Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do TheOpenVentilator: masowa produkcja respiratorów rusza po pomyślnym przejściu testów klinicznych w Hiszpanii

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

TheOpenVentilator: masowa produkcja respiratorów rusza po pomyślnym przejściu testów klinicznych w Hiszpanii

Firma OMRON, we współpracy ze stowarzyszeniem non-profit TheOpenVentilator, przyczyniła się do opracowania respiratora awaryjnego przeznaczonego do „leczenia ostatniej szansy”, wykorzystującego wysokiej jakości sprzęt i charakteryzującego się niezawodnością na poziomie przemysłowym, aby pomóc chorym na COVID-19 pacjentom wymagającym podłączenia do respiratora.

Spośród różnych projektów przedstawionych hiszpańskiemu Ministerstwu Zdrowia, projekt TheOpenVentilator, pochodzący z naukowego programu młodzieżowego Celera w Hiszpanii, został jako pierwszy zatwierdzony przez Hiszpańskie Centralne Laboratorium Inżynierii Elektrycznej (LCOE), które podlega przepisom hiszpańskiej Agencji Leków i Produktów Medycznych. Opracowany respirator przypomina urządzenia już dostępne na rynku i będzie mógł zostać uzyskać zatwierdzenie CE po przezwyciężeniu pandemii.

Projekt został zrealizowany w rekordowym czasie dzięki finansowaniu z fundacji Mapfre Foundation, wsparciu Wspólnoty Madrytu, pomocy Uniwersytetu Króla Juana Carlosa oraz zaangażowaniu szerokiego konsorcjum biznesowego.

Wysokowydajny respirator do intensywnej pracy

Respirator został opracowany przez zespół TheOpenVentilator w ciągu niespełna dwóch tygodni. Było to możliwe dzięki podjęciu znaczących wysiłków badawczo-rozwojowych i urządzenie jest już testowane przez pacjentów w ramach testów klinicznych dotyczących „leczenia ostatniej szansy” w szpitalach Alcorcón w Madrycie i Vall d´Hebron w Barcelonie. Ponadto wykazano, że jest on w stanie znosić intensywną eksploatację, zachowując jednocześnie niezbędne parametry medyczne potrzebne do ochrony zdrowia pacjentów dotkniętych chorobą COVID-19.

Urządzenie jest podobne do respiratorów komercyjnych dostępnych na rynku i bardziej zaawansowane niż urządzenia używane aktualnie jako rozwiązanie awaryjne w szpitalach polowych. Respirator wyposażony jest w funkcję uczenia maszynowego, dzięki której może on w czasie rzeczywistym uczyć się i dostosowywać swoje działanie do aktualnych potrzeb medycznych.

Masowa produkcja będzie możliwa przy znacznie niższych kosztach niż w przypadku respiratorów dostępnych obecnie na rynku. Wynika to ze współpracy konsorcjum firm, które udostępniły swoje obiekty w Madrycie i w Barcelonie oraz zaangażowały swój personel i sprzęt. Wśród nich znalazła się firma OMRON, która wniosła też swój wkład w projekt, dzieląc się — podobnie jak firmy Fabrez, Igus i Finsa — specjalistyczną wiedzą z zakresu sprzętu elektronicznego wykorzystywanego w branży opieki zdrowotnej.

Fundacja Mapfre odegrała kluczową rolę w sfinansowaniu procesu opracowania i produkcji prototypu. Fundacja przekaże pierwsze 50 wyprodukowanych urządzeń szpitalom na terenie Hiszpanii.

Celem całego projektu jest dostarczenie hiszpańskim wspólnotom solidnego i funkcjonalnego urządzenia, które pomoże pracownikom służby zdrowia ratować ludzkie życia. Z takim samym nastawieniem do przedsięwzięcia dołączył również Uniwersytet Króla Juana Carlosa, przyjmując rolę promotora projektu.

Cały proces wymagał też rozwiązania złożonych kwestii prawnych, zarówno z punktu widzenia biznesu, jak i medycyny. W tym obszarze TheOpenVentilator mógł cieszyć się nieocenionym wsparciem ze strony kancelarii prawniczej CECA MAGÁN Abogados.

