Zaloguj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Zarejestruj się

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Wiadomość e-mail umożliwiająca dokończenie rejestracji konta została wysłana do

Powrót do strony internetowej

uzyskaj bezpośredni dostęp

Wypełnij poniższe pola i uzyskaj bezpośredni dostęp do zawartości tej strony

Text error notification

Text error notification

Checkbox error notification

Checkbox error notification

Problem techniczny. Akcja nie została wykonana. Przepraszamy - spróbuj ponownie.

Download

Dziękujemy za zainteresowanie

Masz teraz dostęp do Firma OMRON poszerza portfolio automatyki o innowacyjny przemysłowy podajnik części (iPF)

Wiadomość e-mail z potwierdzeniem została wysłana do

Przejdź do strony

Teraz lub uzyskaj bezpośredni dostęp, aby pobrać ten dokument

Firma OMRON poszerza portfolio automatyki o innowacyjny przemysłowy podajnik części (iPF)

Kompleksowe rozwiązanie, które łączy system podawania, roboty, system wizyjny i oprogramowanie, skraca czas projektowania i uruchamiania o 70%

Firma OMRON, światowy lider w dziedzinie rozwiązań automatyki przemysłowej, zapowiedziała najnowszy dodatek do szerokiego portfolio rozwiązań robotycznych — podajnik Industrial Part Feeder (iPF). Zaprojektowany specjalnie do wydajnego rozkładania paczek elementów w różnych branżach, iPF usprawnia procesy produkcyjne takie jak montaż, pakowanie, sortowanie i inspekcja.

Dzięki bezproblemowej integracji iPF z robotami SCARA i robotami przegubowymi firmy OMRON, a także systemami wizyjnymi i oprogramowaniem, firma OMRON oferuje kompleksowe rozwiązanie typu „wszystko w jednym”, które skraca czas projektowania i uruchamiania o imponujące 70%. Całe rozwiązanie może być kontrolowane za pomocą jednej platformy oprogramowania.

Podajnik iPF zwiększa elastyczność, szybkość i precyzję linii produkcyjnej, jednocześnie ograniczając wielkość wykorzystanej powierzchni i skracając czas cyklu, co pozwala na szybką zmianę produkcji. Dzięki zaawansowanej 3-osiowej technologii system iPF sprawnie przemieszcza części we wszystkich kierunkach, eliminuje gromadzenie się obiektów w narożnikach i krawędziach, zapobiega powracaniu części i płynnie obsługuje delikatne elementy dzięki precyzyjnej kontroli częstotliwości i amplitudy. Technologia ta zapewnia optymalną wydajność nawet na platformach strukturalnych, szczelinowych lub perforowanych.

Seria iPF składa się z trzech modeli dostosowanych do różnych rozmiarów elementów:

  • Model iPF-240 jest idealny do małych, płaskich lub sześciennych elementów o wymiarach od 5 do 40 milimetrów, w tym podzespołów elektronicznych, bezpieczników, śrub, elementów mocujących i podkładek.
  • Model iPF-380 jest odpowiedni dla elementów o wielkości od 15 do 60 milimetrów, czyli na przykład kompleksowych elementów mocujących, części o dużej objętości i złączy.
  • Model iPF-530 może pomieścić większe elementy w rozmiarze od 30 do 150 milimetrów, takie jak duże, złożone obudowy czy łożyska.

Do głównych zalet rozwiązania iPF należą:

  • Elastyczność: seria przemysłowych podajników części może obsługiwać szeroki zakres elementów, w tym komponenty o złożonej geometrii lub delikatnych powierzchniach.
  • Wydajna separacja części: dzięki zaawansowanej technologii wibracji seria podajników skutecznie oddziela i podstawia części w kontrolowany sposób, minimalizując ryzyko zatorów, splątania lub braku wyrównania.
  • Szybka zmiana produkcji: podajnik iPF przyspiesza i ułatwia przełączanie między różnymi częściami.
  • Precyzyjna kontrola: podajniki iPF zapewniają precyzyjną kontrolę nad podawaniem części, umożliwiając ich dokładne pozycjonowanie i wyrównywanie.
  • Skalowalność: niezależnie od tego, czy jest to niewielka linia produkcyjna, czy też duży zakład produkcyjny, seria podajników może być skalowana w górę lub w dół w celu spełnienia określonych wymogów produkcyjnych.
Więcej informacji o przemysłowym podajniku części firmy OMRON (iPF).

Śledź OMRON Industrial Automation w serwisie LinkedIn