-Flow, przedsiębiorstwu zyskującemu popularność za sprawą rozwiązań dla producentów, którzy stawiają pierwsze kroki w dziedzinie druku przestrzennego.
Założona w 2018 roku firma AM-Flow jest obecnie liderem w zakresie automatyzacji druku przestrzennego (tj. druku 3D w zastosowaniach przemysłowych). „Naszą misją jest dostarczanie przedsiębiorcom z całego świata zaangażowanym w branżę automatyzacji produkcji innowacyjnych technologii zgodnych z koncepcją Przemysłu 4.0. Tworzymy w pełni scyfryzowane, zautomatyzowane procesy produkcji przy użyciu technologii druku 3D, a także pomagamy klientom w pełni wykorzystać możliwości związane z drukiem przestrzennym — od demokratyzacji projektów po ekologiczną produkcję” — mówi Stefan Rink, dyrektor generalny firmy AM-Flow.

Odpowiedź na wyjątkowe wyzwania

Dla producentów, którzy korzystają z przemysłowych drukarek 3D, szczególnym wyzwaniem jest wysokie zróżnicowanie produktów przy dużym wolumenie. Zazwyczaj w początkowych etapach automatyzacji produkcji seryjnej odbywa się standaryzacja oferty produktowej. Jednak w dziedzinie druku przestrzennego kluczową rolę odgrywa różnorodność. Obecnie w dużej ilości drukowane są niezliczone wersje produktów, różniące się geometrią i zastosowanymi materiałami. „W zakładzie zajmującym się wytwarzaniem szerokiej gamy części lub przedmiotów drukowanych w technologii przestrzennej wszystkie produkty należy rozpakować, oczyścić, zidentyfikować, posortować, osuszyć i, zazwyczaj, pofarbować przed zapakowaniem i wysyłką” — tłumaczy Carlos Zwikker, dyrektor ds. komunikacji w firmie AM-Flow. „To wiele procesów, które wymagają dużej przestrzeni produkcyjnej oraz jeszcze większego nakładu pracy fizycznej”. Z tego względu firma AM-Flow wyznacza jasne cele oparte na dobrze zdefiniowanych rozwiązaniach systemowych.

Innowacyjne podejście do działalności

Firma AM-Flow przyjmuje logiczną postawę wobec automatyzacji, zapewniając rozwiązania modułowe dla każdego etapu procesu druku przestrzennego. Klienci mogą wybierać spośród kilku odrębnych modułów — zautomatyzowanej identyfikacji, kontroli wizyjnej maszyn na podstawie geometrii części, sortowania, pobierania, pakowania, etykietowania i transportu. Ma ona również innowacyjne podejście do prowadzenia działalności; jej inteligentny model biznesowy pozwala klientom zrobić pierwszy krok.
„Klienci, którzy niekoniecznie chcą zdecydować się na pełną inwestycję z góry, mogą korzystać z naszych rozwiązań na zasadzie «pay-per-use», czyli w miarę użytkowania” — mówi Carlos Zwikker. Oznacza to, że przy minimalnej inwestycji początkowej dostępne są wszystkie funkcje modułów AM-PICK, AM-VISION, AM-SORT, AM-BAGGING oraz AM-ROUTE, a użytkownik płaci wyłącznie za ich wykorzystanie.

Inteligentny, zautomatyzowany zakład produkcyjny

Wraz z rozwojem klientów rozwija się również obszar ich działalności oraz wzrasta zapotrzebowanie na konkretne informacje z zakresu produkcji i przepływu pracy. Wówczas przydatna okazuje się usługa AM-EXPERT. „Wraz z klientami przyglądamy się istniejącym przepływom pracy oraz szukamy potencjalnych usprawnień, co pozwala sporządzić analizę biznesową i zidentyfikować obszary, które w szczególności skorzystałyby na automatyzacji. Nasi klienci końcowi to producenci z całego świata, którzy pracują w systemie całodobowym, a ich drukarki 3D działają nieprzerwanie”. Ostatnim krokiem do utworzenia inteligentnej fabryki jest automatyzacja pozostałych etapów procesu wykonywanych ręcznie, pomiędzy drukarkami a centrum dystrybucji. Wpłynie to na znaczne ograniczenie kosztu części oraz dodatkowo przyczyni się do automatyzacji produkcji.

Współpraca ludzi i robotów

W przypadku przedsiębiorstw, które zwiększają zakres działalności, jak i tych, których procesy są już rozproszone po całym zakładzie produkcyjnym, AM-ROUTE stanowi najlepsze rozwiązanie w obszarze transportu wewnętrznego. Dzięki wsparciu firmy OMRON pewne zadanie wymaga znacznie mniejszej ilości interakcji międzyludzkich — jest to transport wewnętrzny, czyli przenoszenie towarów pomiędzy określonymi obszarami w zakładzie. „Zautomatyzowaliśmy zadanie polegające na przenoszeniu całkowicie lub częściowo ukończonych produktów pomiędzy procesami produkcyjnymi lub do centrum dystrybucji. W wyniku współpracy z firmą OMRON oferujemy model AM-ROUTE, czyli w pełni autonomicznego robota mobilnego” — mówi Stefan Rink.

Śledzenie i monitorowanie w zamkniętej pętli

Według Ronalda Mola, kierownika regionalnego ds. klientów w holenderskim oddziale firmy OMRON, współpraca przebiega doskonale. „Jesteśmy zachwyceni, że wraz z AM-Flow możemy udostępnić klientom możliwości zapewniane przez naszego autonomicznego robota mobilnego (AMR) LD-60. To urządzenie z serii LD ma ładowność 60 kg, a także wyróżnia się łatwością obsługi oraz łatwością wdrożenia w środowisku przemysłowym — nie ma konieczności wprowadzania modyfikacji w zakładzie”. Model LD-60 to robot autonomiczny, zdolny do samoczynnego mapowania i nawigacji oraz automatycznie planujący trasę w celu uniknięcia kolizji, wyposażony w laser do wykrywania zagrożeń i przedni dolny laser do identyfikacji przeszkód. Po podłączeniu do sieci Wi-Fi w zakładzie można skonfigurować go w taki sposób, by przewoził części pomiędzy stacjami (z prędkością 1,8 m/s), jednocześnie zapewniając pełną możliwość ich śledzenia.

Inteligencja autonomiczna

„Jest to inteligentny pojazd pracujący w inteligentnym systemie. Pomaga zmaksymalizować czas pracy maszyn poprzez ograniczenie czasu przestojów i eliminację ryzyka wystąpienia błędów ludzkich. Cała oferta usług i rozwiązań AM-Flow doskonale współgra ze wzrostem roli automatyzacji, a roboty AMR firmy OMRON stanowią istotną część tego portfolio. Planujemy nadal wspierać firmę AM-Flow oraz jej klientów, a także wszystkich przedsiębiorców, którzy pragną skorzystać z innowacyjnych możliwości zapewnianych przez technologie Przemysłu 4.0”.
Aby uzyskać więcej informacji na temat tego artykułu, skontaktuj się z firmą OMRON lub AM-Flow.

Skontaktuj się ze specjalistami firmy Omron

Czy masz jakieś pytania lub chcesz uzyskać indywidualną poradę? Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
  • Omron Europe

    Omron Europe