OpenVentilator misc

Pierwsze urządzenie zatwierdzone przez hiszpańskie władze nadzorujące system ochrony zdrowia

„Naszym celem było stworzenie urządzenia, które byłoby praktycznie równoważne z już zatwierdzonymi komercyjnymi respiratorami i któremu mogliby zaufać pracownicy służby zdrowia” — twierdzi Javier Asensio, koordynator medyczny projektu TheOpenVentilator i lekarz w szpitalu 12 de Octubre.

„Owocem naszej pracy nie jest prosty przenośny respirator, który miałby tylko pomóc szpitalom polowym przetrwać kryzys” — dodaje Javier González, inżynier materiałowy i szef projektu. „Stworzyliśmy wytrzymałe i funkcjonalne urządzenie, opracowane przy bardzo niskich kosztach i zapewniające skalowalność w wymiarze produkcji”.

W odniesieniu do podobnych projektów będących obecnie w toku Álvaro Galego, koordynator ds. produktu, stwierdza: „Nie widzimy w nich konkurentów, ale raczej ważne i powiązane ze sobą przedsięwzięcia podejmowane we wspólnej walce z koronawirusem, która wymaga połączenia naszych sił. Jesteśmy przekonani, że respirator TheOpenVentilator dysponuje możliwościami technicznymi i medycznymi, które wyróżniają go spośród innych projektów pod względem kompletności i bezpieczeństwa. W istocie było to pierwsze urządzenie zatwierdzone przez hiszpańskie władze nadzorujące system ochrony zdrowia”.

Open-Ventilator OMRON misc

Szczegóły techniczne i gotowość do masowej produkcji

Udział firmy OMRON w projekcie polega na dostarczaniu innowacji i rozwiązań technologicznych, które mają przysłużyć się społeczeństwu, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania, wsparcia rozwoju, programowania i dostarczania niezbędnych komponentów elektronicznych do respiratora. Urządzenie będzie można z łatwością reprodukować — cechuje się ono solidną konstrukcją złożoną z laserowo ciętych części mechanicznych ze stali nierdzewnej oraz z podzespołów elektronicznych klasy przemysłowej, które są zarówno standardowe, jak i wysoce dostępne.

Sterownik Sysmac wyróżnia się właściwościami technicznymi. Dzięki połączeniu zaawansowanej regulacji procesów i technologii uczenia maszynowego, pozwalających na dostosowanie ruchów serwonapędu w mechanizmie respiratora do potrzeb pacjenta, personel medyczny może korzystać z najczęściej spotykanych w stosowanych powszechnie respiratorach trybów wentylacji. Respirator jest też wyposażony w siedmiocalowy ekran, na którym w czasie rzeczywistym wyświetlane są parametry ciśnienia powietrza i przepływu. Wszystkie te elementy są zintegrowane z platformą automatyki Sysmac firmy OMRON, co gwarantuje koordynację pomiędzy różnymi komponentami.

TheOpenVentilator peop

Cel — pomoc pacjentom wracającym do zdrowia po przejściu COVID-19

Raúl Nicolás, inżynier ds. rozwiązań robotycznych w firmie OMRON Iberia stwierdza: „Jesteśmy bardzo dumni z inżynierów badawczo-rozwojowych, którzy dobrowolnie wzięli udział w projekcie. To jest kluczowy moment, w którym możemy pokazać jedność, która łączy nasze firmy, instytucje i ludzi. Od 23 marca czterej nasi koledzy pracowali ciężko, w dzień i w nocy, aby stworzyć możliwie najlepszy respirator i pomóc ludziom, którzy go w obecnym bezprecedensowym kryzysie zdrowotnym potrzebują najbardziej”.

„Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby wyposażyć respirator w najbardziej odpowiednie komponenty elektroniczne, zgodnie z zaleceniami medycznymi i tak, aby ułatwić jego produkcję dzięki zastosowaniu najlepszej technologii przemysłowej dostępnej na rynku” — kontynuuje Raúl Nicolás.

Respirator TheOpenVentilator został pomyślnie przetestowany przez LCOE pod kątem zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Poddano go m.in. Testom pod kątem zgodności przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa elektrycznego i badaniom zgodności elektromagnetycznej, a także testom klinicznym w szpitalach na terenie Hiszpanii. Pozwoli to na rozpoczęcie masowej produkcji respiratora, która przyczyni się do poprawy stanu pacjentów i pomoże zredukować problem braku respiratorów na całym świecie.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z TheOpenVentilator.

Śledź OMRON Industrial Automation w serwisie LinkedIn