Firma Delta Engineering stworzyła nowego, wszechstronnego robota do montażu tekturowych palet dla producentów. Firma ta projektuje maszyny i rozwiązania, które mogą poprawić wydajność zakładów swoich klientów w zakresie procesów, pracy, materiałów na opakowania i/lub kosztów transportu. W tym celu zaprojektowano również robota DPR200 do montażu palet. Ruchy robota są kontrolowane przez platformę automatyki Sysmac firmy OMRON, która zapewnia elastyczność, niezawodność i dokładność wymaganą do tak złożonej pracy.
Wyzwanie: opracowanie nowego robota
W wielu zakładach stosujących metody formowania poprzez rozdmuchiwanie typowe jest wykorzystanie drewnianych palet do transportu produktów. Puste palety są dostarczane do fabryk, zapełniane pustymi butelkami, a następnie przenoszone do kolejnej fabryki. Przy przewożeniu pustych butelek między fabrykami transportuje się głównie powietrze, przez co zapotrzebowanie na translokację się zwiększa. Firma Delta Engineering zauważyła, że gdyby tekturowe palety mogły być produkowane we własnym zakresie, w fabrykach, przyczyniłoby się to do znacznego ograniczenia zapotrzebowania na transport drogowy oraz zapewniłoby bardziej ekologiczną eksploatację.
Rozwiązanie
Z tego względu firma opracowała robota DPR200 przeznaczonego do montażu palet, zaprojektowanego w celu umożliwienia fabrykom produkcji własnych tekturowych palet o rozmiarach do 56 cali² (1422 mm²). Robot może złożyć do 100 000 palet rocznie w fabryce. Pomoże to w obniżeniu kosztów, zapotrzebowania na transport i wagi palet w porównaniu do ich drewnianych odpowiedników, które są ciężkie i wymagają większego nakładu pracy od operatorów przy ich obsłudze.
Kolejną zaletą tekturowych palet jest możliwość poddania ich recyklingowi w obecnym strumieniu recyklingu papieru lub tektury. Co więcej, rozwiązanie to zapewnia oszczędność miejsca. Zakłady produkcyjne nie będą już potrzebować przestrzeni do magazynowania palet, ponieważ mogą je produkować we własnym zakresie, gdy tylko będą ich potrzebować.
Firma Delta Engineering potrzebowała jednak dostawcy, który mógłby zapewnić elastyczną platformę do sterowania ruchami robota. Wymagania obejmowały konieczność tworzenia palet o różnych rozmiarach oraz elastycznego sposobu ich sklejenia. Klej musiał być nakładany we właściwych miejscach, tak aby do podstawy palety można było przymocować do dziewięciu tekturowych bloków, również złożonych przez robota.
Koen Hendrickx, lider ds. inżynierii automatyzacji w firmie Delta Engineering, mówi: „Zdecydowaliśmy się połączyć siły z firmą OMRON ze względu na naszą wieloletnią współpracę, reputację firmy w branży automatyki przemysłowej i innowacji, łatwość wdrażania koncepcji automatyzacji, które zapewnia firma oraz jej jakościową pomoc techniczną. Byliśmy również pod wrażeniem bardzo szybkiej sieci maszyn EtherCAT platformy Sysmac, środków bezpieczeństwa, koncepcji ruchu i zdolności firmy do dostarczenia rozwiązania w krótkim czasie.
„Nowy robot DPR200 do montażu palet umożliwi fabrykom produkcję tekturowych palet na miejscu oraz pozwoli uniknąć potrzeby transportu drewnianych palet i problemów związanych z ich obsługą. Jednocześnie pomoże to fabrykom w osiągnięciu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Sterownik Sysmac firmy OMRON to kluczowy element umożliwiający nam oferowanie elastycznych rozwiązań konstrukcyjnych, zapewnienie wysokiej niezawodności i najnowocześniejszych komponentów technicznych”.
Download case study
-
Stworzony, aby napędzać maszyny
-
Zabezpieczenia zintegrowane z automatyką przemysłową
-
Sterownik Sysmac — seria NX7
-
Interfejs z serii NA — interfejs HMI Sysmac
-
Uniwersalny serwonapęd Sysmac